Андоновски: Раул да беше Македонец, ќе го сменевте на полувремето


Македонскиот селектор Раул Гонзалес, поради начинот на кој игра репрезентацијата на Светското првенство, добива сè повеќе критичари. Најмногу забелешки имаат оние на кои ракометот им е професионална определба, и тоа на тврдоглавото форсирање на играта во нападот 7 на 6. Веселин Вујовиќ во колумна напиша дека Раул се однесува како Македонија да му е попатна станица и му изгледа како човек што со душа чекал да заврши првенството за да може да ѝ се посвети на работата во Пари Сен Жермен. Македонија синоќа одигра одлично во првото полувреме против Шпанија, а потоа ракометарите исчезнаа од теренот и „црвената фурија“ забележа лесна победа (21:32). Играта и тактичката определба го натера на социјалните мрежи со коментар да се огласи и тренерот на Охрид, Горан Андоновски. „Со 7 на 6 за 2 минути загуби меч. Утре пак нека игра 7 на 6 поради нечие его да ни докажува дека е во право. Кој стигне си игра мајтап со Македонија. Да беше селектор Македонец, ќе го сменевте на полувремето. Не зборувам само за Руал, срамен ...
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева Не сме светски шампиони за да се разочаруваме по еден пласман на 15-то место на Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска. Ќе жалиме за пласманот во главната фаза, ќе жалиме што одново ќе треба да се вратиме на оние теми кои со години го „трујат“ македонскиот народ, како политика и слично. Ракометарите треба да продолжат со кренати глави, барем оние искусните кои го потрошија последниот атом на сила на теренот. Не ја добија потребната потпора од младите, не зборувам за квалитетот на „младите“, туку за нивната борбеност. Не се сеќавам дека во овие 11 дена видов еден од нив како Дувњак против Бразил да се фрли на теренот иако неговата репрезентација имаше негатива од шест гола разлика. Голем дел од оние кои ги пласиравме како таленти или надеж веќе не се ниту таленти, ниту пак не искусни. Треба да се засрамат, бидејќи се далеку од нивото на капитенот Кирил Лазаров. Иако има 38 години повеќе трча и повеќе се бори на теренот од нив. Критиките од Ристовски, ...
| | веќе видена | слични

Заврши уште еден мундијалски настап за Македонија, со пласман сосема реален согласно моменталните можности, но и фактот дека посериозната смена на генерации во нашата репрезентација почна токму од овој светски шампионат. Гледано чисто статистички, пласманот е идентичен како и пред две години во Франција, каде забележавме две победи, едно реми и три порази, наспроти три победи и четири порази овде во Германија. Сепак, останува фактот дека во 2017 ја остваривме зацртаната цел – пласман во осминафиналето, каде настапивме без повредените Миркуловски и Манасков, а овде не успеавме да стигнеме до втората рунда, нешто што беше желба на сите, а остана неостварена. На крајот, останува утехата дека ако ништо друго барем сме редовни учесници на големи натпреварувања. А пласманот – па за него капитенот Лазаров уште пред Мундијалот проговори дека ќе биде светско чудо ако со овој тим отидеме меѓу 12-те најдобри во светот. По природа сме оптимисти и никој не може да ни го одземе правото да посакуваме нешто повеќе – но ова ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот селектор, Раул Гонзалез, вели дека ќе размисли добро дали ќе остане на клупата или пак ќе си замине. Тешко е да се зборува, веднаш по завршување на последниот меч на Светското првенство, a Гонзалез истакнал дека е среќен што Македонија по четирите порази, во низа конечно победи и тоа на последниот меч на Мундијалот. Не знам дали ќе ја водам Македонија, нека помине време, да направиме анализа, па ќе видиме. Свесен дум дека овие денови имаше критики, тоа е нормално, истакнал Раул Гонзалез. (извор - Sportmedia)
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева За време на Светското првенство, на адресата на Раул Гонзалез, па и речиси поголем дел од играчите стигнаа бројни критики. На некому не му се допадна играта во напад „седум на шест“, други не го сакаа Филип Лазаров... По победата над Чиле, шпанскиот стратег кој ќе размисли дали ќе остане на клупата на нашиот национален тим иако има договор со РФМ до 2020 година, збореше отворено. Филип Лазаров е прв на листата на „најхејтани“ ракометари. На Раул му беше замерено зошто токму тој играч мора да игра среден бек... „А кажете ми кој друг да игра на среден бек? Кузмановски играше на периоди, треба да сфатите дека Кузмановски и Талески од едната, како и Лазаров од другата страна се шутери. Нам ни беше потребен играч со финта, некој што ќе знае да ја задржи топката, затоа го избрав Филип Лазаров. Нормално ќе беше добро да го имаме Миркуловски, тогаш ќе беше поинаку и во одбраната, но тоа е тоа". Гонзалез вели дека играта „седум на шест“ не е само негова идеја... „Не е точно дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија го победи Чиле во завршниот натпревар на Светското првенство, натпревар кој може да биде последен за Раул Гонзалес на кормилото на нашата селекција. Ова шпанскиот стратег го најави по денешниот триумф, односно сака да направи анализа и потоа со мирна глава да ја соопшти конечната одлука. -Свесен сум за критиките од јавноста дека не сум бил посветен на работата со репрезентацијата по заминувањето во ПСЖ. СП заврши, ќе видиме што ќе се случи. Главите се жешки, јас сакам да донесам одлука кога ќе имам мир. Не сум сигурен дали ќе ја водам Македонија, ќе направиме анализа, -истакна Гонзалес кој не е задоволен од конечниот пласман на мундијалот. -Честитки до нас и до чилеанската репрезентација за одличниот натпревар. Ние заслужено победивме. Очекувавме да ја минеме групата, но не успеавме во нашите намери, порача Шпанецот.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Раул Гонзалес ја искористи прес-конференцијата по дуелот со Чиле и за нешто подетална анализа околу играта на македонската репрезентација на ова СП. Свесен за критиките на негова адреса поради упорното форсирање на „седум на шест“, тој останува цврсто на ставот дека тоа беше вистински тактички потег кој за жал не го донесе посакуваниот пласман меѓу 12-те најдобри селекции во светот. „Македонија не е репрезентација со огромен број на врвни играчи, затоа мора да се сведе на силен колектив, да игра нешто специјално за да може да се носи со сите ривали. Мислам дека седум на шест беше идеален одговор за такво нешто, видовте како функционираше на пријателскиот меч со Србија, на кој за дваесетина минути ни донесе предност од десет гола. Тогаш знаев дека можеме да функционираме и мислам дека во голем дел од натпреварите париравме добро и на Хрватска и на Шпанија и на Исланд. Не е точно дека форсирав „седум на шест“, јас сум тренер што се адаптира на тимот, што сака да направи се за да ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалес најави дека неизвесна е неговата иднина околу тоа дали ќе остане на селекторското место. Раул не е задоволен од пласманот на 15. позиција, но вели дека е потребно да поминат неколку дена, да се смират страстите, а потоа да се направи анализа. „Завршивме на 15. место и не сум задоволен. Мојата цел беше да влеземе во главната рунда. Знам дека има коментари дека откако сум заминал во ПСЖ, не сум бил посветен на работата во репрезентацијата. Мундијалот заврши, ша ќе видиме што ќе биде. Јас сакам одлуките да ги носам во мирна атмосфера, а не вака. Засега, не знам дали ќе останам селектор на Македонија во следните мечеви од квалификациите за ЕП“, рече стратегот на Македонија.
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Келн, Марија Ковачева Тешко е да се зборува, веднаш по завршување на последниот меч на Светското првенство. Селекторот, Раул Гонзалез е среќен што Македонија по четирите порази во низа конечно победи и тоа на последниот меч на Мундијалот, но неговата цел не беше Президен Купот. Шпанскиот стратег Македонија ја гледаше во главната рунда, но минуи не делеа од неа. Неизбежно беше прашањето дали ќе го видиме против Исланд, во квалификациите за пласман на ЕП, дуел кој се игра во април. „Не знам дали ќе ја водам Македонија, нека помине време, да направиме анализа, па ќе видиме. Свесен дум дека овие денови имаше критики, тоа е нормално“, рече Раул.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн, Стеван Цаневски Македонија со победа го заврши настапот на СП 2019 и го освои 15. место на овој Мундијал, идентичен пласман како и на собирот на светската ракометна елита што пред две години се одржа во Франција. Селекторот Раул Гонзалес има договор со Ракометната Федерација на уште неколку години, но на прес-конференцијата по денешниот дуел со Чиле тој истакна дека не е сигурен дали ќе продолжи да ја извршува оваа функција. „Свесен сум за коментарите дека не сум бил посветен на работата откако сум заминал во ПСЖ. Еве сега ова првенство заврши, па ќе видиме што ќе се случи. Се уште главите се жешки, јас претпочитам своите одлуки да ги донесам кога ќе имам мир. Затоа и велам, не сум сигурен дали ќе останам на клупата на Македонија и за наредните европски квалификации“ – истакна македонскиот кормилар. Раул Гонзалес не криеше дека е разочаран од конечниот пласман, но сепак посочи дека е важно што победнички се завршува со настапот на светскиот шампионат. „Честитки до чилеанската репрезентација ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дуи и сдсм со препукувања по одлуката партијата на Заев предизборно да коалицира со Беса. Од ДУИ велат дека тие го направиле СДСМ победник од губитник. Велат ...
сите 254 | | | веќе видена

 Ова ќе значи дека од денес па се до следниот петок нема да се дозволува организирање на разни манифестации, карневали, фестивали и спортски натпревари. Рокот ...
сите 600 | | | веќе видена

 Го обжали продолжениот притвор од 7ми месецов. Пред апелационите судии тврдеше дека нема да избега ако го ослободат од ефективен притвор притоа споменувајќи ...
сите 105 | | | веќе видена

Така, вкупниот број на смртни случаи во Кина се искачи на 2.888, според Националната здравствена комисија. Од коронавирус починаа најмалку 2.800 луѓе ширум ...
сите 251 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Андоновски: Раул да беше Македонец, ќе го сменевте на полувремето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: