Раул: Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме


Селекторот на Македонија, Раул Гонзалез на пресот по мечот со Исланд изјави дека ракометарите одиграле добро прво полувреме, благодарение на одбраната и голманот Борко Ристовски, но во второто се почувствувал заморот, што доведе до неуспех да се пласираме во следната фаза на Светското првенство. – Во првиот дел бевме одлични. Нашата одбрана беше добра на чело со Ристовски. Како и секогаш – во првото полувреме бевме подобри, а во второто игравме послабо. Мислам дека во второто полувреме бевме уморни. Мора да ја прифатиме реалноста, Исланд има одлични млади ракометари и тие денес тоа го покажаа. Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме. Пробавме со „7 на 6“, потоа и со „6 на 6“, имавме шанса до самиот крај благодарение на одбраната, но ниту тоа не беше доволно, изјави Раул по мечот Шпанецот додаде дека не знае дали младите ќе добијат шанса во Келн и дека уште е рано за комбинации. Македонската репрезентација по денешниот пораз ги продолжува натпреварите во Келн, откако ќе се бори за пласман од 13-16. ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација не се прослави на Светското првенство во Данска и Германија каде што ја освоивме 15-тата позиција. Иако Кире Лазаров повеќе не е дел од Мундијалот, нашиот капитен и понатаму знае да се најде во популарните ракометни сајтови. Така сега популарниот „Балкан Хендбол“ прашува – Дали Кире на најубав можен начин за него се прости од светската сцена? Лазаров го држи рекордот на најмногу постигнати голови на едно Светското првенство, на Мундијалот пред десет години во 2009 година постигна 92 погодоци и тој рекорд тешко дека ќе биде срушен во блиска иднина. За крај овој турнир Лазаров постигна погодок од седум метри кој долго време ќе се врти на друштвените мрежи, а покрај тоа воодушеви и со потегот после голот кога се поздрави со противничкиот голман. Текстот на „Балкан Хендбол“ можете да го погледнете – тука. „Балкан Хендбол“ прашува: Дали Лазаров на најдобар начин се прости од светската сцена? (ВИДЕО)
| | веќе видена | слични

Не беше остварена целта, пласман во главната фаза, се биде меѓу најдобрите 12 селекции во светот, ниту пак преку овој Мундијал да се обезбедат олимписки квалификации. Од претходно веќе се објави прашањето дали Раул Гонзалез ќе остане селектор на националниот тим, и дали Кирил Лазаров го одигра своето последно СП? Наредното СП 2021 ќе биде одржано во Египет на почетокот од новиот олимписки циклус до Париз 2024. Исто така веќе пишувавме за тоа дека нашиот десен бек останува најдобар стрелец во историјата на светските шампионати. А секако најголемото прашање е како нашата репрезентација ќе изгледа после завршувањето на неговата репрезентативна кариера. Да потсетиме, на дуелот со Русите постигна еден прекрасен гол, кој може и да се најде во кругот најубави на Мундијалот, од линијата за седум метри. Сон на Лазаров еден ден со Македонија да настапи на една Олимпијада, па последна шанса до тие квалификации за Токио 2020 ќе се бара евентуално преку следното Европско првенство кое најпрвин треба да го обезбедиме ...
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева Не сме светски шампиони за да се разочаруваме по еден пласман на 15-то место на Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска. Ќе жалиме за пласманот во главната фаза, ќе жалиме што одново ќе треба да се вратиме на оние теми кои со години го „трујат“ македонскиот народ, како политика и слично. Ракометарите треба да продолжат со кренати глави, барем оние искусните кои го потрошија последниот атом на сила на теренот. Не ја добија потребната потпора од младите, не зборувам за квалитетот на „младите“, туку за нивната борбеност. Не се сеќавам дека во овие 11 дена видов еден од нив како Дувњак против Бразил да се фрли на теренот иако неговата репрезентација имаше негатива од шест гола разлика. Голем дел од оние кои ги пласиравме како таленти или надеж веќе не се ниту таленти, ниту пак не искусни. Треба да се засрамат, бидејќи се далеку од нивото на капитенот Кирил Лазаров. Иако има 38 години повеќе трча и повеќе се бори на теренот од нив. Критиките од Ристовски, ...
| | веќе видена | слични

Заврши уште еден мундијалски настап за Македонија, со пласман сосема реален согласно моменталните можности, но и фактот дека посериозната смена на генерации во нашата репрезентација почна токму од овој светски шампионат. Гледано чисто статистички, пласманот е идентичен како и пред две години во Франција, каде забележавме две победи, едно реми и три порази, наспроти три победи и четири порази овде во Германија. Сепак, останува фактот дека во 2017 ја остваривме зацртаната цел – пласман во осминафиналето, каде настапивме без повредените Миркуловски и Манасков, а овде не успеавме да стигнеме до втората рунда, нешто што беше желба на сите, а остана неостварена. На крајот, останува утехата дека ако ништо друго барем сме редовни учесници на големи натпреварувања. А пласманот – па за него капитенот Лазаров уште пред Мундијалот проговори дека ќе биде светско чудо ако со овој тим отидеме меѓу 12-те најдобри во светот. По природа сме оптимисти и никој не може да ни го одземе правото да посакуваме нешто повеќе – но ова ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Заврши уште едно ракометно Светско Првенство за Македонија, во рамките на досегашните пласмани од деветтото до 16. место на последните пет Мундијали. Пласманот во рамките на очекувањата, а и статистиката потврдува дека не извадивме некој „џокер“ од ракавот со кој би направиле чекор напред на светската ракометна сцена. Филип Кузмановски и Дејан Манасков се играчите со најголема минутажа за Македонија на СП 2019, првиот со 5:50:46 часа, вториот со 5:49:34 часа. Дури и оние помладите не беа целосно заборавени, па така официјалната статистика вели дека Мартин Серафимов одиграл еден час и 22 секунди, Танкоски минал на теренот 55 минути, додека Филип Чурлевски одигра најмалку, само дваесет минути (зад него на оваа листа е само голманот Даскалоски, со девет минути од последниот натпревар). Кире Лазаров е најдобар стрелец со вкупно 48 погодоци од 74 обиди, зад Манасков со 33 гола од 50 упатени шутеви за време на овие седум натпревари. Стопроцентен ефект во нашите редови има само ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот селектор, Раул Гонзалез, вели дека ќе размисли добро дали ќе остане на клупата или пак ќе си замине. Тешко е да се зборува, веднаш по завршување на последниот меч на Светското првенство, a Гонзалез истакнал дека е среќен што Македонија по четирите порази, во низа конечно победи и тоа на последниот меч на Мундијалот. Не знам дали ќе ја водам Македонија, нека помине време, да направиме анализа, па ќе видиме. Свесен дум дека овие денови имаше критики, тоа е нормално, истакнал Раул Гонзалез. (извор - Sportmedia)
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева За време на Светското првенство, на адресата на Раул Гонзалез, па и речиси поголем дел од играчите стигнаа бројни критики. На некому не му се допадна играта во напад „седум на шест“, други не го сакаа Филип Лазаров... По победата над Чиле, шпанскиот стратег кој ќе размисли дали ќе остане на клупата на нашиот национален тим иако има договор со РФМ до 2020 година, збореше отворено. Филип Лазаров е прв на листата на „најхејтани“ ракометари. На Раул му беше замерено зошто токму тој играч мора да игра среден бек... „А кажете ми кој друг да игра на среден бек? Кузмановски играше на периоди, треба да сфатите дека Кузмановски и Талески од едната, како и Лазаров од другата страна се шутери. Нам ни беше потребен играч со финта, некој што ќе знае да ја задржи топката, затоа го избрав Филип Лазаров. Нормално ќе беше добро да го имаме Миркуловски, тогаш ќе беше поинаку и во одбраната, но тоа е тоа". Гонзалез вели дека играта „седум на шест“ не е само негова идеја... „Не е точно дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија го победи Чиле во завршниот натпревар на Светското првенство, натпревар кој може да биде последен за Раул Гонзалес на кормилото на нашата селекција. Ова шпанскиот стратег го најави по денешниот триумф, односно сака да направи анализа и потоа со мирна глава да ја соопшти конечната одлука. -Свесен сум за критиките од јавноста дека не сум бил посветен на работата со репрезентацијата по заминувањето во ПСЖ. СП заврши, ќе видиме што ќе се случи. Главите се жешки, јас сакам да донесам одлука кога ќе имам мир. Не сум сигурен дали ќе ја водам Македонија, ќе направиме анализа, -истакна Гонзалес кој не е задоволен од конечниот пласман на мундијалот. -Честитки до нас и до чилеанската репрезентација за одличниот натпревар. Ние заслужено победивме. Очекувавме да ја минеме групата, но не успеавме во нашите намери, порача Шпанецот.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Раул Гонзалес ја искористи прес-конференцијата по дуелот со Чиле и за нешто подетална анализа околу играта на македонската репрезентација на ова СП. Свесен за критиките на негова адреса поради упорното форсирање на „седум на шест“, тој останува цврсто на ставот дека тоа беше вистински тактички потег кој за жал не го донесе посакуваниот пласман меѓу 12-те најдобри селекции во светот. „Македонија не е репрезентација со огромен број на врвни играчи, затоа мора да се сведе на силен колектив, да игра нешто специјално за да може да се носи со сите ривали. Мислам дека седум на шест беше идеален одговор за такво нешто, видовте како функционираше на пријателскиот меч со Србија, на кој за дваесетина минути ни донесе предност од десет гола. Тогаш знаев дека можеме да функционираме и мислам дека во голем дел од натпреварите париравме добро и на Хрватска и на Шпанија и на Исланд. Не е точно дека форсирав „седум на шест“, јас сум тренер што се адаптира на тимот, што сака да направи се за да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 418 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 235 | | | веќе видена

По изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека СДСМ не е веќе македонска партија , туку е мултиетничка партија со доминантно македонско гласачко тело, ...
сите 316 | | | веќе видена

Законот за Јавно обвинителство има за цел да го покрие криминалот и корупцијата на високите функционери од актуелната власт, оценува универзитетскиот професор ...
сите 85 | | | веќе видена

Кој со кого ќе коалицира пред и по изборите? Се чини најамбициозен е Мендух Тачи лидерот на ДПА, партија без активности последниве две години.Да почекаме да се ...
сите 159 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 09,45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“ бил донесен повреден С.С.(52) од Скопје ваработен ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул: Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: