Мурињо внимателно ќе треба да ги бира зборовите, може да остане без милиони поради специјална клаузула!

Жозе Мурињо „лапна" 15 милиони фунти за отказот од Манчестер јунајтед, но може да остане без неколку милиони доколку открива сочни детали од разделбата со „ѓаволите".„Ѓаволите“ му исплатија 15 милиони фунти на „Специјалниот“ по разделбата, а како дел од договорот за обештетување биле вметнати неколку клаузули. Претходно беше обелоденето дека Манчестер јунајтед ќе добие помеќу 10 и 15 милиони фунти (во зависност од клубот) доколку Жозе Мурињо брзо најде нова работа.Денешното издание на „Тајмс“ пак говори за нова специјална клаузула, односно Португалецот не смее да зборува за отказот кој го доби и причината за заминувањето од Олд Трафорд. Во спротивно, ќе остане покус за неколку милиони.Во следните денови Жозе Мурињо ќе работи како стручен коментатор за беИН Спортс и ќе треба да внимава што кажува. Со оглед на тоа дека нема да може да открива сочни детали од слчувањата во соблекувалната на Манчестер јунајтед и односот со лидерите на клубот, тој ќе добие релативно скромен паричен надоместок од беИН Спорт, и ќе ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо вели дека не му пречи перцепцијата кај голем број на ривалски фанови во текот на неговата кариера, велејќи дека е подготвен да ја игра улогата на „злосторник“. 55-годишниот Португалец во својата кариера беше менаџер на некои од најголемите клубови во Европа, како Челси, Интер, Реал Мадрид и Манчестер јунајтед, и во сите тие позиции редовно ги иритираше противничките фудбалери, тренери и навивачи. „Тоа е мојата природа. Кога ќе дојдам во клуб, го носам дресот и го симнувам тој валкан и испотен дрес само дента кога ќе си заминам. Се борам за клубот, не ми е грижа за мојот имиџ и не ми е грижа за последиците. Одам во Реал Мадрид, станувам непријател на Барселона, одам во Интер и не можам да прошетам на улиците на Торино. Фановите на Арсенал, можеви сега не ме мразат, но кога бев во Челси бев омразен лик. Играв 15 пати против нив, 12 пати победив и трипати одиграв нерешено. Не загубив и затоа ме мразат“, вели Мурињо.
| | веќе видена | слични

55-годишниот Португалец доби отказ во Јунајтед поради најлошиот старт во сезоната во последните 29 години, по што доаѓаа лавина критики од навивачите и управата донесе веднаш одлука. Мурињо беше заменет од Оле Гунар Солскјер кој досега без грешка ја води екипата, досега седум победи од седум натпревари, последниот триумф го имаше во саботата во рамките од Премиерлигата над Брајтон (2:1). Можно е после завршувањето на оваа сезона да се врати „специјалистот": „Среќен сум од последните три недели, среќен сум и со новото искуство кое го имам. Но, се знам самиот себеси и знам дека до крајот на март ќе почнам да барам предизвици. Веќе одбив три понуди, бидејќи сметам дека тоа не е тоа што го посакувам. Морам да бидам мирен, што повеќе време имам, толку подобро за мене да бидам подготвен. Наредниот клуб мора да биде исполнет со предизвик", рече Мурињо. Се шпекулира дека можно е на крајот од сезоната, да седне на клупата на Реал Мадрид како наследник на Сантјаго Солари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Требаа да поминат десетина година за Жозе Мурињо да си ја отвори душата и конечно да раскаже како се криел од УЕФА во количка за алишта пред меч од Лигата на шампионите за да им одржи говор на своите играчи.Португалецот вчера одново беше гостин во студиото на беИН Спорт како стручен коментатор и го анализираше дуелот помеѓу Арсенал и Челси. Тој оваа прилика ја искористи за да ја потврди фамозната финта од 2005 со која ја измами европската куќа на фудбалот и суспензијата од два меча.Во 2005, во пресрет на дуелот помеѓу Челси и Баерн Минхен во Лигата на шампионите, „специјалниот“ одработуваше казна поради критика на адреса на УЕФА. Жозе Мурињо не беше на клупата, ниту пак смееше да се појави во соблекувалната, но и покрај тоа тој сакал да им одржи говор на своите играчи пред почетокот од мечот.Па смислил лукав план, и влегол во соблекувалната уште напладне и со часови чекал да пристигне неговиот тим. Откако завршил со говорот, бил изнесен надвор во количка за валкани алишта.„Влегов во соблекувалната уште на ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо за прв пат се отвори во јавноста и зборуваше за момент од 2005 година кога доби забрана за присуство во соблекувалните на Челси и не смееше да го води тимот од клупата во два натпревари од УЕФА натпреварувањата. Причината беше неговото однесување против Барселона во осминафиналето од Лигата на шампионите, па така Португалецот не смееше да им се доближи на своите фудбалери на двата натпревари од четвртфиналната фаза против тимот на Баерн Минхен. Сепак, Мурињо смислил лукав план како да ги измами челниците на УЕФА, па на „Стемфорд Бриџ“ пристигнал многу, многу порано од пред да почнат официјалните протоколи во пресрет на натпреварите. -Челси против Баерн МИнхен. Голем натпревар во Лигата на шампионите, а јас морав да бидам со моите играчи. И бев. Дозволете ми да ви ја раскажам приказната… -Го знаете Стјуарт Банистер, човекот задолжен за опремата во Челси. Слабиот Стјуарт. Влегов во соблекувалните додека немаше никој на стадионот, па јас бев со играчите. Бев таму уште од пладне, а натпреварот беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жозе Мурињо во декември доби отказ од кормилото на Манчестер Јунајтед, но по се изгледа нема долго да остане без работа. „Специјалниот“ се уште припаѓа на самиот тренерски врв, па откри дека после заминувањето од „Олд Трафорд“ веќе одбил три понуди. „Среќен сум со овие неколку недели, среќен сум со искуството и сега ќе можам да направам анализи кои нормално не можев да ги направам. Но, јас се познавам самиот себе и знам дека до крајот на март ќе се мачам со мојата среќа“. „Ќе ги анализирам работите. Веќе одбив три понуди затоа што не чувствував дека се тоа што јас сакам. Сакам да бидам миран и да имам повеќе време за подобро да се подготвам“, откри Мурињо во интервју за „БеИн Спортс“. Медиумите веќе открија дека добил понуда од Бенфика, а силно се шпекулира дека Реал Мадрид и ПСЖ го сакаат Португалецот во своите редови.
| | веќе видена | слични

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, е на присилен одмор по предвремениот прекин на договорот со „црвените ѓаволи" во средината на декември. Неговото име беше поврзувано како нов тренер во неколку европски гиганти, но Португалецот останува надвор од фудбалот. – Среќен сум од овие три недели и искуството што го добив. Сега правам работи, за кои генерално немам време. Но колку што знам, до крајот на март ќе бидам уморен од оваа среќа. Веќе одбив три предлози, бидејќи чувствував дека не е тоа што го барам. Останувам мирен. Колку повеќе време поминува, толку подобро ќе се подготвам. Сакам да чувствувам предизвик на мојата следна работа, вели Мурињо за „БеинСпортс".
| | веќе видена | слични

Откако Жозе Мурињо си замина од Манчестер јунајтед, најтрофејниот англиски клуб реди само победи. Без Мурињо на клупата, Манчестер има седум победи по ред, со што само се потврди дека португалскиот стратег бил главниот виновник за слабата игра во првиот дел од сезоната. И покрај тоа што сезоната беше очаен во Манчестер, интересот за негово ангажирање не е спласнат. „Добив три понуди за работа, но сите ги одбив. Не беше тоа што го сакав. Мирен сум, бидејќи колку повеќе време ќе помине, толку подобро ќе се подготвам. Следниот мој тим треба да ми донесе вистински предизвик и тоа да ме направи среќен“, вели Мурињо. Португалецот објасни како Манчестер сити и Ливерпул ги промениле составите, откако на клупата биле назначени Пеп Гвардиола и Јирген Клоп. „Видете во Манчестер сити. Во првата сезона на Пеп Гвардиола, тимот не стана шампион. Во втората сезона, Пеп направи големи промени, но доби поддршка од челниците на клубот. Не ги сакаше Забалета, Сања, Коларов, Клиши, а ги доведе Данило, Менди… Доби поддршка во ...
| | веќе видена | слични

„ Челси-Баерн. Меч од четвртфиналето на ЛШ. Голем и важен меч. Морав да зборувам со фудбалерите пред почетокот и успеав да го направам тоа. Како? Еве вака. Дојдов на стадионот попладнето, мечот почнуваше во 20:45 часот. Скришум влегов во соблекувалната без да ме види никој. Само Стјуард Банистер, човекот задолжен за опремата во Челси знаеше за планот. Потоа проблемот беше како да излезам покрај толку многу луѓе по ходниците, тука беше обезбедување и луѓето од УЕФА кои ме бараа. Сакаа да знаат каде сум. Стјуард ме стави во корпа и ме покри со валкани алишта. Потоа ја покри корпата со капак но остави малку простор за да можам да дишам. Ја стави корпата на количка и почна да ја турка. Така излеговме од соблекувалната и се упативме кон пералната. Кога го тргнав капакот не можев да дишам. Ќе се задушев. Но мисијата успеа. Се качив на трибините и никој не се посомнева ", вели Мурињо. Во првиот меч Челси го победи Баерн со 4:2. Во Минхен победија „Баварците" но лондонскиот клуб се пласира во полуфиналето.
| | веќе видена | слични

Поранешниот тренер на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо тврди дека не добил доволно поддршка во плановите за купување на фудбалери додека бил на чело на „Олд Трафорд“, посочувајќи дека во исто време Манчестер сити купиле четири бека по барање на нивниот менаџер Пеп Гвардиола. Иако Јунајтед потроши 89 милиони фунти на Пол Погба и 75 милиони на Ромелу Лукаку додека Мурињо беше на чело на тимот, но тој сега признава дека не добивал доволно поддршка на пазарот на играчи. Мурињо на гостувањето на „Беин спортс“ како коментатор во саботата посочи колку пари и поддршка добивале Гвардиола во Сити и Јирген Клоп во Ливерпул. „Во првата сезона, Гвардиола не стана шампион и беше тешко за него бидејќи очекуваа победнички тим. Веќе беа шампиони под Роберто Манчини и Мануел Пелегрини, а дел од фудбалерите беа двократни шампиони како Агуеро и Компани. Во втората сезона Пеп направи одлични одлуки со поддршка на тимот. Не ги сакаше Забалета и Сања, Коларов, ниту Клиши. Тоа лето продаде четири бека, и доби четири бека – Кајл ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 399 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 219 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Гласачите од општините Дебар и Маврово-Ростуше наместо во шестата сега ќе припаѓаат во петата Изборна единица со измените на Избирачкиот список кои беа усвоени ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мурињо внимателно ќе треба да ги бира зборовите, може да остане без милиони поради специјална клаузула!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: