Поделени мислењата за ММР вакцината: Медицината вели дека не предизвикува аутизам, сведоштва од родители во Србија го тврдат спротивното


Во текот на 2015 година, 134.200 лица во светот починале од морбили, 367 лица во просек умираат секој ден, односно 15 на секој час. Доколку едно невакцинирано дете заболи од мали сипаници, тоа може да го изгуби слухот и да добие воспаление на белите дробови или на мозокот кое би било фатално по живот. Ова се само дел од фактите за болеста која периодов ја разбранува јавноста во Македонија, кои би требало да ги знае секој родител кој одбива да го вакцинира своето дете. Долгогодишната негативна кампања против овие вакцини довела до тоа родителите да се сомневаат во нивните позитивни ефекти, а како резултат на сето тоа се епидемиите кои молскавично се шират во многу европски земји. Со одбивање на вакцинирањето се нарушува колективниот имунитет Со одбивање на вакцинирањето се нарушува колективниот имунитет, кој се постигнува кога најмалку 95 отсто од населението е вакцинирано. Родителите кои одбиваат да го вакцинираат своето дете, не само што го доведуваат неговото здравје во ризик, туку го загрозуваат и ...
| | веќе видена | слични

Противниците на вакцините беа прогласени за една од главните закани за здравјето во светот во 2019-та година во новиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО). Активноста против вакцините се присединува кон загадувањето на воздухот, климатските промени, ХИВ и светската пандемија на грип во рангирањето објавен кон крајот на минатата недела. „Двоумењето во врска со вакцинацијата“, како што од страна на Светската здравствена организација го нарекуваат, „се заканува на веќе постигнатиот напредок во борбата против болестите да се спречат со вакцини“. „Вакцинацијата е еден од најпрофитабилните начини за избегнување на болести – таа во моментов спречува меѓу два и три милиони смртни случаи, а дополнителни 1,5 милиони случаи можат да бидат избегнати ако глобалната покриеност на вакцинацијата се подобри“, се вели во соопштението на организација. Според извештајот од минатата година на Центарот за контрола и превенција на болести (CDC) во САД, бројот на неваксинираните деца на возраст до 35 месеци се ...
| | веќе видена | слични

Во Гостивар од година в година се зголемува бројката на деца кои не се вакцинираат. Здравствените работници велат дека причина за ваквата состојба е антивакциналната кампања.Рапидно расте бројката на деца кои не се вакцинираат од Гостивар и гостиварско. Како најголема причина сеантивакциналните кампањи кои го шират тврдењето дека МРП вакцината против морбили, рубеола и пароти предизвикува аутизам. Здравствените работници апелираат родителите да ги носат децата на вакцинација, за да не се појави епидемија на морбили како во случајот со град СкопјеПоследните случаи на мали сипаници во Гостивар се регистрирани пред осум години, кога имаше седум заболени.Во Скопје досега се евидентирани 80 случаи на заболени лица од Морбили.Претежно се работи за деца кои не се вакцинирани. Епидемијата ќе трае уште две недели, ако не се појави нов случај на заболен од мали сипаници.
| | веќе видена | слични

Родителите на подрачјето на Гостивар се почесто избегнуваат да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцина против морбили, рубеола и паротит. Во текот на изминатите години, службата за вакцинација во Здравствениот дом, бележи значително опаѓање на опфатот на деца кои ја примиле оваа вакцина. Според нивните податоци, во 2013-та година невакцинирани биле 67 деца, во 2016-та бројката се искачила на 175, додека во 2017-та година достигнала до 214. Лекарите сметаат дека ваквиот тренд е резултат на антивакциналните кампањи кои го шират тврдењето дека МРП предизвикува здравствени проблеми кај децата. На гостиварското подрачје нема заболени од морбили, а поради прогласената епидемија во Скопје, во одделенијата за вакцинација низ целата земја се вршат вонредни проверки на картоните. Вакцината против мали сипаници се прима на 13 месечна возраст, а ревакцината на 6 години. Лекарите апелираат родителите редовно да ги вакцинираат децата за да ги заштитат од болеста.. Последните случаи на мали сипаници во Гостивар се ...
| | веќе видена | слични

Неалармантниот однос спрема малите сипаници и ширење невистини за опасноста од вакцината против вирусот во делови на Европа и САД, катастрофалната состојба на здравството во Венецуела, недоволната имунизација во Африка – се главните причини за буквално оживување на болеста ширум целиот свет, велат експертите. Изминатата година ипол, бројот на пријавени случаи на мали сипаници ширум светот се зголемил за речиси една третина. Здравствените работници вината за трендот делумно ја префрлаат на погрешното верување дека вакцините можат да предизвикаат аутизам и други проблеми. Според заеднички извештај на Светската здравствена организација и Американските Центри за контрола и превенција на болести, само во 2017-та година од мали сипаници починале околу 110.000 лица. За ситуацијата во САД, конкретно, сојузната држава Њујорк се бори со една од најлошите епидемии на мали сипаници изминативе две децении. Од септември, наваму, во општините Бруклин и Рокланд биле регистрирани околу 150 случаи на заразени, а оваа бројка ...
| | веќе видена | слични

Загадениот воздух и климатските промени се на врвот на листата за најголеми закани по човековото здравје во светот во 2019 година, што ја подготви Светската здравствена организација (СЗО). На списокот со 10 точки, на 9. место се противниците на вакцинирањето. Истовремено, во Скопје продолжува епидемијата на морбили, а со оваа болест најновите пациенти примени на Инфективна клиника се двајца возрасни и едно дете од Скопје. Според СЗО, девет од десет луѓе дишат загаден воздух секој ден, што доведува до загуба на седум милиони човечки животи секоја година од болестите предизвикани од ова зло, како што се рак, мозочни и срцеви удари, потоа други заболување на крвоносниот систем и на белите дробови. Главниот загадувач на воздухот е согорувањето фосилни горива, што истовремено предизвикува и климатски промени. Се проценува дека поради нив во периодот од 2030 до 2050 година само поради неухранетост, маларија, дијареја и топлотни удри секоја година ќе умираат дополнителни 250.000 луѓе, вели СЗО. Втората по ...
| | веќе видена | слични

Патрик О’Конор, лидер на тимот за имунизација и вакцино-превентабилни болести при европската регионална канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО), за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за тоа што треба да преземе една земја во случај на епидемија на мали сипаници (морбили) или друга заразна болест, каков е одговорот на појава на епидемија во Европскиот Регион, на што се должи високот процент на вакцинирани дец во земјите од ЕУ, за тоа колку е важно здравствените власти да ги ослободат од страв родителите да ги вакцинираат децата. Тој вели дека при појава на епидемија на една болест, како што е во случајот со мали сипаници во Скопје, основна стратегија за здравствените власти е да се обезбеди високо ниво на вакцинирана популација која може да биде загрозена од ширење на болеста. Според него, важно е високо ниво на вакцинирани да има и во услови кога нема епидемија, за да не дојде до појава на болеста и нејзино брзо ширење. О’Конор вели дека со противепидемските мерки мора да се направи и изолација на ...
| | веќе видена | слични

Ја видовме Топ 10 листата на Светската здравствена организација за здравствените опасности во 2019-та година и да знаете дека во Македонија речиси сè си имаме. Уште ебола и денга да нè спопаднат па да можеме со право да кажеме дека сме „светот во мало“. ‘Здравјето е човеково право. Никој не би требало да се разболе или да умре затоа што е сиромашен или пак зашто нема пристап кон основна здравствена заштита“, потсетува Тедрос Адханом , прvиот човек на Светската здравствена организација. 2019-та е почеток на новата петолетка на СЗО ( 2019-2023 ) во која организацијата сака да се фокусира на таканаречената „тројна милијарда“ - да се обезбеди основна здравствена заштита за нови милијарда луѓе, на исто толкав број да им се осигура пристап на брза помош и на милијарда луѓе да им се унапреди животот низ програми за здравствена заштита. За оваа година, СЗО истакнува десет главни закани за здравјето на човештвото: 1. Загаденост на воздухот и климатските промени. 9 од 10 луѓе на планетава секој ден ќе дишат ...
| | веќе видена | слични

Антивакцинерите, како што се нарекуваат противниците на вакцинирањето деца, прогласени се за една од најголемите опасности за човековото здравје во 2019 година, затоа што поради нив се враќаат болести кои беа речиси истребени. „Во некои земји болестите беа речиси искоренети, а сега се повторно се појавија. Вакцинацијата во моментот спречува два-три милиони смртни случаи годишно, а може да бидат спасени уште милион и пол животи ако вакцинирањето во светот се подобри“, велат од СЗО. Луѓето најмногу умираат од незаразни хронични болести како рак, срцеви болести и дијабетес. Конкретно, тие се причина за 70 отсто од смртните случаи во светот. СЗО вели дека причинители се цигарите, алкохолот, нездравата храна и малку физички вежби, како и загадувањето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светската здравствена организација (WHO) објави листа на најголемите закани по човечкото здравје во 2019 година. Покрај еболата, ХИВ вирусот, денга-треска, слабата примарна здравствена заштита и друго на листата се најдоа и противниците на вакцинирањето. Антивакцинерите, како што ги нарекуваат противниците на вакцинирање деца, се прогласени за една од најголемите опасности по човековото здравје во 2019 година, бидејќи поради нив се враќаат болести кои биле скоро целосно истребени. Заболувањето од мали сипаници или морбили, на пример, глобално се зголемило за 30 проценти. Причините според СЗО се комплексни, а сите случаи не се поврзани со противењето на вакцинирање. Сепак, во некои земји кои биле на работ на елиминирање на болеста, таа повторно се појавила. Ова е листата за најголеми закани по здравјето на луѓето во 2019 година: 1. Противници на вакцинирањето Во објавата наведуваат дека одбивањето на вакцинирање, иако вакцините се достапни, претставува закана во секој досегашен напредок направен во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 358 | | | веќе видена

Зоран Заев бил и премиер и обвинител и врховен судија, обвини Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој објави аудио снимка, за која тврди дека датира од мај ...
сите 140 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 168 | | | веќе видена

Синоќа околу 19,00 часот во близина на бензинска пумпа на регионален пат Македонски Брод-Кичево се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 260 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поделени мислењата за ММР вакцината: Медицината вели дека не предизвикува аутизам, сведоштва од родители во Србија го тврдат спротивното

Од:
До кого (е-маил):
Порака: