Во дебарско без проблем се одвива вакцинацијата против морбили

Во дебарско без проблем се одвива вакцинацијата на децата со МПР или вакцината против морбили. Раководителот на Службата за вакцинации при Општата болница во Дебар доктор Љуљзим Стрикчани вели дека со вакцинацијата се опфатени речиси сите деца од општините Дебар и Центар Жупа. – Опфатеноста во просек е од 98 до 100 отсто. Децата кои треба да се вакцинираат во декември, а тоа не го сториле од разни причини, или не биле тука или биле болни, ги заведуваме во јануари, кога и се вакцинираат, затоа и процентот е таков, истакнува д-р Стрикчани. Во Дебар кон средината на минатата година беше прогласена епидемија на морбили кога беа заразени над 20 лица, главно возрасни роднински поврзани. Меѓу заразените имаше и две деца кои поради возраста не биа вакцинирани, како и двајца здравствени работници. Епидемиологот Ментор Меља за МИА изјави дека засега нема регистриран случај со морбили.
| | веќе видена | слични
6 копии

Две лица починаа во загрепската болница во средата како последица на грип, потврди директорката на Клиниката за инфективни болести во Загреб, Алемка Маркотиќ, а пренесоа хрватските медиуми. Маркотиќ рече дека двете лица починале како последица на тежок грип и пневмонија. „Ситуацијата е како во последните денови, откако неколку пациенти ќе се исклучат од апарати, од цела Хрватска доаѓаат нови. Има голем притисок, поголем број луѓе се во лоша состојба отколку вообичаено“, рекла Маркотиќ за „Индекс.хр“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Подрачната единица на Заводот за здравствена заштита во Дебар, соопшти дека до денеска регистрирани се 55 случаи на грип. -Станува збор за бројка која во измнатите три седмици ја пријавиле матичните лекари на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, кои ги покриваме со нашата активност. Споредено со истиот период минатата година, бројот на регистрирани е помал. Сепак треба да се има предвид дека дел од граѓаните се лекуваат на своја рака или со лекови кои на член од семејството му се препишани од лекар, поради што бројот повеќе од сигурно е двојно поголем, вели епидемиологот Ментор Меља, раководител на Подрачната единица. Во истовреме, додава тој, голема е појавата на вирози, кои како и грипот се очекува да се зголемат во текот на следниот месец, со почетокот на второто полугодие од учебната 2018/2019 година и променливото време кои се добра подлога за ширењето на грипот и останатите респираторни вируси. Меља додава дека против сезонски грип вакцинирани се 500 лица од двете општини, од нив 300 постари ...
| | веќе видена | слични

Од Институтот  за јавно здравје потврдуваат дека среќа е што за 50 проценти е намален бројот на болни од грип во однос на минатата година. Засега на инфективната клиника се примени тројца пациенти со потврден грип, но со други хронични заболувања и нивната здравствена состојба е стабилна.  Многу е важна хигиената, редовно чистење во јавните установи, чистење на јавниот превоз и дезинфекција. Инаку во центрите за јавно здравје се уште може да се примаат бесплатните вакцини кај луѓе над 65 години со просечна и потпросечна пензија и за оние кои немаат пензија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Центарот за јавно здравје во Куманово минатата недела се регистрирани 39 заболени од грип, информираа денеска надлежните од таа јавна здравствена установа.Тројца од нив побарале помош од лекарите на инфективното одделение во Општата болница во Куманово, но ниту еден не е хоспитализиран.Од почетокот на сезоната на 1 октомври, минатата година, до минатата недела се регистрирани 202 лица заболени од грип и симпотми слични на грип, што во однос на минатата сезона е зголемување за приближно 11 проценти..– Околу 64 проценти од заболените се во возрасната категорија од 15 до 64 години, по што следат заболените од детската популација од пет до 14 години, изјави, доктор Јадранка, Стаменковска, епидемиолог од Центарот за јавно здравје Куманово.Вакцина против грип во Куманово примиле 2.400 лица. Епидемиолозите очекуваат како и претходните сезони, да расте бројот на заболени кон крајот на јануари и почетокот на февруари.Лекарите советуваат примена на хигиено-дитетески режим при првични симпоми на грип, мирување, ...
| | веќе видена | слични

Тројца од нив побарале помош од лекарите на инфективното одделение во Општата болница во Куманово, но ниту еден не е хоспитализиран. Од почетокот на сезоната на 1 октомври, минатата година, до минатата недела се регистрирани 202 лица заболени од грип и симпотми слични на грип, што во однос на минатата сезона е зголемување за приближно 11 проценти.. – Околу 64 проценти од заболените се во возрасната категорија од 15 до 64 години, по што следат заболените од детската популација од пет до 14 години, изјави, доктор Јадранка, Стаменковска, епидемиолог од Центарот за јавно здравје Куманово. Вакцина против грип во Куманово примиле 2.400 лица. Епидемиолозите очекуваат како и претходните сезони, да расте бројот на заболени кон крајот на јануари и почетокот на февруари. Лекарите советуваат примена на хигиено-дитетески режим при првични симпоми на грип, мирување, внесување на доволно течности, витамини, проветрување на просториите. Доколку симптомите се влошат, тогаш болните треба да побараат помош од матичните лекари. 
| | веќе видена | слични

Се очекува епидемијата на грип, врвот да го достигне следната недела, изјави професорот Тодор Кантарџиев, директор на бугарскиот Национален центар за инфективни и паразитни заболувања, за бугарската агенција „Фокус“. Во моментов заболени се околу 100.000. Минатата година имавме неколку недели кога бројката на пациенти беше над 200 или 400.000, додаде професорот. Кантарџиев вели дека засега преовладува т.н. свински грип – H1. Тој истакнува дека на свинскиот грип најподложни се децата и работоспособните лица. Во моментов, децата се најмногу изложени на ризикот од грип, но треба да се има на ум дека тие, исто така, страдаат и од други вирусни инфекции карактеристични за сезоната. Пред две недели масовно се распространи респираторниот вирус, кој е најопасен за малите деца до 5 години и за постарите лица. Исто така, многу случаи на Бока во моментов се докажани, рече професорот. Распустот за учениците е продолжен во Пловдив, Бургас, Варна, Стара Загора, Разград, Смољан и други градови во земјата. Вкупно 400 ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Од грип во Хрватска до сега починаа девет лица, а се уште се чекаат официјални резултати за два смртни случаи во Сплит, изјави директорот на Хрватскиот завод за јавно здравство Крунослав Цапак. Тој додаде дека Хрватска по епидемијата на грип е трета во Европа со оклу 8.500 заразени лица, додека на прво место е Велика Британија. Хрватскиот министер за здравство Милан Кујнџиќ изјави дека епидемијата на грип во Хрватска го достигнала врвот и ги замоли граѓаните да избегнуваат затворени простории со многу луѓе. Директорката на загрепската Клиника за инфективни болести Алемка Маркотиќ наведе дека последните две недели зголемен е бројот на пациенти заболени од грип. – Ситуацијате е сериозна. Нема причина за паника, но има за сериозно постапување, посочи Маркотиќ.
| | веќе видена | слични

Девет лица починале од грип во Хрватска во последните 2 недели. Хрватското министерство за здравство соопшти дека 8500 лица се заразени од кои повеќето се деца. Хрватска по епидемијата на грип е трета во Европа. Граѓаните се советуваат што помалку да излегуваат од дома и да внесуваат повеќе витами и течнсоти. Властите велат дека ситуацијата е загрижувачка, но дека е под контрола и дека нема причина за паника.
| | веќе видена | слични

Девет лица загинаа, а 8.500 се заразени кои последните две недели е присутен во Хрватска. Податоците се изнесени од страна на министерството за здравство денеска. „Имаме пациенти со тешки облици на грип и воспаление на белите дробови. Болцните се полни, и повеќемина од нив се деца. Ги молиме сите сограѓани да останат дома и да внесуваат повеќе витамини и течности, и да се обратат на лекарите“, изјави Алемка Маркотиќ од клиниката за инфективни болести во Загреб. Властите пренесуваат дека ситуацијата е загрижувачка, но дека е под контрола и дека нема причина за паника.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во дебарско без проблем се одвива вакцинацијата против морбили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: