Тачи: Косово нема да преговара за интегритетот

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека нема преговори за безбедноста и територијалниот интегритет на земјата и оцени дека претставниците на Владата на Србија илегално се наоѓаат на Косово. Како што соопшти косовската влада, Тачи на владина седница рече дека првпат по 12 години владата успеала со поддршка на Кфор да спречи илегално тргување од северот на Косово и подвлече дека во целост се спроведува одлуката за реципроцитет во трговските односи со Србија. Тачи рече дека нема враќање и дека „со никого (Косово) нема да разговара за безбедноста и територијалниот интегритет“. Премиерот на Косово предупреди дека во иднина косовските власти ќе бидат принудени да преземат законски мерки кон претставниците на Владата на Србија кои на Косово, според Тачи, престојуваат илегално. „Тие (претставниците на Србија) илегално престојуваат на Косово и одговорни се за насилството што е предизвикано на Косово“, рече Тачи. Тој го повика Еулекс да се сврти кон остварување на својот мандат и го обвини за „двојни ...
| | веќе видена | слични

Мирно во северно Косово, патиштата и натаму блокирани Состојбата во северно Косово во текот на ноќта и утринава е мирна, но постои опасност од избивање насилство, пред се’ поради блокада на патиштата кон граничните премини Јариње и Брњак, изјави денеска портпаролот на КФОР, Ханс Вихтер. Последниот состанок на командантот на КФОР, Ерхард Билер и српските претставници не даде конкретни резултати, туку тоа беше само размена на мислења и информации, рече Вихтер, додавајќи дека за тоа сега се известени и меѓународната заедница и владата во Белград. „Идната недела ќе почнат политички разговори на високо ниво и можеби ќе се дојде до некое решение“, изјави Вихтер. Се очекува на Косово и во Србија од утре да престојува посредникот на Европската унија во дијалогот меѓу Приштина и Белград, роберт Купер. Додека траат обидите на меѓународната заедница да се потигне решение за кризата во северно Косово самонаречениот началник на косовскомитровачкиот округ Раденко Недељковиќ изјави дека блокадите се зајакнуваат и оти ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кризата на Косово ја предизвика неодговорната власт во Приштина со еднострани акти, а целта била обид за промена на реалноста на теренот, воспоставување државност со нелегитимни средства и провоцирање на Србија да го прекине дијалогот, беше речено денеска на вонредната седница на српското Собрание свикана поради ситуацијата на Косово. Повикувајќи ги пратениците, во момент на можеби најголемата криза на Косово од едностраното прогласување на независноста, да покажат единство и да испратат јасна порака до Србите во северниот дел на Косово дека ќе продолжат напорите кризата да се надмине, шефот на преговарачкиот тим Борислав Стефановиќ повтори дека Србите нема да ги одблокираат патиштата додека ситуацијата на административните премини Јариње и Брњак не се смири. - Суштинскиот цел на инцидентот кој го предизвикаа властите во Приштина со едностраната одлука за заземање на премините Јариње и Брњак беше да се прекине дијалогот кој веќе даде резултати, изјави српскиот премиер Мирко Цветковиќ и додаде дека дијалогот ...
| | веќе видена | слични

Состојбата во Косово е мирна, но сепак се оценува како напната. Повеќе познати медиуми веќе ги коментираат состојбите како мошне кревки. И покрај сите барања на КФОР и сериозните предупредувања дека ако е потребно ќе се употреби и сила, српските граѓани продолжија да блокираат неколку патишта во северниот дел на земјата кои водат кон премините 1 и 31. Премиерот Хашим Тачи изјави дека враќањето под контрола на двата гранични пункта на северот ù става крај на ситуацијата статус-кво во овој дел од земјата и дека нема враќање назад. Тој ова го изјави по средбата со шефот на ЕУЛЕКС Хавиер Де Марнак со кого пред неколку дена имаа големи недоразбирања. Тачи дури и денеска ја критикуваше Европската унија. „Косово воопшто не се сомнева во својот пат кон ЕУ и покрај тоа што ЕУ дека не успеа да го третира Косово исто како и останатите држави аспиранти за членство. Косово заслужува адекватен третман и оценување според стандардите кои важат и за другите земји“, рече Тачи. Претседателот на владата уште еднаш ...
| | веќе видена | слични

Шефот на белградскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ изјави дека поради затворањето на премините, драматично се влошило снабдувањето со храна и лекови за граѓаните на неколку општини. Тој оцени дека ситуацијата добива размери на вонредна состојба и речиси на воен судир. Српскиот парламент, во присуство на целиот државен врв, на вонредна седница расправа за новонастанатата состојба на Косово. Според српските претставници КФОР излегол од рамките на резолуцијата 1244 на ОН и целосно застанал на страната на Приштина. ,,Оваа криза се одвива во сложен меѓународен конеткст предизвикан од силната поддршка на некои од највлијателни светски земји за илегалните институции во Приштина кои сакаат со еднострани акти да ја воспостават својата државност,,- изјави Вук Јеремиќ министер за надворешни работи на Србија. Србите од северно Косово велат дека нема да се откажат од блокадите се додека работите не се вратат како што беа, пред косовските специјални сили да се обидат да ги заземат Брњак и Јариње. Инсистираат ...
| | веќе видена | слични

Косовските Срби и денеска ги продолжија блокадите на магистралните патишта кои водат до Брњак и Јариње, незадоволни поради обидот за инфилтрација на албански службеници на овие гранични премини кои водат кон централна Србија. Единиците на КФОР се уште не ја остваруваат својата закана дека ќе ги отстранат барикадите со сила, но и натаму ги држат затворени двата гранични премини, недозволувајќи влез на производи од Србија, за српските населби на Косово. Шефот на белградскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ изјави дека поради затворањето на премините, драматично се влошило снабдувањето со храна и лекови за граѓаните на неколку општини. Тој оцени дека ситуацијата добива размери на вонредна состојба и речиси на воен судир. Српскиот парламент, во присуство на целиот државен врв, на вонредна седница расправа за новонастанатата состојба на Косово. Според српските претставници КФОР излегол од рамките на резолуцијата 1244 на ОН и целосно застанал на страната на Приштина. ,,Оваа криза се одвива во сложен ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во Косово продолжува да биде напната, но немаше нови сериозни инциденти. И покрај сите барања на КФОР и сериозните предупредувања дека ако е потребно ќе се употреби и сила, српските граѓани продолжија да блокираат неколку патишта во северниот дел на земјата кои водат кон премините 1 и 31. Премиерот Хашим Тачи изјави дека враќањето под контрола на двата гранични пункта на северот ù става крај на ситуацијата статус-кво во овој дел од земјата и дека нема враќање назад. Тој ова го изјави по средбата со шефот на ЕУЛЕКС Хавиер Де Марнак со кого пред неколку дена имаа големи недоразбирања. Тачи дури и денеска ја критикуваше Европската унија. „Косово воопшто не се сомнева во својот пат кон ЕУ и покрај тоа што ЕУ дека не успеа да го третира Косово исто како и останатите држави аспиранти за членство. Косово заслужува адекватен третман и оценување според стандардите кои важат и за другите земји“, рече Тачи. Претседателот на владата уште еднаш повтори дека акцијата на косовската полиција на северот била ...
| | веќе видена | слични

Српскиот парламент попладне, по барање на Владата, ќе одржи специјална седница за ситуацијата на Косово. На сајтот на српскиот Парламент се наоѓа Предлог декларацијата, во која се вели дека српската влада треба да преземе мерки за доследно признавање на Резолуцијата 1244 од Обединетите Нации и да воспостави рамка за делување на државните органи и другите учесници во одбраната на суверенитетот, територијалниот интегритет и уставниот поредок на Србија. Во текстот се наведува дека Меѓународните сили на Косово го кршат статусот на неутралната рамка од Резолуцијата 1244, со кои се загрозува опстанокот на српската популација и интересите на Србите во покраината. Министерот за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ и шефот на преговарачкиот тим на Белград во дијалогот со Приштина, синоќа околу полноќ го преминаа административниот премин Јариње и влегоа во централна Србија. Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека нема преговори за безбедноста и територијалниот интегритет на земјата и оцени дека ...
| | веќе видена | слични

Шефот на ЕУЛЕКС Де Марнак денеска изјави дека ЕУЛЕКС ги почитува Уставот и законите на Косово и го поддржува воспоставувањето на царинска контрола на целата територија на Косово - јави Бета. Де Марнак на прес конференција со премиерот на Косово Хашим Тачи во Приштина рече дека нападите на КФОР и ЕУЛЕКС се неприфатливи и нема да се толерира никаков облик на насилство. Де Марнак изрази загриженост за состојбата на премините Јариње и Брњак и побара од граѓаните на Косово да го зачуваат редот и мирот а прашањата да се решат со дијалог. КФОР и ЕУЛЕКС работат на обезбедување слобода на движење и нема да толерираат отпор кој е илегален-изјави Де Марнак./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Командантот на Кфор Ерхард Билер вечерва во Митровица изјави дека последен пат одлучил да ги повлече припадниците на Кфор и да не употреби сила, за што има овластување. Билер за Радиотелевизија Косово рече дека доколку блокадата на патот продолжи, ќе биде принуден да ги искористи тие овластувања. Според него, ситуацијата на северот на Косово била мирна, со исклучок на селото Рударе. „Во селото Рударе се собраа голем број граѓани кои протестираа. Меѓу нив имаше над 300 екстремисти, некои беа вооружени, а во неколку наврати и пукаа. За да ги заштитам граѓаните, не го искористив правото да употребам сила и да обезбедам премин до Јариње за припадниците на меѓународните мировни сили“, рече Билер. Билер порача дека ситуацијата е под контрола на двата премина на северот и дека на Јариње се само припадниците на Кфор, додека на пунктот Брњак се Кфор, косовските полицајци и цариниците. Командантот на Кфор рече дека и денеска разговарал со претставниците на Владата на Србија, но дека не е постигнат договор за сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тачи: Косово нема да преговара за интегритетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: