Дел од општина Ѓорче Петров и Чаир без струја


Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека во текот на денот без електрична енергија ќе останат делови од општините Ѓорче Петров и Чаир.Во периодот од 9 до 14 часот, без електрична енергија ќе бидат дел од корисниците од село Кучково во општина Ѓорче Петров, а во периодот од 12 до 14 часот, без струја ќе бидат дел од корисниците од улиците Благоја Паровиќ, Џон Кенеди и Лазар Трповски во општина Чаир.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
4 копии

Корисниците од селата Говрлево, Долно и Горно Соње, Чифлик, Св. Петка, Сопиште и Ракотинци утре од 9 до 11 часот ќе останат без електрична енергија. Во периодот од 9 до 15 часот утре без струја ќе бидат корисниците од улицата „1“ во местото викано Чупријан во село Батинци, општина Студеничани. Како што соопшти РЦУК на Град Скопје, прекините се поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија во текот на денот ќе остане дел од општина Студеничани.„Во период од 9:00 до 15:00 часот, дел од корисниците од село Батинци – м.в. Чупријан, улица 1 во општина Студеничани ќе биде без електрична енергија“, се вели во соопштението на ЕВН.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија утре ќе бидат делови од општина Студеничани. Како што информираат од РЦУК во периодот од 09:00 – 15:00 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од село Батинци – м.в. Чупријан, ул. „1" во општина Студеничани.
| | веќе видена | слични
7 копии

„ЕВН Македонија“ АД информира дека без електрична енергија ќе останат: – во периодот од 9:00 до 15:00 часот дел од корисниците на село Батинци, поточно место викано Чупријан ул.1. (општина Студеничани); – во периодот од 10:00 до 12:00 часот, корисниците од улицата Јуриј Гагарин зг.45-влез 2 (општина Карпош ); Текстот Без струја делови на Студеничани и Карпош е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Жителите на ромската населба Тризла во Прилеп денеска излегоа на мирен протест обвинувајќи дека околу 300 домаќинства една недела имале струја само по неколку часови во текот на денот. Се жалат дека неможат да ги остварат основните потреби во текот на денот, а поради честите прекини на струјата им се расипувале и дел од електричните апарати. „Ни прегореа фрижидери, едно-друго, кој ќе ги плаќа сега тие работи. Немаме средства, неможеме да се искапеме како луѓе, да се избричиме, хигиена нема, деца мали имаме. Секоја вечер нема струја. Ја пуштаат во 7 часот наутро и до 9 – 10 часот после тоа пак ја исклучуваат“, вели Алија Алиоски, жител на населба Тризла. „На секого од нас истото ни го кажуваат, дека дефектот е приијавен дека ќе се отстрани, но дека немале временски рок до кога. Го сменија осигурувачот на трафостанивата, но тој бил од 400 ампери и пак прегоре. Требало од 1.000 ампери за да гии задоволи нашите потреби“, истакна Зехрам Мустафоски, жител на населба Тризла. Вакви дефекти кои траеле скоро 2 недели ...
| | веќе видена | слични

Дел од жителите на прилепската населба „Тризла“ денеска револтирано се пожалија дека со денови немаат струја, бидејќи има проблеми во напојувањето на трафостаницата во населбата. – Околу една недела нема струја. Имаме дефекти поради тоа, ни прегореа домашни апарати. Струја има само по два, три часа во денот, од 7:00 до околу 9:00 часот претпладне, а потоа, цело време е мрак. Проблем имаат стотина домаќинства во населбата „Тризла“, изјави Алија Алиоски, жител од населбата „Тризла“, кој бара да се реши проблемот. Според Зекрам Мустафоски, секојдневно се пријавуваат дефектите до службите на ЕВН. – Живееме на свеќи, а така не може повеќе. Пријавуваме за дефектите во службите на ЕВН. Оттаму велат дека дефектот е пријавен, тоа ќе се отстрани, ама не може да кажат кога. А ова се случува една недела, вели Мустафоски. Атанас Ковачевски од ЕВН информира дека корисниците кои се снабдуваат со електрична енергија од трафостаниците „Дебој 1“ и „Дебој 4“ имаат проблеми во снабдувањето поради прекумерната, ...
| | веќе видена | слични

Над триесетина семејства од ромската населба „Тризла“ во Прилеп, веќе еден месец периодично, а последниве десетина дена и редовно, електрична енергија во своите домови добивале само по два часа дневно. Причината за ваквата состојба бил извесен дефект во локалната Трафостаница, за кој, екипите на ЕВН не можеле точно да кажат кога ќе бил трајно отстарнет, објави Алфа. Нередовното, двочасовно снабдување со струја, освен што им го комлицирало секојдневието во овие зимски услови на минусни температури, предизвикало и бројни дефекти кај домашните уреди. Револтот и загриженоста кај овие луѓе стануваат уште поголеми и заради престојниот почеток на второто полугодие за учениците. Од ЕВН, ги отфрлаат овие обвинувања, правдајќи се дека таквата состојба било последица на кражбите на струја кои биле евидентирани во оваа населба. Инаку, прилепската ромска населба „Тризла“, во предизборието беше една од најексплоатираните од страна на сегашната власт по однос на решавањето на бројните проблеми со кои се соочуваат нејзините ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 437 | | | веќе видена

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 324 | | | веќе видена

Дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска во врска со нарачката на личните документи со новото уставно име истакна дека ...
сите 152 | | | веќе видена

Новинарот Предраг Димитриевски на телевизија 24 со огромна доза на сомнеж говореше за денешната одлука на Вилма Рускоска јавноста да биде изземена од судењето ...
сите 282 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 158 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 95 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дел од општина Ѓорче Петров и Чаир без струја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: