Ми влезе дома во еден по полноќ за да ме убеди да дојдам во неговиот клуб

Маурицио Почетино сега е угледен тренер во Тотенхем, а Марсело Биелса го тренира Лидс Јунајтед. И двајцата добро се познаваат од минатото уште во аргентинскиот клуб Њуелс Олд Бојс во кој Почетино ја почнувал играчката, а Биелса тренерската кариера. Но Почетино можеби немало да отиде во Њуелс доколку една ноќ во неговиот дом не упаднал Биелса, популарниот „Лудак". „ Имав 13 години. Се сеќавам упаднаа во мојот дом. И тоа во еден часот после полноќ. Марсело Биелса и Жорге Грифа. Од моите бараа да ме видат. Идејата им беше да ги убедат моите да ме пуштат во Росарио (од каде е Њуелс Олд Бојс), 200 километри од мојот град Марфи (во областа Санта Фе) ", открива Почетино. „ Мене ми се допадна идејата, а моите прво се мислеа, а потоа прифатија. Тој им кажа: 'Верувајте момчето има талент. Со такви нозе и таков став - роден фудбалер! А тоа беше лага (се смее), но, пустиот, успеа да нè убеди ", се смее тренерот на Тотенхем. „ Зборуваше дека тој и Грида смислиле нов стил на игра, а веќе го имплементирале во Њуелс Олд ...
| | веќе видена | слични

Клубот чиј дрес го носи Езџан Алиоски, Лидс, има убава прилика во следната сезона да игра во Премиерлигата, а тимот од најголемиот јоркширски град пред 50-тина години воведе една практика која потоа ја следеа сите сериозни клубови низ светот, а тоа е продажба на дресови. Лидс е формиран 28 години после најстариот клуб на светот Шефилд јунајтед, а во 1961 година решија да играат во бели дресови, по примерот на Реал Мадрид. Во клубот се донесе и човек задолжен за маркетинг, па една од одлуките беше да се почне продажба на реплики од дресовите, со што беа први во светот. Периодот од 1864 до 1974 им беше најуспешен во историјата, освоија две титули во Англија, а во 1975 година стигнаа и до финале во Купот на европските шампиони, но после тој пораз од Баерн, беше ставен крај на славната ера. На почетокот на 90-тите повторно беа силни, па следуваше голем пад, ново кревање, и пак пад. Поради грубиот стил на игра, некогаш беа и најомразен клуб во Англија. Сега не се груби, но имаат тренер (Марсело Биелса) чиј прекар ...
| | веќе видена | слични

Тренерот Марсело Бјелса потроши 2,5 милиони долари свои пари за изградба на хотел кој му го подари на неговиот сакан фудбалски клуб Њуелс олд бојс. Популарниот „Лудак“, кој е тренер на Лидс, каде што игра Езџан Алиоски, постојано предизвикува внимание во јавноста со своите изјави и потези, а сега во Росарио изгради и хотел во тренинг-центарот на клубот Њуелс. Бјелса за хотелот, кој има пет ката и во кој ќе бидат сместени фудбалерите од првиот тим на Њуелс, даде 2,5 милиони долари, што е повеќе од неговите плати што досега ги има земено за шест месеци престој во Англија. Хотелот со 12 двокреветни соби за фудбалерите и посебен дел за тренерскиот тим, како и сала за состаноци со поглед кон терените за тренинг, кујна, маса за пинг-понг, скара, лифт не е луксузен, туку целта е играчите да бидат фокусирани на работата и да го сакаат клубот за којшто играат. Бјелса го водеше Њуелс од 1990 до 1992 година. Целиот хотел е декориран со црвена и црна боја, клупските бои на Њуелс олд бојс, и мебелот е во истите бои, а на ...
| | веќе видена | слични

Стоук го совлада Лидс со 2:1 во дуел од англискиот Чемпионшип, но тимот на Езџан Алиоски и понатаму е прв на табелата и се наоѓа на добар пат да се врати во Премиерлигата, па во следната сезона да биде дел од елитата. Единствениот гол за Лидс беше дело на Алиоски во 95 минута, кој погоди со шут од косо, топката мина низ неколку нозе и влезе во мрежата, но погодокот падна доцна и поразот беше неизбежен. Лидс има шест порази сезонава, но три во последните пет кола. Погледнете го петтиот гол на популарниот Џани во оваа сезона: Consolation Goal from Alioski #LUFC pic.twitter.com/iC00GrJrAf — LUFC Goals (@LUFC_Goals) January 19, 2019
| | веќе видена | слични

Езѓан Алиоски, конечно, постигна гол во Чемпионшип за Лидс јунајтед, но тоа не беше доволно неговиот тим да го избегне поразот од 2:1 на гостувањето кај Стоук сити. Стоук имаа 2:0 водство кога во 95. минута, Алиоски го намали резултатот, и иако Лидс останува лидер во втората лига и најсериозен кандидат за влез во Премиер лигата, но сега има само еден поен пред второпласираниот Норич. Покрај тоа, клубот и нивниот менаџер Марсело Биелса е под закана на казна од Фудбалската асоцијација (ФА) за шпиунирањето на тренингот на Дерби каунти. Consolation Goal from Alioski #LUFC pic.twitter.com/iC00GrJrAf — LUFC Goals (@LUFC_Goals) January 19, 2019 Текстот Алиоски со гол, Лидс поразен во Стоук (видео) е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец, Езџан Алиоски го постигна својот петти сезонски погодок во дресот на Лидс Јунајтед, но тој не беше доволен за поволен резултат на гостувањето кај Стоук. Нашиот ас во 95 минута со убав погодок го ублажи поразот на гостите од 2-1. Ова за Лидс беше шести првенствен пораз, но без разлика на истиот момците на Биелса остануваат на чело на табелата во Чемпионшип со 54 бодови. Consolation Goal from Alioski #LUFC pic.twitter.com/iC00GrJrAf — LUFC Goals (@LUFC_Goals) January 19, 2019
| | веќе видена | слични

Езгјан Алиоски стрелаше само за ублажување на поразот на неговиот клуб на гостувањето кај Стоук кој пак триумфираше со 2:1. После еден изведен корнер, топката дојде до нашиот интернационалец кој убаво со левата нога го пронајде патот до мрежата на Батленд во судиското надополнување од второто полувреме (90+5). Останува Лидс на врвот со 54 бодови после шестиот пораз сезонава во Чемпионшип, а во следното коло на 26. јануари ќе гостува кај Ротерам. За Алиоски ова е вкупно петти гол сезонава во Чемпионшип во дресот на Лидс: Consolation Goal from Alioski #LUFC pic.twitter.com/iC00GrJrAf — LUFC Goals (@LUFC_Goals) January 19, 2019
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Езгијан Алиоски го запиша петтиот гол сезонава во дресот на Лидс, но не успеа да го спаси својот тим од пораз на гостувањето против Стоук во 28. коло од Чемпиншиплигата. Лидс загуби со 2-1, а Алиоски со убав погодок со шут од околу 15 метри успеа единствено во 95. минута барем малку да го ублажи поразот на својот тим… Consolation Goal from Alioski #LUFC pic.twitter.com/iC00GrJrAf — LUFC Goals (@LUFC_Goals) January 19, 2019 Лидс и натаму е на чело на табелата во Чемпионшиплигата.
| | веќе видена | слични

Останато

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС во период на вонредна состојба предизвикана од пандемија од корона вирусот, а во неможност својот ...
сите 320 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 134 | | | веќе видена

Иако недела е вообичаен ден за масовни дружби на скопјани во парк-шумата Водно денеска и покрај топлото време повеќето од граѓаните останаа дома. А оние кои ...
сите 253 | | | веќе видена

Стратешките цели се реализираат. Станавме членка на НАТО и почнавме преговори за членство во ЕУ, изјави на прес-конференција, пратеникот од СДСМ, Хари ...
сите 397 | | | веќе видена

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 672.086 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 31.191, а оздравеле 143.870 лица. – ...
сите 616 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со иницијатива „Вашите проблеми, заеднички до решенија: Затоа што ја сакам Македонија”.Како што најави, потпретседателот на ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ми влезе дома во еден по полноќ за да ме убеди да дојдам во неговиот клуб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: