Данелис ќе го обезбеди 151-от глас за доверба на владата на Ципрас


Спирос Данилис одговори на ултиматумот на лидерот на неговата партија „Потами“ и преку Радио Скај вечерва пиорача дека ќе гласа „са“ доверба на владата на Алексис Ципрас. Ставрос Теодоракис побара од својот сопартиец вечева до полноќ да јавно да го каже неговиот став пред парламентарна расправа за доверба на владата и гласањето закажано за во среда. Теодоракис побара од пратеникот да остане на партискиот став. Одлуката на Спирос Данелис, пратеник на партијата „Потами“ дефинитивно ќе го одреди исходот од гласањето, бидејќи тој е единствениот што може да биде 151-от пратеник кој треба да му обезбеди мнозинство на Ципрас. Покрај 145 пратеници на СИРИЗА за доверб на владата се изјаснија дека ќе гласаат и ќе гласаат за уште 5: Папакоста и 4 пратеници на „Независн Грци“, Кунтирас, Кокалис, Папахристопулос и Зурарис кои го зголемија владиното мнозинство на 150. Вчера, пратеникот Саридис, кој гласаше за буџетот и беше потенцијално меѓу оние кои би можеле да гласаат „за“, јасно стави до знаење дека нема да гласа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот на ратификација на Договорот од Преспа.започнува попладнево, а ќе заврши во четврток со гласање на пратениците. Вуцис на брифингот рече дека ќе има доволно време за сите пратеници да ги изразат нивните ставови, бидејќи пленарната седница може да трае минимум 28 часа, односно колку што ќе биде потребно. -Од денес попладне во 17 часот, а веројатно до утре напладне ќе се одржи процесот на Комисијата за надворешни работи и одбрана, тоа е потребното време за сите да ги кажат нивните мислења, потоа ќе биде доставен извештај. Во среда попладне во 10 часот, па до колку што сакаме, колку што ќе биде потребно и во четврток од 10 часот, повторно колку ќе биде потребно, минимум 28 часа, што се соодветни на три или четири денови расправа, ќе дискутираме за Договорот од Преспа, рече претседателот на грчкиот парламент. На прашањето кога протоколот за членство во НАТО ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот за одбрана Панос Каменос, бидејќи го обвинил за корупција, пишува весникот „Катимерини“. „Обвинителот ќе се позанимава со тој господин“, изјавил Коѕијас за грчкиот News 24/7, а пренесе агенцијата „Танјуг“. Коѕијас категорично ги отфрли обвинувањата на Каменос за нелегална соработка со американско-унгарскиот финансиер Џорџ Сорос, нарекувајќи го Каменос клеветник и лажго. Во октомври минатата година Никос Коѕијас поднесе оставка од функцијата министер за надворешни работи. Првично, медиумите објавија дека станува збор за оставка поради несогласувања во коалициската влада во врска со Договорот од Преспа, особено на линија Коѕијас-Каменос, за потоа да се пишува дека Коѕијас поднел оставка поради неактивноста од Ципрас на обвинувањата од страна на Каменос на негова сметка како министер за надворешни работи, а во врска со злоупотреби на државните фондови. ...
| | веќе видена | слични

Без указот на претседателот Иванов Договорот oд Преспа не може да има правно дејство, вели д-р Јован Донев, член на Советот за национална безбедност на Република Македонија за Pressing.Tv. „Токму за тоа зборува Каменос, а верувам дека за ова добро се брифирани и грчките пратеници. Ова добро го знаат и во Европската комисија, но, сепак, најмногу штета од ваквата состојба име и ќе има Република Македонија. За жал состојбата е таква и не знам зошто Владата не собра сили за да го надмине овој проблем. Сепак, да почекаме и да видиме како ќе се гласа во грчкиот парламент и што потоа ќе следува“ – вели Донев. Вчера, лидерот на „Неависни Грци“ и донеодамна коалиционен партнер на Ципрас, Паноц Каменос, го предупреди грчкиот претседател Павлопулос за ова. Каменос: Павлопулос не смее да потпише договор што нема потпис од Иванов
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на постигнувањето на Преспанскиот договор помеѓу Атина и Скопје, пишува „Еурактив“. Преспанскиот договор првенствено потекна од поранешниот грчки министер за надворешни работи Никос Коѕијас, но му послужи на Ципрас на повеќе начини. Спогодбата го подобри имиџот на Ципрас во меѓународната заедница, помагајќи му да стекне углед на одговорен државник, кој донесе стабилност во регионот на Западен Балкан, со што заслужува меѓународна поддршка. Неодамнешната посета на Ангела Меркел на Атина, која му честиташе на грчкиот премиер за неговите постигнувања, претставува доказ за успехот на ваквата стратегија. Втората цел за која Преспанскиот договор му послужи на Ципрас, беше поделбата на грчката опозиција, бидејќи грчкиот премиер бил свесен оти опозициската Нова демократија ќе биде под притисок на Европа да гласа за спогодбата, наспроти определбата на нејзините симпатизери. ...
| | веќе видена | слични

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако Уставот на Грција не налага, договорот треба да биде изгласан од 151 пратеник за да има силна моќ, како во внатрешноста на земјата, така и во меѓународните организации. Вуцис најави дека ќе има мнозинство за гласањето Станува збор за една клучна фаза кога целата постапка влегува во своето финале со што се заврти конечно новата страница меѓу односите во Македонија и Грција или повторно ќе се вратиме на старите позиции од 19 и 20 век, вели поранешниот амбасадор во Грција, Љупчо Арсовски. „Вистина е дека определбата да се оди со 151 пратеник значи дека тој договор ќе добие на своја цврстина. Значи определба на сите структури внатре во земјата кои во моментов се на власт и одлучуваат. Меѓутоа најлесно ќе им беше да одат согласно деловникот за работа и да одат со она мнозинство од присуство на пратеници. Тоа е најлесната комбинација.“, вели Арсовски. ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема потписот на претседателот Ѓорге Иванов. Тој истакна дека доколку претседателот на Грција Павлопулос го потпише, а истиот не биде потпишен од претседателот на другата страна, тогаш тоа е прекршување на Уставот, и тука Договорот не може да стапи на сила. „Преспанскиот договор во Република Македонија е донесен со уставни измени. Кога претседателот на другата земја не се согласува со тој договор, тогаш не може да има меѓународен договор“, рече Каменос.
| | веќе видена | слични

Во негов стил, поранешниот министер за одбрана и лидер на „Независни Грци“, Панос Каменос, реагираше на соопштението на владата дека екстремисти се виновни за вчерашниот хаос на протестот во Атина кога полицијата употреби солзавец . Каменос на „Твитер“ постираше слика со замислен дијалог во кој Ципрас вели: Екстремисти одат на протести“, а Каменос одговара:„Оние кои Ве направија премиер“. Реакција имаше и од лидерот на најголемата опозициска партија Неа демократија, Кирјакос Мицотакис: „Денес, грчкиот народ зборуваше и сите мораме да го послушаме. Владата, која потпиша договор против националните чувства, ги нападна мирните демонстранти со солзавец за да ги растури протестот. Ќе побараме (истрага) што се случи денес“, напиша Мицотакис на „Твитер“. Меѓу 60 и 100.000 луѓе присуствуваа на вчерашниот протест во Атина на кој изразија несогласување со Договорот од Преспа.
| | веќе видена | слични

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно прекршување“, изјави претседателот на „Независни Грци“ КПанос Каменос во интервју за гчката „ТВ Скај“. Каменос смета дека Преспанскиот договор е неуставен. „(Премиерот на БЈРМ, Зоран) Заев веќе го прекршил договорот, кој во секој случај не може да влезе во сила бидејќи нема потпис на претседателот на БЈРМ … кога претседателот на друга земја не се согласува, не може да се потпише договор“, вели Каменос како што пренесува Катимерини. Тој исто така укажува дека „договорот што доаѓа во парламентот за ратификација следната недела нема никаква врска со потпишаното, бидејќи има четири амандмани“. Каменос го обвини премиерот Алексис Ципрас ека виновен за тоа што повеќето членови на владата на „Независни Грци“ ја напуштиле партијата за да ги задржат своите позиции. „Toа е непријателски чин … Нашата парламентарна група ќе го блокира целото законодавство„, рече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Атина и други поголеми градови во Грција започнаа да се собираат демонстранти против Договорот од Преспа за името на Македонија. Главниот протест е организиран во 14 часот на централниот плоштад во Атина. Граѓанските организации во изминатите денови ја интензивираа кампањата на социјалните медиуми за да соберат што повеќе демонстранти на Синтагма, пристигнуваат автобуси со луѓе од внатрешноста, организирани од локалните власти, цркви и манастири. Во Атина се распоредени масовни полициски сили во случај да избувнат нереди. Владата очекува Договорот да биде ратификуван со тесно мнозинство од барем 151 глас. Иако е загрижена поради противењето на јавноста, оптимистична е за поддршката во Парламентот. Дебатата пред гласањето кон крајот на неделава се очекува да биде жестока бидејќи практично сите опозициски партии се против. Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис вчера го нарече Договорот „национален пораз“. Освен 145 пратеници на Сириза, премиерот Ципрас ја очекува поддршката на независната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 263 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 75 | | | веќе видена

Денеска сите ја очекуваат одлуката на С ветската здравствена организација, дали ќе воведе меѓународна вонредна состојба поради коронавирусот. Досега од овој ...
сите 305 | | | веќе видена

Никако да се намалат долговите на општините, нивните јавни претпријатија, трговските друштва кои се основани од државата, но и на министерствата и другите ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Данелис ќе го обезбеди 151-от глас за доверба на владата на Ципрас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: