Во Делчево 50 деца немаат примено вакцина против морбили

Вкупно 50 деца се уште не ја примиле вакцината против морбили во Делчево. Ова е податок кој денес го соопшти директорката на делчевскиот здравствен дом Марија Глигоровска која рече дека во период кога постои голема антикампања против вакцинирањето, се поголем е бројот на родители кои одбиваат нивните деца да примат вакцина против морбили.-Не се малку 50 деца во една општина како Делчево. И тука може да се разгори епидемијата, макар што сме околу 200 километри од Скопје. Многу голема штета е сето ова што се случи и е актуелно во медиумите кои им оди во прилог на поддржувачите на антикампањата за вакцинација против морбили. Вакцината го заштитува пациентот во најголем дел од случаите или ајде да речеме ако се случи во тек на животот да се заболи од морбили детето или повозрасната особа која е вакцинирана полесно ќе ја прележи појавата на морбили кое е многу заразно заболување, вели Глигоровска.Додаде дека според одредени сознанија кога нема да се прими вакцина против сипаници или морбили, а болеста е ...
| | веќе видена | слични

Здравствен работник, вработен во Скопје е првиот пријавен случај на морбили во Тетово. Случајот е регистриран на 18 јануари, а пациентот е на домашно лекување, информираат од Центарот за јавно здравје Тетово. Надлежните континуирано работаат на сите пунктови за пребарување и пронаоѓање на невакцинираните и непотполно вакцинираните лица со МРП. Од таму потврдуваат дека најголем е бројот на невакцинирани лица во пунктот за предшколска возраст во Тетово. – Тие кои немаат примено вакцина, преку здравствените пунктови, ќе бидат повикани во службите за вакцинација со цел да бидат опфатени. Кај лицата на кои треба да се изврши ревакцинација, досега се нема јавено никаков проблем, што не е случај кај оние кои треба да ја примат првата вакцина-истакнуваат од Центарот за јавно здравје Тетово.
| | веќе видена | слични

Во здравствениот дом во Делчево се поголем е бројот на лекари и медицински сестри кои поради старосна граница заминуваат во пензија. Младите лекари кои по завршувањето на студиите заминуваат во странство не можат да ги заменат, што придонесува на огласите за вработување се повеќе да аплицираат лекари и медицински сестри во своја подоцнежна возраст. Како што информира директорката на делчевскиот здравствен дом Марија Глигоровска последниот оглас за вработување на медицински сестри го потврдува тоа.-Ние сега за сега во Делчево имаме доволно доктори и медицински сестри меѓутоа старосната граница на сите е поголема. Пред извесно време имавме оглас за медицински сестри, ние немавме пријавена медицинска сестра на возраст од 20 години. Сите беа на возраст од 35 до 40 години. Мислам дека прво вработување на тие години е многу доцна, вели Глигоровска.Глигоровска додава дека делчевскиот дом пред 20 години го немал проблемот во однос на потребниот кадар. Поради лошото менаџирање во изминатите 15 години додава дека се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден ден по кобната хеликоптерска несреќа во која животот го загуби Коби Брајант се огласи Леброн Џејмс. „Кралот“ за смртта на неговиот голем пријател дозна во ...
сите 291 | | | веќе видена

Кина, поради епидемијата на коронавирусот, го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите до неопределено, соопшти кинеското Министерство ...
сите 150 | | | веќе видена

Според пишувањето на локалните медиуми, болницата ќе се гради на земјиште со површина од 25 илјади квадратни метри и ќе може да прими околу илјада пациенти. Ќе ...
сите 103 | | | веќе видена

Далас Маверикс на гости славеше против Оклахома со 97:107, а повторно најдобар на паркетот беше Лука Дончиќ. Дончиќ на овој натпревар постигна 29 поени и ...
сите 134 | | | веќе видена

Коста Начевски е именуван за в.д.директор на градската депонија „Дрисла“ која од вчера повторно е регистрирана како јавно претпријатие и е под владение на Град ...
сите 12 | | | веќе видена

Уште малку ќе имаме избори, колку сте сигурен дека ќе победите и на што ги темелите вашите проценки? Мицкоски: Сигурен сум дека ќе победиме заедно со народот ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Делчево 50 деца немаат примено вакцина против морбили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: