Селтикс им се вратија на победите, личен рекорд на Расел


Бостон успеа во продолжение на мечот да го сврти резултатот во своја корист и да го добие мечот. Кајл Ирвинг беше главна фигура на мечот со 38 поени (14-21 од игра, 4-6 за тројкк) со 7 скокови и 11 асистенции. А добра партија имаше и Маркус Смарт со 20 поени, два повеќе од Ал Хорфорд. Најефикасен во редовите на Мемфис беше Мајк Конли со 26 поени. Бостон е петти на табелата со 27 триумфи и 18 порази, а Гризлис претпоследни на Западот со скор 19-26. Во драматичен меч Бруклин Нетс го совладаа Орландо Меџик со 117:115. Дианџело Расел оствари рекорд на кариерата со 40 поени (16-25 од игра, 8-12 за тројки) плус седум асистенции. Зад него најефикасен беше Спенсер Динвиди со 20 поени. На Орландо не му помогна ни добриот настап на Никола Вучевиќ кој мечот го заврши со 16 поени, 17 скокови и 6 асистенци и на Ерон Гордон со 23 поени. А Бруклин ја запиша и седмата победа во последните девет натпревари, па го зазеде шестото место на Истокот со скор 24-23. Орландо е пет места подоле со 19 победи и 26 порази.
| | веќе видена | слични

Четирите натпревари од вчерашната програма на НБА лигата донесоа нови возбудувања, посебно за тимовите од Западната конференција кои се борат за висок пласман во плејоф поредокот. Највозбудливиот натпревар се одигра во Оклахома, каде составот на Тандер стигна до победа против Њу Орлеанс Пеликанс. Како што игра составот на Оклахома Сити Тандер, не би било изненадувачки да ги видиме во финалето од Западната конференција. Синоќа тие стигнаа до нова победа на домашен терен, победувајќи го составот на Њу Орлеанс Пеликанс со резултат 122:116. Тимот на Тандер го предводеа Пол Џорџ и Расел Вестбрук, кои со уште една одлична партија не дозволија изненадување пред домашната публика. Вестбрук стигна до 15-от трипл-дабл сезонава и забележа 23 поени, 17 скока и 16 асистенции, додека Пол Џорџ ја заврши вечерта со 23 поени, 11 скока и 7 асистенции. На спротивната страна, составот на Пеликанс беше „осакатен“ од повреди и недостасуваше скоро целата стартна петорка. Единствениот стандарден играч синоќа беше Џру Холидеј, кој ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Актуелните шампиони во НБА лигата, Голден стејт Вориорс, изминатата ноќ ја забележаа деветтата победа во низа. Серијата на победи ја продолжија и кошаркарите на Оклахома Тандер, во чии редови Расел Вестбрук го забележа најбрзиот трипл-дабл оваа сезона. Вориорс, деветтата победа во низа ја забележаа против Вашингтон Визардс. Во победата 126:118 Стеф Кари постигна 38 поени (14/24 шут од игра), Кевин Дурент постигна 21, а Демаркус Казинс 17 поени. Кај Визардс се истакнаа Тревор Ариза (27 поени), Томас Саторански (20 поени, 10 асистенции) и Бредли Бил (22 поени, 10 скока). Оклахома, во дербито на Западот, ги совлада Њу Орлеанс Пеликанс 122:116. Вестбрук на стартот од третата четвртина стигна до 15-от трипл-дабл оваа сезона, а на крајот имаше 23 поени, 17 скока и 16 асистенции. Играчот што ќе игра во стартната петорка на Западот, на „Ол-Стар“ натпреварот, Пол Џорџ забележа 23 поени, 11 скока и 7 асистенции. Пеликанс, во отсуство на најдобриот играч Ентони Дејвис ги предводеше Џру Холидеј со 22 поени 9 скока и 13 ...
| | веќе видена | слични

Aктуелниот НБА шампион Голден Стејт изминатата ноќ во НБА лигата ја запиша деветта победа во низа. Вориорсите славеа против Вашингтон Визардс со 126:118. Одново најзаслужен беше Стеф Кари со 38 поени, а Дурант натпреварот го заврши со 21 поени. Кај Вашингтон Бредли Бил оствари „дабл-дабл“ учинок. Кај поразениот тим најефикасен беше Тревор Ариза со 27 поени. Вестбрук стигна до 15-тиот трипл дабл оваа сезона со учинок од 23 поен, 17 скока и 16 асистенции. Така придонесе Оклахома да слави против Њу Орлеанс Пеликанс со 122:116. Пол Џорџ кај „громовите“ постигна 27 поени, додека на спротивната страна Холидеј запиша 22 поени. Mинесота ја продолжи агонијата на Лејкерси и ги победи со 105:120. Рондо се врати кај Лејкерси, но ниту тоа не беше доволно за успех на неговиот тим. Клучен период на оваа средба беше последната четвртина. Најефикасен кај победничкиот тим беше Таунс со 27 поени, додека Инграм уфрли 20 за Лејкерси. За Лејкерси ова беше трети пораз во низа. Во последниот натпревар Портланд беше подобар од ...
| | веќе видена | слични

Оклахома ја запиша четвртата победа во низа (вкупно 30-та) откако на домашен терен го совлада Њу Орлеанс со 122:116. Тандерс и овој пат беа предводени од Расел Вестбрук, кој веќе на средината на третата четвртина имаше двоцифрен број на поени, скокови и асистенции, тој го оствари најбрзиот трипл-дабл во НБА-лигата сезонава. Зад неговото име запиша 23 поени, 17 скока и 16 асистенции. И Пол Џорџ беше близу до трипл-дабл, имаше 23 поени, 11 скока и 7 асистенции. Добра партија пружи и Стивен Адамс, кој мечот го заврши со дабл-дабл од 20 поени и 13 скока. Кај Пеликанс кој беа без помошта на Ентони Дејвис, прво име беше Холидеј со 22 поени, 9 скока и 13 асистенции. Оклахома е на третото место во Западната конференција зад Денвер и Голден Стејт, додека пак Њу Орлеанс е на 12 место. Бранителот на титулата продолжува во победнички ритам, стигна до деветтиот триумф по ред. Вориорс го совладаа Вашингтон со нова блескава партија на Стеф Кари, кој мечот го заврши со 38 поени, со реализација од 14-24 од игра. Кевин Дурент ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот шампион во НБА-лигата, тимот на Голден Стејт вориорс продолжи со победите, откако ноќеска го совладаа Вашингтон визардс на негов терен. За „воините“ ова беше деветти триумф во низа. Резултати на натпреварите од НБА-лигата одиграни ноќта четврток кон петок: Оклахома сити – Њу Орлеанс 122:116 Вашингтон – Голден Стејт 118:126 Феникс – Портланд 106:120 Лос Анџелес лејкерс – Минесота 105:120.
| | веќе видена | слични

Актуелниот НБА првак, Голден Стејт си го врати приматот, прв претендент за шампионскиот трофеј со одличната серија од девет последовни победи по кои се одлепи на врвот на Западната конференција. „Вориорс“ славеа на гостувањето кај Вашингтон со 126-118. Стеф Кари беше одличен во триумфот, постигна 38 поени, Кевин Дурант уфрли 20, а Демаркус Казинс 17. Голден Стејт сега има биланс од 34/14, подобар ефект има само лидерот на Исток, Милвоки.  Во четвртата последовна победа на Оклахома, Расел Вестбрук го забележа најбрзиот трипл-дабл сезонава. Оклахома славеше над Њу Орлеанс со 122-116, а Вестбрук веќе на стартот од третата четвртина имаше двоцифрен број поени, скокови и асистенции. Дуелот го заврши со 23 поени, 17 скока и 16 асистенции. Ова за него е 15. трипл-дабл ефект сезонава. Пол Џорџ исто така имаше одлично издание, постигна 23 поени, имаше 11 скока и седум асистенции. Оклахома излезе од лошиот резултатски период во кој имаше пет порази на седум натпревари и се зацврсти на третата позиција на Запад со ...
| | веќе видена | слични

Актуениот НБА-шампион Голден стејт стигна до деветата победа во низа откако со 126:118 славеше на гости кај Вашингтон. Домаќините решија да направат тактика со која ќе се обидат да се одбранат од најсилното орушје на гостите, а тоа се ударите за три поени. Вашингтон успеа да ги неутрализира шутевите од далечина на противникот, но „воините“ покажаа дека знаат да победуваат и без тројките. Голден Стејт постигна само седум тројки од 20 обиди, но и покрај тоа, речиси во текот на целиот меч имаше контрола врз резултатот. Стеф Кари беше единствениот кој погоди две тројки, и тоа од осум обиди, додека други пет играчи беа прецизни по еднаш за гостите од далечина. На крајот, Кари беше прв стрелец на мечот со 38 поени, а Голден стејт стигна до 34-та победа во 48 меча сезонава и останува најдобар тим на Западната конференција. Ресел Вестбрук имаше уште еден блескав меч и на крајот заврши со трипл-дабл во победата на Оклахома против Њу Орлеанс. Вестбрук заврши со 23 поени, но имаше и 17 скока и 16 асистенции. За ...
| | веќе видена | слични

Голден стејт Вориорс, прв пат од почетокот на сезоната се лидери во Западната конференција, во НБА лигата. Актуелните шампиони, во директната борба за првото место на табелата, ги декласираа досегашните лидери, Денвер Нагетс со 142:111. Вориорс во Денвер го одиграа најдобриот меч од почетокот на сезоната. Стеф Кари и Клеј Томпсон само во првата четвртина постигнаа десет тројки, а по 12 минути шампионите постигнаа неверојатни 51 поени, што е апсолутен рекорд во лигата. Нагетс тешко можеа да го следат ритамот на Вориорс. Кога шампионите ќе играат на вакво ниво не постои тим во НБА што можат да го следат нивниот ритам.Вориорс на крајот погодија 21 тројка од 39 обиди, а имаа 38 асистенции. Клеј Томпсон и Стеф Кари постигнаа по 31 поен, а Кевин Дурент застана на бројката од 27 поени. Кај Денвер се истакнаа Џамал Мареј со 22 поени, односно Никола Јокиќ со 17 поени, 4 скока и 8 асистенции. Вориорс се први на Западот со 30 победи и 14 порази, а Денвер се втори со една победа помалку. Резултати: Индијана ...
| | веќе видена | слични

Во четирите одиграни средби ноќеска, единствената победа на гостински терен ја забележа Минесота која со 118-91 го победи Феникс. Фаворитите, Торонто и Оклахома ги оправдаа приматот, па нагости славеа триумфи и тоа „Репторси“ кај Сакараменто со 120-105, додека Оклахома го победи Портланд со 123-114. Тимот на Далас со победата во Лос Анџелес кај Клиперси со 106-98, ја прекина низата од четири порази.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 219 | | | веќе видена

Зоран Заев бил и премиер и обвинител и врховен судија, обвини Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој објави аудио снимка, за која тврди дека датира од мај ...
сите 147 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 259 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Селтикс им се вратија на победите, личен рекорд на Расел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: