Ципрас ја доби довербата од Парламентот

Со 151 глас, Владата на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја доби довербата во Парламентот по дебатата која траеше два дена. 148 пратеници гласаа против Ципрас. Ципрас рече дека Парламентот во Грција денес гласал за стабилност. „Денес Парламентот гласаше за стабилност. Владата која веќе ја промени Грција ќе продолжи така до завршувањето на нејзиното уставно загарантирано времетраење“, рече Ципрас. Тој претходно изјави дека ако ја добие довербата со апсолутно мнозинство од 151 пратеник во 300-члениот парламент, ќе го достави месецов и договорот за името со Македонија на ратификување. Гласањето за доверба следуваше откако десничарскиот коалициски партнер Панос Каменос поднесе оставка во знак на протест поради договорот со Македонија.
| | веќе видена | слични

Во моментот додека се води дебата за Преспанскиот договор на пленарна седница во грчкиот Парламент, грчките медиуми цитираат делови од договорот. Дел од весниците, како Катемирини, објавија и интегрални верзии од договорот. Во текстот во прилог, весниците пишуваат за промената името, кодот, јазикот и државјанството. Нотирани се сите промени со цитати на делови од договорот.Преспанскиот договор на грчки и на англиски јазик:Prespanski dogovor na angliski jazikPrespanski dogovor na grcki jazik
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот парламент ја почна расправата за ратификувањето на преспанскиот одговор, а гласањето сепак ќе се случува в петок, пишува грчката новинска агенција АНА-МПА. „За ратификување на договорот не е неопходно да биде обезбеден 151 глас на пленарната седница, но се очекува постигнување на апсолутно мнозинство или барем приближен број гласови. Од своја страна, премиерот Алексис Ципрас јасно стави до знаење дека Владата сака да се ратификува договорот за Преспа со најмалку 151 глас“, пишува агенцијата. Расправата во парламентот која, како што пресуваат грчките медиуми, почна со висок тон, ќе биде проследена со протести во Атина и во другите грчки градови. Со ратификацијата ќе биде ставена точка на повеќедеценискиот спор помеѓу Атина и Скопје и ќе овозможи приклучување на Македонија кон НАТО и ЕУ. Расправата во грчкиот парламент го привлече вниманието во регионот, Европа и светот, а аналитичарот за политички системи, Флоријан Бибер, вели дека решението е добро за кредибилноста на Европската Унија, но и за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува весникот, е закажано за утревечер по дводневната дебата. Претходно, пак, грчката новинска агенција АНА-МПА соопшти дека за договорот ќе се гласа в петок. Се очекува грчкиот премиер, Алексис Ципрас да добие зелено светло за договорот бидејќи тој најверојатно го има обезбеднедно мнозинството за ратификување на преспанскиот договор. „Единственото прашање што изгледа нејасно е дали гласањето ќе се одржи според распоредот или ‘Нова демократија’ ќе побара одложување. Во таков случај, гласањето на договорот ќе биде одложено за следната недела или за време на викендот“, пишува „Катимерини“. Лидерот на главната опозициска партија, Киријакос Мицотакис, ги поттикна шпекулациите со коментарот дека неговата партија ќе направи се за да ја спречи ратификацијата на договорот.
| | веќе видена | слични

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и кој, меѓу другото, предвидува новото име на државата да биде Република Северна Македонија. Дебатата треба да продолжи и цел ден утре и да финишира со гласањето за Договорот утре на полноќ. За усвојување на Договорот, на премиерот Ципрас ќе му бидат доволни и половина од присутните пратеници, но тој кажа дека сака апсолутно мнозинство од 151 пратеник и грчките медиуми најавуваат дека ќе успее во тоа. Договорот од Преспа во вторникот помина во парламентарниот Комитет за национална одбрана и надворешни работи. Македонското Собрание минатиот месец го ратификуваше договорот и откако ќе помине и во Атина, Македонија конечно ќе може да го почне процесот на придружување кон НАТО и Европска Унија, на што Грција досега постојано ставаше вето.
| | веќе видена | слични

Сега, кога се очекува договорот за името да биде ратификуван во грчкиот парламент и со тоа да му се стави крај на долгогодишниот наметнат спор за нашето уставно име, како повторно да се чувствува истата реторика со која со години се ловеа политички гласови и одредени структури опстојуваа на власт и во двете земји. Имено, во актуелната грчка кампања за толкување на придобивките на договорот од Преспа, на интернет-страницата на грчкото министерство за надворешни работи се одговара и на неколку најчесто поставувани прашања. Едно од тие прашања е дали ние ги признаваме „македонската нација“ и „македонскиот јазик“. Одговорот на Грција и грчкото МНР е: „Не“. Дополнително, грчкиот премиер Алексис Ципрас објави видеопорака до граѓаните во која истакнува дека дошло време да се изнесат фактите за Преспанскиот договор со Македонија и да се дознае вистината. Меѓу објаснувањата на Ципрас со патриотски пораки во видеото е дека сега конечно Грција си ја добила Македонија назад од соседите, алудирајќи на името, јазикот и ...
| | веќе видена | слични

"Дојде време да се видат вистинските факти за Преспанскиот договор". Ова го изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во специјалното видео по повод претстојната ратификација на документот од страна на Парламентот во Атина. Видеото е со наслов "Вистината за Преспанскиот договор" и е објавено на неговиот официјален профил, соопшти грчката државна новинска агенција. Видеото вклучува клипови од потпишувањето на договорот меѓу Грција и Македонија на 17 јуни 2018 година и извадоци од говорот на премиерот во Атина. "Нашите соседи го истакнуваат својот идентитет, признаваат дека нивниот јазик е словенски и нивната култура на никаков начин не е поврзана со античкото наследство", објаснува грчкиот премиер. "Со Преспанскиот договор ние го признаваме државјанството. Нема да има иридентистички текстови во нивните учебници. Тие ги менуваат имињата на спомениците, инфраструктурните објекти и јавните места. Нашите соседи ќе ја избришат Ѕвездата на Вергина од сите симболи и Грција ќе има исклучително право да ја користи", ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, објави видеопорака до граѓаните во Грција, во која истакнува дека дошло време да се изнесат фактите за Преспанскиот договор и да се дознае вистината. „Со преспанскиот договор ја штитиме нашата Македонија. Го надминуваме стравот и го отвораме патот кон мирот и економскиот раст“, вели Ципрас во видеообраќање со наслов „Вистината за преспанскиот договор“. Договорот , вели Ципрас е камен темелник за пријателство на балканскиот регион , соработка и братство на народите. Во видеопораката има и инсерти од потпишувањето на договорот помеѓу Грција и Македонија. Договорот, кој во четврток треба да биде ратификуван и во грчкиот парламент, предвидува преименување на нашата земја во Република Северна Македонија.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на својот фејсбук профил објави видео до граѓаните во кое вели дека мора да се дознае вистината за Преспанскиот договор. Ципрас вели дека е дојдено време за се дознаат фактите за Преспанскиот договор. ,,Со Преспанскиот договор ја штитиме нашата покраина Македонија. Го надминуваме стравот и инерцијата , со гордост и отвораме пат кон мир и економски раст “ , наведува Ципрас во пораката наречена ,, Вистина за Преспанскиот договор”. Договорот , вели Ципрас е камен темелник за пријателство на балканскиот регион , соработка и братство на народите. ,, Нашите соседи го разликуваат својот идентитет , признавајќи дека нивниот јазик е славенски и дека културата на ниту еден начин не им е поврзана со древното грчко наследство. Преку Преспанскиот договор признаваме државјанство , а не етнички групи. Ќе нема иредентистички алузии во нивните учебници. Тие ги менуваат имињата на спомениците , на инфраструктурата и на јавните простори. “ , рече Ципрас . Видео пораката , во траење од 107 минути ...
| | веќе видена | слични

На северниот сосед уредно му го дадовте правото на името Македонија, се дел од критиките во академската јавност во Грција. Жешка е дебатата и во грчкиот парламент. Во „исклучително наелектризирана атмосфера“, како што опишуваат грчки медиуми, доцна синоќа заврши а денеска претпладне продолжува расправата во Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент. За нацрт-законот со кој се ратификува и стапува во сила Договорот од Преспа. Зборот кој ги руши сите рекордите во дебатата е познат: Македонија и Македонци. Според претседателот на парламентот, Никос Вуцис, по завршувањето на расправата Комисијата ќе изготви извештај, а во наредните два дена за нацрт-законот ќе расправа на пленарна седница, по што ќе следува конечното гласање. Во синоќешната комисиска расправа која траела пет и пол часа, противниците на Договорот од Преспа ја критикувале неговата содржина, аргументирајќи зошто нема да гласаат за ратификација на Договорот меѓу двете земји: „Тоа е Договор кој им служи само на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Криминалите на СДСМ излегуваат на виделина. Секојдневно граѓаните се сведоци на низа скандали кои ја тресат владата на СДСМ. Радмила Шекеринска, министерката ...
сите 505 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 310 | | | веќе видена

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши ...
сите 213 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 81 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 99 | | | веќе видена

И Покрај тоа што Вардар се наоѓа во тешка ситуација деновиве во медиумите со Вардар се поврзуваат разни имиња, а од следната сезона црвено-црниот дрес треба да ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас ја доби довербата од Парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: