(Видео) Шампионот во ретро стил од 1976 година, Казинс се врати со ефектно забивање


Ол-стар центарот Демаркус Казинс дебитираше со ефектно забивање за шампионот Голден стејт вориорс, во ноќ за историја во НБА лигата. По цели 43 години комплетната стартна петорка на еден тим беше составена од Ол-стар кошаркари, а вообичаено покрај дебитантот Казинс, мечот против Лос Анџелес клиперс на гостински терен го почнаа и Стефон Кари, Клеј Томпсон, Кевин Дурант и Дрејмонд Грин. Вакво нешто за последен пат во НБА лигата се случи во 1976 година. Казинс долго беше повреден, а се врати со ефектно забивање, кое предизвика еуфорична реакција на клупата на гостите. DeMarcus Cousins gets on the board with the STRONG slam! #DubNation x #ClipperNation WATCH ON @ESPNNBA pic.twitter.com/kAJstJK5H2 — NBA (@NBA) January 19, 2019 Популарниот Буги дебитантскиот меч за шампионот го заврши со 14 поени, шест скока и три асистенции, а Голден стејт вориорс рутински ги победи домаќините со 112:94. Кари беше најефикасен со 28 поени, пред Дурант со 24, а и двоецот на Лос Анџелес клиперс Харис и Александер имаше идентичен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот шампион во НБА-лигата, тимот на Голден Стејт продолжи со победите, откако ноќеска го совладаа Вашингтон Визардс на негов терен. За „воините" ова беше деветти триумф во низа. Резултати на натпреварите од НБА-лигата одиграни ноќта четврток кон петок: Оклахома сити – Њу Орлеанс 122:116 Вашингтон – Голден Стејт 118:126 Феникс – Портланд 106:120 Лос Анџелес лејкерс – Минесота 105:120.
| | веќе видена | слични
5 копии

НБА ноќеска ги објави стартните петорки за годинашниот „Ол стар" меч. За Западот ќе настапат: Леброн Џејмс (капитен), Стеф Кари, Џејмс Харден, Кевин Дурант и Пол Џорџ. Почетниот состав за Истокот го сочинуваат: Јанис Адетокумбо (капитен), Кајри Ирвинг, Кемба Вокер, Кавај Ленард и Џоел Ембид. Составите ги избраа навивачите, новинарите и играчите. Резервите ќе бидат објавени идната недела. Натпреварот на ѕвездите во најсилната светска кошаркарска лига оваа година ќе се одржи на 17 февруари во Шарлот.
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс од Лос Анџелес Лејкерс и Јанис Адетокумбо од Милвоки Бакс ќе ја имаат улогата на капитени на овогодинешната Ол-стар битка на која домаќин е Шарлот. „Кралот“ и „грчкиот ѕвер“ добија најмногу гласови од фановите, медиумите и НБА играчите, па сега тие како лидери ќе можат да направат тимови од избраните играчи без разлика на тоа дали доаѓаат од Истокот или Западот. Имено од Западот освен Џејмс како стартери без избрани Стеф Кари, Џејмс Харден, Пол Џорџ и Кевин Дурент, додека пак на Истокот освен Јанис тука се Каваи Ленард, Џоел Ембид, Кајри Ирвинг и Кемва Вокер. Ама ова по новиот формат не значи дека Леброн не може да избере играч како стартер од Истокот или обратно Јанис може да игра со Дурент кој е од Западот доколку го избере на 7 февруари. Резервите ќе бидат пак одбрани од тренерите во НБА лигата и истите ќе бидат објавени на 31 јануари.
| | веќе видена | слични

Тимот на Оклахома Сити Тандер ја спаси честа на домашните екипи на четирите мечеви кои рано утрово се одиграа во НБА лигата. Кошаркарите на Оклахома не дозволија изненадување и на својот терент го добија ослабениот Њу Орлеанс со 122-116. Во прв план беше Вестбрук кој „испука“ нов трипл дабл во кариерата со 23 поени, 17 скокови и 16 асистенции, а дабл-дабл учиноноци имаа Џорџ (23 поени, 11 скокови) и центарот Адамс (20 поени, 13 скокови). Кај гостите кои овој дуел го одиграа бе Дејвис, Рендл, Миротиќ и Мур, дуото Милер-Холидеј искомбинира 43 кошеви. Актуелниот шампион, Голден Стејт ја продолжи серијата на успеси и обезбеди славје на гостувањето кај Вашингтон од 126-118. „Воините“ во три од четирите периоди постигнаа 30 или повеќе поени што беше доволно за 9 триумф во низа со што се зацврстија на врвот на Западот. Кари повторно беше во елемент и реализираше 38 поени со 4 скокови, 3 асистенции, кај Визардс пак прво име беше Ариза со 27 поени. Останати резултати: ЛА Лејкерс-Минесота 105-120 Феникс-Портланд ...
| | веќе видена | слични
2 копии

НБА лигата ги објави имињата на играчите кој ќе бидат во петорките на Источната и Западната конференција на „Ол-Стар“ натпреварот. Капитени на тимовите се Леброн Џејмс (Запад) и Јанис Адетокумбо (Исток). Леброн Џејмс во своето прво учество на „Ол-Стар“ натпреварот како играч од Западната конференција, во петорката ќе ги има Стеф Кари и Кевин Дурент од Голден стејт, Пол Џорџ од Оклахома и Џејмс Харден од Хјустон. The Western Conference @NBAAllStar Starters Pool! @KingJames @JHarden13 @StephenCurry30 @Yg_Trece @KDTrey5 #NBAAllStar pic.twitter.com/PnkabEbUVm — NBA (@NBA) January 25, 2019 Петорката на Источната конференција, покрај капитенот Адетокумбо ја формираа Кајри Ирвинг од Бостон, Кемба Вокер од Шарлот, Каваи Ленрд од Торонто и Џоел Ембид од Филаделфија. The Eastern Conference @NBAAllStar Starters Pool! @Giannis_An34 @KyrieIrving @KembaWalker @kawhileonard @JoelEmbiid #NBAAllStar pic.twitter.com/bLwuc8d6sV — NBA (@NBA) January 25, 2019 Стартните петорки ги избраа навивачите, новинарите и кошаркарите. ...
| | веќе видена | слични

Четирите натпревари од вчерашната програма на НБА лигата донесоа нови возбудувања, посебно за тимовите од Западната конференција кои се борат за висок пласман во плејоф поредокот. Највозбудливиот натпревар се одигра во Оклахома, каде составот на Тандер стигна до победа против Њу Орлеанс Пеликанс. Како што игра составот на Оклахома Сити Тандер, не би било изненадувачки да ги видиме во финалето од Западната конференција. Синоќа тие стигнаа до нова победа на домашен терен, победувајќи го составот на Њу Орлеанс Пеликанс со резултат 122:116. Тимот на Тандер го предводеа Пол Џорџ и Расел Вестбрук, кои со уште една одлична партија не дозволија изненадување пред домашната публика. Вестбрук стигна до 15-от трипл-дабл сезонава и забележа 23 поени, 17 скока и 16 асистенции, додека Пол Џорџ ја заврши вечерта со 23 поени, 11 скока и 7 асистенции. На спротивната страна, составот на Пеликанс беше „осакатен“ од повреди и недостасуваше скоро целата стартна петорка. Единствениот стандарден играч синоќа беше Џру Холидеј, кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелните шампиони во НБА лигата, Голден стејт Вориорс, изминатата ноќ ја забележаа деветтата победа во низа. Серијата на победи ја продолжија и кошаркарите на Оклахома Тандер, во чии редови Расел Вестбрук го забележа најбрзиот трипл-дабл оваа сезона. Вориорс, деветтата победа во низа ја забележаа против Вашингтон Визардс. Во победата 126:118 Стеф Кари постигна 38 поени (14/24 шут од игра), Кевин Дурент постигна 21, а Демаркус Казинс 17 поени. Кај Визардс се истакнаа Тревор Ариза (27 поени), Томас Саторански (20 поени, 10 асистенции) и Бредли Бил (22 поени, 10 скока). Оклахома, во дербито на Западот, ги совлада Њу Орлеанс Пеликанс 122:116. Вестбрук на стартот од третата четвртина стигна до 15-от трипл-дабл оваа сезона, а на крајот имаше 23 поени, 17 скока и 16 асистенции. Играчот што ќе игра во стартната петорка на Западот, на „Ол-Стар“ натпреварот, Пол Џорџ забележа 23 поени, 11 скока и 7 асистенции. Пеликанс, во отсуство на најдобриот играч Ентони Дејвис ги предводеше Џру Холидеј со 22 поени 9 скока и 13 ...
| | веќе видена | слични

Лука Дончиќ не успеа да се најде во стартната петорка во Западната конференција, иако од навивачите повеќе гласови од него добиле само капитените на конференциите Леброн Џејмс и Јанис Адетокумбо. 19-годишниот дебитант од Словенија од навивачите добил повеќе од 3,3 милиони гласови, но за за стартните петорки во предвид се земаат и гласовите на играчите и новинарите. Односот во гласањето за стартните петорки е ваков: 50 отсто вредат гласовите на навивачите, а по 25 отсто гласовите на новинарите и играчите. Full Western Conference frontcourt voting results. Nikola Jokic placed 5th in the media vote, 5th in the player vote and 7th in the media vote. pic.twitter.com/OonOiArk6Y — Harrison Wind (@HarrisonWind) January 25, 2019 Дончиќ, кој во својата руки сезона ги собра симпатиите на навивачите ширум светот, на крајот добил повеќе гласови од супер-ѕвездите Стеф Кари, Џејмс Харден, Кевин Дурент, Расел Вестбрук… Исто како Дончиќ мина и некогашниот МВП на сезоната Дерик Роуз. Играчот на Минесота, во гласањето за ...
| | веќе видена | слични

НБА-лига и официјално ги објави стартните петорки на годинешниот Ол-Стар. Меѓу нив нема место за Лука Дончиќ и покрај тоа што руки-сензацијата од Словенија по само неколку месеци во НБА-лигата доби голем број гласови од фановите, заврши зад капитените Леброн Џејмс и Јанис Антетокумпо. Дончиќ собра 3.300.000 гласови повеќе од супер-ѕвездите како Стеф Кари, Џејмс Харден, Кевин Дурент, Расел Вестбрук и според оваа бројка треба да биде член на првата петорка не само во неговата конференција, туку и целата лига, но новинарите и играчите на крајот пресудија. Начинот на изборот на играчите од првата петорка е следниот: 50% се гласовите на навивачите, 25% на новинарите и 25% на играчите. Последните две категории ги поставија Џејмс Харден, Стеф Кари, Кевин Дурент и Пол Џорџ во стартната петорка на тимот до Западот. Дончиќ до следниот четврток ќе дознае дали НБА тренерите ќе го сместат во тимот како замена и дали ќе добие шанса во првата сезона во најсилното светско клупско натпреварување да заигра на Ол-Стар мечот. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 202 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од неговата теренска посета на струмичкиот регион истакна дека аудиото кое денес беше објавено, само ја ...
сите 150 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 258 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(Видео) Шампионот во ретро стил од 1976 година, Казинс се врати со ефектно забивање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: