Владимир Темков - Кавадарци е град ателје

Република Македонија на претстојното 58. Биенале на уметноста во Венеција, Италија годинава ќе ја претставува уметничката Нада Прља со проектот „Субверзија во ...
| | веќе видена | слични

Јосифов веќе десетина години својата кариера ја гради низ светот, претежно во САД. Зад себе има многубројни изложби и мултимедијални перформанси, кои го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Министерството за култура пристигнале уште три пријави: „Мирисот на лебот“ од Нехат Беќири на Националната галерија на Македонија, „А-Reaction“ од Мариа ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на улицата Самоилова на скопското Кале се наоѓа куќата на познатиот уметник Никола Мартиноски. Мартиноски е роден е во Крушево во 1903 година, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Национален претставник на 58. Интернационална ликовна изложба во Венеција ќе биде проектот на Музејот на современата уметност „Субверзија во црвено“ од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за култура информира дека Комисијата ги разгледала пристигнатите пријави за учество на Македонија на 58. Интернационална ликовна изложба во ...
| | веќе видена | слични

Уметницата Нада Прља со проектот „Субверзија во црвено“ ќе ја претставува Македонија на 58. Венециско биенале на уметноста, кое ќе се одржи од 9 мај до 24 ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти Министерството за култура, оваа одлука ја донесе Комисијата во состав: проф. Мирко Вујисиќ, проф.Тони Васиќ и Имер Бајрами. Во пропишаниот рок ...
| | веќе видена | слични

Останато

И Охрид да ни го дадеше, Заев немаше да добие согласност за преговори, пишува бугарскиот портал 24 часа. Како коленичење, ја оцени во видео колумна бугарскиот ...
сите 480 | | | веќе видена

Во октомври е закажан нов состанок на мешовитата македонско - бугарска комисија за историски прашања на која историчарите повторно ќе се обидат да најдат ...
сите 109 | | | веќе видена

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица отвори Канцеларија за непосреден контакт со граѓаните. Како што соопшти владиниот Сектор за односи со ...
сите 61 | | | веќе видена

Во Македонија под режимот на мафијата на Заев, граѓани од прв и втор ред има и дури и во издавањето на пасоши. И тоа во прв ред се криминалците блиски до Заев, ...
сите 66 | | | веќе видена

Зголемената еколошката такса за горивата негативно ќе влијаат на стандардот на граѓаните. На светската берза расте цената на суровата нафта, а на домашен терен ...
сите 179 | | | веќе видена

Секој претседател на ВМРО-ДПМНЕ имал свои искушенија, ама јас видов баш се, и има навистина голема вистина во цитатот дека „тоа што нема да те убие, ќе те ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владимир Темков - Кавадарци е град ателје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: