„Возбуден сум, ова е историски датум, албанскиот јазик станува службен јазик“


Во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus" на ТВ21, вицепремиерот Бујар Османи за ТВ21 вели дека од утре спикерот Талат Џафери седниците кои се одржуваат во Собранието може да ги води на албански јазик.Вицепремиерот Бујар Османи кој вечерва е гостин во дебатниот магазин „Click Plus" на ТВ21 ексклузивно изјави дека Талат Џафери пред 10 минути го потпишал Законот за јазици и очекуваме вечерва или утре да се објави во Службен весник.Со ова албанскиот јазик станува службен јазик во Македонија. Тоа значи дека, албанскиот јазик ќе се употребува како втор официјален јазик во Македонија.
| | веќе видена | слични
9 копии

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Критикуваат и дека е донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување на законите. -Указот за прогласување на законот за двојазичност е објавен само со потпис на Талат Џафери и без потпис на Претседателот на државата – Ѓорѓе Иванов, што е во целосна спротивност на Член 75 од Уставот, кој предвидува указите за прогласување на законите задолжително да се потпишуваат од Претседателот на Република Македонија, изјави генералниот секретар на партијата Игор Јанушев. Како што објаснува, на указот на Законот за двојазичност стои единствено потписот на Талат Џафери, кој се потпишал во име на претседателот на држава – иако на претседателот на државата, ниту му престанала функцијата, ниту бил спречен да ја врши, што е уште една незаконитост спротивна на Член 82 од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување на законите. Указот за прогласување на законот за двојазичност е објавен само со потпис на Талат Џафери и без потпис на Претседателот на државата – Ѓорѓе Иванов, што е во целосна спротивност на Член 75 од Уставот, кој предвидува указите за прогласување на законите задолжително да се потпишуваат од Претседателот на Република Македонија. На указот на Законот за двојазичност стои единствено потписот на Талат Џафери, кој се потпишал во име на претседателот на држава – иако на претседателот на државата, ниту му престанала функцијата, ниту бил спречен да ја врши, што е уште една незаконитост спротивна на Член 82 од Уставот. Тоа значи дека во конкретниов случај не е исполнет ниту еден од условите указот да биде потпишан од Џафери во име на Претседателот на државата. Талат Џафери и ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и е штетен. Oд партијата поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. ВМРО-ДПМНЕ апелира Уставниот суд да одлучи со најголема итност и да донесе одлука со која го укинува Законот за употреба на јазиците. „ВМРО-ДПМНЕ бара од Уставниот суд донесување на времена мерка – запирање на извршувањето на поединечните акти или дејствија што се преземаат врз основа на Законот за употреба на јазиците и Указот за прогласување на истиот, чија уставност се оспорува, од причина што доколку започне да се применува постои ризик од настанување на штетни последици“, изјави Јанушев. Јанушев рече дека Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците е објавен само со потпис на собранискиот претседател, Талат Џафери и без потпис на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, што било во спротивност со Уставот. Од СДСМ ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Иницијативата е поднесена, како што рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, оти законот бил противуставен, донесен во нелегална процедура и штетен. „ВМРО-ДПМНЕ бара од Уставниот суд донесување на времена мерка – запирање на извршувањето на поединечните акти или дејствија што се преземаат врз основа на Законот за употреба на јазиците и Указот за прогласување на истиот, чија уставност се оспорува, од причина што доколку започне да се применува постои ризик од настанување на штетни последици“, изјави Јанушев. ВМРО-ДПМНЕ апелира Уставниот суд да одлучи со најголема итност и да донесе одлука со која го укинува Законот за употреба на јазиците. Јанушев рече дека Указот за прогласување на законот за употреба на јазиците е објавен само со потпис на претседателот на Собранието Талат Џафери и без потпис на Претседателот на државата Ѓорѓе, што било во спротивност со Уставот. Г. ТРПЕНОСКИ
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност. Од партијата појаснуваат дека причина за ова е како што велат, нелегалната процедура со која е донесен Законот. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев смета дека со донесувањето на ова законско решение, власта ги показила Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување на законите.„На указот на Законот за двојазичност стои единствено потписот на Талат Џафери, кој се потпишал во име на претседателот на држава – иако на претседателот на државата, ниту му престанала функцијата, ниту бил спречен да ја врши, што е уште една незаконитост спротивна на Член 82 од Уставот. Тоа значи дека во конкретниов случај не е исполнет ниту еден од условите указот да биде потпишан од Џафери во име на Претседателот на државата. Талат Џафери и владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и Заев брутално го погазуваат Уставот“, појасни Јанушев.Законот за двојазичност е во целосна спротивност со амандманот 5 од ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, денеска соопшти дека неговата партија поднела иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на законот за јазиците, и бараат од Судот да не дозволи почеток на негова примена. „ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на законот за јазици, кој беше донесен на насилнички начин, спротивно од Уставот. Указот е потпишан само од Талат Џафери, нема потпис на Иванов, а според законите Указот мора да биде потпишан и од претседателот. Талат Џафери се потпишал во име на Претседателот на Република Македонија, иако на претседателот ниту му завршила функцијата, ниту бил спречен да ја извршува функцијата. Тоа значи дека во конкретниот случај не е исполнет ниту еден услов за стапување на сила на законот. Талат Џафери и владечкото мнозиство на чело со Заев, брутално го погазуваат Уставот. Бараме од Уставниот суд носење на времена мерка за прекинување на Законот за јазици, кој доколку започне да се применува, укажуваме дека ќе има ...
| | веќе видена | слични

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по Република Македонија. Законот беше изгласан насилнички и недемократски и на ист таков начин беше објавен во Службениот весник без потпис на претседателот Иванов, спротивно на Уставот, Законите надвор од сите процедури. Токму поради оваа причина ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривични пријави против Талат Џафери, Неџбели Ибраими и Мартин Костовски, поради основано сомнение дека извршиле кривични дела „Злоупотреба на службената должност и овластување“ по член 353, „Злосторничко здружување“ по чл.394 и „Саботажа“ по чл.315 од КЗ. Правната држава и владеењето на правото се основните постулати на една демократска држава. Јавното обвинителство мора да се ослободи од политичките притисоци и веднаш да постапи по овие кривични пријави, а доколку не постапи станува соучесник во целиот процес.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривичните пријави против претседателот на Собранието на Република Македонија, заменикот секретар на Собранието на Република Македонија и до директорот на „Службен весник“ се безпредметни, изјави пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски. За време на денешниот престој во Битола, Кирацовски истакна дека СДСМ во целост го поддржа потегот на претседателот на Собранието на Република Македонија во врска со потпишувањето на Законот за употреба на јазиците, како и ратификацијата на Договорот со Република Грција. Ние како политичка партија целосно го поддржуваме потегот на претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, односно потпишувањето на Законот за употреба на јазиците и ратификација на Договорот со Република Грција. Претседателот Ѓорге Иванов согласно член 75 став 3 од Уставот на Република Македонија беше должен да го потпише Законот за употреба на јазиците затоа што два пати минуваше и беше изгласан во Собранието на Република Македонија, и затоа сметам дека кривичните ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи денеска ладнокрвно како да е член на опозицијата ја демантираше владата каде што работи како втор човек по премиерот Заев. Османи директно ја негираше содржината на владиното соопштение од пред два дена. Тој денеска вели дека ќе треба да се вработуваат нови луѓе и да се прават нови трошоци за спроведување на Законот за јазици затоа што тоа е законска обврска што е спротивно на позицијата на владата која објави дека ќе нема нови вработувања за албанскиот јазик. „Владата ќе се обиде да ја искористи постоечката инфраструктура но со оглед ан тоа што се работи з аново право кое произлегува од потребата граѓаните да комуницираат со централната власта ќе треба да се гради нова техничка инфраструктура но и нови човечки ресурси за да се спроведе законот“, изјави Османи и со тоа директно ја демантираше својата влада. Предходно во соопштение владата објави дека лажните или неосновани тврдења за наводен дополнителен товар во буџетот и за нови вработувања се само изговори и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Возбуден сум, ова е историски датум, албанскиот јазик станува службен јазик“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: