Полјаците му оддадоа почит на убиениот градоначалник на Гдањск (видео)


Во Лондон и Берлин, илјадници Полјаци излегоа на улиците во нем марш против омразата за да му оддадат почит на опозицискиот градоначалник на Гдањск Павел Адамович, кој денеска им подлегна на повредите, откако во неделата на добротворната прослава, локален криминалец го избоде со нож. Нападот врз Павел Адамович, кој беше градоначалник на Гдањск без прекин од 1998 година, се одигра пред очите на шокираните граѓани, на бина во текот на најголемата добротворна манифестација во Полска, кога 120.000 волонтери ширум земјата собираа пари за опрема за детска болница. „Сигурно дека разумните луѓе ќе се обидат да го смират политичкиот спор. Послабите луѓе не издржуваат, болните луѓе склони се на такви напади (во кој е убиен градоначалникот). Виновна е политиката. Одам на марш со надеж дека сите ќе размислат како ова да се запре“ – изјави вечерва пред новинарите на маршот против омразата во Гдањск, легендарниот лидер на отпорот на Полјаците против комунистичкиот режим, а подоцна и претседател на Полска, Лех Валенса. ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Полска е ден на национално жалење во. Земјата му оддава почит на градоначалникот на Гдањск. Павел Адамович беше убиен со нож на хуманитарен настан. Убиецот е 27-годишник, кој излегол од затвор пред помалку од еден месец. По смртта на градоначалникот, илјадници луѓе излегоа на улиците на Гдањск, Познан и Варшава за да запалат свеќи за сеќавање и да протестираат против насилството. Од вторникот, полската полиција уапси најмалку 10 лица заради повици на социјалните медиуми за убиства и акти на агресија. Меѓу затворениците е 48-годишен маж осомничен за закани на претседаелот на Европскиот совет и поранешен полски премиер Доналд Туск.
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе присуствувале на погребот на градоначалникот на Гдањск, Павел Адамовиќ, кој починал откако бил забоден со нож во текот на хуманитарниот настан во центарот на овој полски град. Телото на Адамовиќ вчера во придружба на неколку илјади луѓе било пренесено во Базиликата Света Марија во Гдањск, каде денес било кремирано. Пепелта на Адамовиќ во црна урна била погребана во една од капелите на Базиликата Света Марија, јавува "AP". Народот кој во Гдањск се собрал да му оддаде почит на градоначалникот можел во живо да го гледа обредот на големи екрани. На погребот присуствувале полски и европски службеници, меѓу кои биле и претседателот на Полска, Анджеј Дуда, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, премиерот на Полска Матеуш Моравијецки, поранешниот претседател на Полска Лех Валенса, поранешниот претседател на Германија Јоакин Глук и други. Лидерот на полската владејачка конзервативна партија, Јарослав Качински, не присуствувал на погребот, пренесува "Independent". Адамовиќ бил нападнат во ...
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе се собраа денеска во базиликата во Гдањск да му оддадат последна почит на убиениот градоначалник Павел Адамович, во присуство на полски и странски државници. Централната и другите комеморации ширум земјата во живо ги пренесува националната телевизија. Големи екрани се поставени на неколку места во градот со цел насобраните граѓани да можат да ја следат церемонијата во базиликата. Слики на убиениот градоначалник Адамович се поставени на бројни излози на продавници, кафулиња и ресторани во Гдањс. Околу 3500 луѓе меѓу кои и претседателот на Полска Анджеј Дуда, премиерот Матеуш Моравјецки и други полски лидери, вклучително и Нобеловецот Лех баленса учествуваат на церемонијата во базиликата во Гдањск. Говор или политички настап не е предвиден. Повеќе: Црн ден за Полска Градоначалникот на Гдањск почина по напад со нож на бина Претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск, долгогодишен пријател на Адамович учествува на церемониите од синоќа, како и стотина градоначалници од Полска и други земји, ...
| | веќе видена | слични

Погребното возило што го носело ковчегот на Адамович го следеле униформирани припадници на полската морнарица. На чело на колоната бил надбискупот на Гдањск придружуван од други истакнати јавни личности. Претходно денес околу 300 полски градоначалници и други политичари се собраа низ полска за да му оддадат почит на Адамович. Градоначалникот беше прободен во неделата вечерта, а почина во болница. Напаѓачот беше уапсен.
| | веќе видена | слични
8 копии

Десетици илјади Полјаци се собраа во Гдањск за да му оддадат почит на убиениот градоначалник на овој град, Павел Адамович. Погребното возило што го носело ковчегот на Адамович го следеле униформирани припадници на полската морнарица, објави агенцијата АП. На чело на колоната бил надбискупот на Гдањск, Лешек Славој Глоџ, придружуван од други истакнати јавни личности. Претходно околу 300 полски градоначалници и други политичари се собраа низ Полска за да му оддадат почит на Адамович. Адамович беше прободен во неделата вечерта, а почина во болница. Напаѓачот беше уапсен.
| | веќе видена | слични

Полски и европски политичари се придружија на илјадници Полјаци на испраќањето и погребот на градоначалникот на Гдањск, Павел Адамович, кој беше фатално избоден со нож за време на хуманитарен настан во неделата. Меѓу оние кои присуствуваа на погребот во базиликата „Света Марија“ во Гдањск, каде што беше положена урна со останките од 53-годишниот Адамович, беа и Лех Валеса, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и претседателот и премиерот на Полска, Анджеј Дуда и Матеуш Моравјецки. Полска прогласи ден на жалост, додека илјадници Полјаци синоќа се простија од Адамович, чиј ковчег, покриен со бело цвеќе, минуваше низ градските улици, покрај згради кои имале значење во неговиот живот. Тој беше убиен од 27-годишник со криминално минато, кој ја обвинуваше поранешната партија на Адамович за негово затворање, но јавноста смета дека ова се случи поради сè пораспространетиот говор на омраза во земјата. Повеќе од 20 години градоначалник на Гдањск, Адамович беше либерален политичар, кој даваше поддршка на ...
| | веќе видена | слични

Полска денес се простува со градоначалникот на Гдањск Павел Адамович, кој почина во понеделникот во болница откако беше прободен со нож ден пред тоа за време на една добротворна акција. Стотици луѓе чекаат две до три часа во тишина пред Европскиот центар за солидарност и застануваат пред ковчегот, покриен со црвеното знаме на Гдањск и обрабен со бели цветови во главната сала на Центарот. Илјадници луѓе, исто така, го потпишаа регистрат со сочувство во градското собрание и во Европскиот центар за солидарност. Многу популарен во Гдањск, Павел Адамович, 53 години, успешно го водеше овој град во текот на 20 години. На последните општински избори во есента 2018 година, тој доби поддршка од околу 65% од населението. За многу Полјаци, вистинската одговорност за неговата смрт ја носи силно присутниот говор на омраза во политиката, говор кој влијаел врз врз неговиот убиец, навидум неурамнотежен криминалец. Тој го уби Адамович обвинувајќи го декеа е индиректно одговорен за долгиот престој во затвор на убиецот. Дури по ...
| | веќе видена | слични

По убиството на градоначалникот на Гдањск во неделата, полската полиција продолжи со апсења поради закани што се шират преку интернет. Градоначалникот на Гдањск, Павел Адамович, во неделата беше избоден со нож на добротворен настан. Градоначалникот веднаш по нападот, на кој беше прободен со нож во срцето, беше пренесен во болница, каде што дежурниот лекар Јержи Карпински ја оцени неговата состојба како многу сериозна и беше подложен на операција, објави полската новинска агенција ПАП, но тој им подлегна на повредите во болницата. Погребот на градоначалникот ќе биде в сабота и тој ден претседателот Анджеј Дуда го прогласи за ден на жалост во Полска. Откако вчера на социјалните мрежи се проширија закани за нови убиства кон опозициските лидери, денеска е упасено уште едно лице што се заканувало за животот на поранешниот полски премиер, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. „Маж двапати се јавил на 112 и на вработената во кол-центарот ѝ рекол дека Адамович починал, ќе умре и Туск“, пренесува полската ...
| | веќе видена | слични

Полските пратеници денеска му оддадоа почит на убиениот градоначалник на Гдањск, Павел Адамович. Градоначалникот на Гдањск во неделата беше избоден со нож на добротворен настан. По нападот, тој беше пренесен во болница, каде што дежурниот лекар Јержи Карпински ја оцени неговата состојба како многу сериозна и беше подложен на операција, објави полската новинска агенција ПАП, но тој им подлегна на повредите во болницата. Погребот на градоначалникот ќе биде в сабота, и тој ден претседателот Анджеј Дуда го прогласи за ден на жалост во Полска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полјаците му оддадоа почит на убиениот градоначалник на Гдањск (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: