Над 100 маски дел од локалниот обичај под маски „Ѕвегорска Сурова„!

ММС, 21.01.2019Многувековната традиција на Свети Јован Крстител цело Ратево да е под маски и тоа не обични, туку, како што велат ратевци, најстрашните на ...
| | веќе видена | слични
3 копии
4 копии

Театар на отворено без сценарио и режија. Вака викендов наликуваше Вевчани. Општина од само едно населено место, лоцирана во западниот дел на Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Неколку илјади гости од Македонија, туристи од Србија, Словенија, Германија викендов уживаа во Вевчанскиот карневал. Тие имаа можност да погледнат повеќе од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со оро и палење на маските во центарот на Вевчани, попладнево заврши уште едно издание на Вевчанскиот карневал – традиција стара повеќе од 14 века. Упадот во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Болнички капацитети има сосема доволно. Целиот Клинички центар е во ситуација на мобилизација. Утрово имав состанок со директорите на сите интерни клиники, на ...
сите 405 | | | веќе видена

Стапуваат на сила новите мерки за заштита од Ковид-19. Без маска нема излегување ниту на отворено, а групирањето по 22 часот ќе се казнува. Граѓаните со ...
сите 219 | | | веќе видена

„Македонија со Венко Филипче на чело на здравство руши негативни рекорди. Бројката од 870 заболени за само еден ден е директно негова вина. Филипче преспа цело ...
сите 230 | | | веќе видена

Вечерашниот протест е со цел да ги потсетиме граѓаните на сите „достигнувања“ т.е. лаги и измами со кои власта ја замајува јавноста на темата здрава животна ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга Мирче Аџиоски денеска се сретна со Игор Дурловски. Тој преку статус на Фејсбук објави дека продолжуваат братски да се ...
сите 29 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук пишува дека доколку Македонија не ги признае реалностите, датумот за нејзината средба со ЕУ ќе биде одложен и ...
сите 302 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 100 маски дел од локалниот обичај под маски „Ѕвегорска Сурова„!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: