Cosmo Communicator е PDA уред кој работи на Android и Linux


PDA уредите, односно Personal Digital Assistant, беа популарни пред претставувањето на паметните телефони. Во тоа време тие може слободно да се каже дека беа едни од најнапредните мали “компјутери”, па бизнис корисниците често се одлучуваа за нив. Сепак, во денешно време на паметни телефони кои ги има во секаква големина, а на нив има илјадници апликации, па дури има и бизнис модели како Galaxy Note кои можат да се поврзат на екран и да се користат како компјутер, PDA уредите некако не гледам каде би ги нашле своите корисници. Без разлика на се ова, компанијата Planet Computers смета дека има пазар за вакви уреди, па тие на CES 2019 го претставија својот втор и подобрен PDA уред наречен Cosmo Communicator. Овој уред е замислен да се користи од корисниците кои често пишуваат нешто како дел од нивната работа, а не можам да замислам дека може да им биде привлечен на било која друга категорија на корисници. Кога е затворен интеракцијата може да се прави со мал 2 инчен AMOLED екран којшто е замислен да се ...
| | веќе видена | слични

Во потрага сте по евтин телефон? Решивме да ви помогнеме во изборот, составувајќи листа со најдобрите буџетски смартфони за оваа година, досега:. 1. OnePlus 6T Предности: - одлична вредност за цената - Импресивно брзи перформанси - Одлична батерија, брзо полнење - Брз Face Unlock - Тенок и елегантен дизајн Негативно: - Просечни камери, во однос на премиум уредите - Недостасува целосна водоотпорност 2. Xiaomi Mi Mix 3 Предности: - Вистински edge-to-edge екран, без notch - Одлична вредност за парите - Голема меморија - Безжичен полнач кој доаѓа во кутијата Негаитвно: - Просечна батерија - Просечни камери 3. Nokia 8.1 Предности: - Android One нуди брзи перформанси и навремен update - Солидна батерија - Брзи перформанси - Одлични камери - Модерен дизајн Негативно: - Брзо се грее при гејмање и 4K видеа - Лизгав - Не е водоотпорен 4. Honor View 20 Предности: - Уникатен дизајн - Голема батерија - 7nm Kirin 980 процесор - 48 мегапикселна камера Негативно: - Нема AMOLED екран
| | веќе видена | слични

Доколку се прашувате колку ќе чини телефонот на преклопување на Samsung и кога точно ќе биде најавен, корејските медиуми денес ги споделија овие информации... Најпрво, компанијата е уверена дека Galaxy F и Galaxy S10 се доволно уникатни да бидат претставени истовремено, што значи дека официјално пристигнуваат на 20 февруари, за време на Unpacked настанот. Покрај тоа, цената на Galaxy F ќе биде двојно повисока од онаа на премиум смартфон. Ваквата цена, Samsung ја оправдува со уникатниот изглед, моќните перформанси и способноста да работат три апликации истовремено. Истотака, станува збор за смартфон кој истовремено може да функционира како таблет. Од друга страна, Galaxy S10 ќе доаѓа со дупка во панелот наменета за селфи камерата, а останатиот дел од дисплејот ќе биде придружен од невидливи рамки. Неговиот поголем брат, S10+, ќе доаѓа со две селфи камери, како и три главни камери. Сите S10 модели ќе имаат скенер за отпечатоци под дисплејот. Заедно со овие два, ќе биде претставен и буџетскиот S10 E, како и ...
| | веќе видена | слични

Samsung Galaxy S10 линијата ќе биде претставена на 20. февруари, но со месеци претходно почнаа да се појавуваат гласини и информации за новите телефони. Сега имаме најнови фотографии на трите смартфони, еден покрај друг, во заштитни куќишта. Од левата на десната страна, можеме да го видиме Galaxy S10 Lite (кој се појавуваше и под името S10E), потоа Galaxy S10 и на крајот Galaxy S10+ моделот. Се очекува дека Lite/E верзијата ќе има само две камери, додека останатите два модела ќе имаат три камери. Сега се сугерира и дека најевтиниот S10 модел би можел да ја прескокне и имплементацијата на сензорот на работата на срцето, што го потврдуваат новите рендери, на кои јасно се гледа дека има две камери и LED блиц, за разлика од другите два модела. Рендерите не откриваат премногу нови детали – тука е Bixby копчето на сите три телефони, отвор за 3,5-милиметарски аудио приклучој и големини кои одговараат на големините на дисплејот од 5,8, 6,1 и 6,4 инчи. Текстот Фотографии на Galaxy S10 линијата во заштитни куќишта е ...
| | веќе видена | слични

Samsung со сите сили се подготвува за “Unpacked” настанот, кој оваа година е закажан за 20 февруари. Овој пат, меѓу другото компанијата ќе ги претстави новите модели во S серијата, кои се со посебно значење... Имено, станува збор за уреди кои ќе ја одбележат десетгодишнината од постоењето на S серијата смартфони на Samsung. Поради нејзиниот голем успех, корисниците се надеваат дека новите телефони ќе нудат голем број уникатни и возбудливи карактеристики. Веќе сме запознаени дека ќе бидат претставени три S модели - обичниот S10, S10 Plus и буџетскиот S10 E. Благодарение на Evan Blass, сега се појави и фотографија од уредите еден до друг, почнувајќи од S10E најлево, S10 во средина и S10 Plus на десната страна. Сите три се во силиконски маски. Очигледно е дека Galaxy S10E ќе биде најевтиниот од нив, бидејќи доаѓа со дуален систем камери, помал дисплеј и дупка наменета за селфи камерата. Останатите два имаат три камери и додека обичниот S10 ја има истата дупка во панелот, S10 Plus доаѓа со две предни камери, ...
| | веќе видена | слични

Благодарение на етаблираниот "ликстер" Еван Блас се открива првата слика на која се прикажани сите три модели на претстојната серија на Samsung Galaxy S10 смартфони чија промоција ќе се одржи на 20 февруари. Оваа слика ги покажува Samsung Galaxy S10 Lite, Samsung Galaxy S10 и Samsung Galaxy S10 Plus, со големина на екран од 5.8, 6.1 и 6.4 инчи. Сите смартфони имаат 3.5 милиметарски аудио влез, најмалку две главни камери и физички копчиња за регулирање на тон и заклучување.
| | веќе видена | слични
2 копии

На Интеренет се појавија карактеристики од новиот смартфон на „Samsung“ – „Galaxy M10“ кој ќе има „Infinity-V“ екран, двојна позадинска камера и „Android 8.1 Oreo“ оперативен систем. Интернет страната „SlashLeaks“ открива детали за уште еден паматен телефон на „Samsung“ од серијата „Galaxy M“. „Galaxy M10“ ќе биде првиот модел од оваа серија со 6,2-инчен „Infinity-V IPS LCD“ екран со резолуција од 1520 x 720 пиксели. Процесорот на овој смартфон ќе биде „Exynos 7872“ кој беше претставен минатата година, а тука е и 2 односно 3 GB RAM, 16 односно 32 GB интерна меморија и батерија со капацитет од 3400 mAh. На задната страна ќе има двојна камера од 13 мегапиксели и отвор на блендата „f/1.9“ и секундарна 5 мегапикселна камера со отвор на блендата „f/2.2“ (карактеристиките за „селфи“ камерата не се познати). Се посменува и стариот „microUSB 2.0“ приклучок, 3,5-милиметарски приклучок за слушалки, но се чини дека „Galaxy M10“ нема да има сензор за отпечаток на прстот. Димензиите на телефонот изнесуваат 155,6 x 75,6 x ...
| | веќе видена | слични

Претставен во 2004 година, Motorola RAZR беше, и сеуште е, еден од најпопуларните телефони на сите времиња. Сега, неколку години подоцна, уредот повторно се враќа на пазарот!. Уште од времето кога првите iPhone уреди беа претставени, се зборуваше дека RAZR повторно ќе се врати на пазарот, со подобрени спецификации и дизајн. Минатата година, извршниот директор на Lenovo, Yang Yuanqing, ги потврди ваквите планови, но од тогаш уредот повторно не беше спомнат - барем не досега. Според Wall Street Journal, Motorola RAZR повторно ќе се врати на пазарот, екслузивно на Verizon. Новиот RAZR ќе биде уред на преклопување и ќе доаѓа со прилично висока цена од 1500 долари. Станува збор за телефон кој ќе работи на Android и веројатно ќе биде конкуренција на останатите телефони на преклопување кои ги очекуваме оваа година. Меѓу нив се наоѓа и уредот на преклопување на Samsung, кој ќе биде претставен овој месец. Како мало потсетување, Motorola веќе еднаш го врати RAZR името во живот, во 2011 година, со Motorola DROID RAZR. ...
| | веќе видена | слични

Можеби малку ги заборавивме поради секојдневните разговори за Samsung и iPhone, но моделите на Sony и понатаму се произведуваат и се продаваат. Оваа компанија најави дека ќе претстави четири нови модели наредниот месец, меѓу кои и новиот Xperia XZ4.. Sony веќе испрати покани за медиумите за настанот во Барселона закажан за 25 февруари, на кој ќе бидат претставени новите модели од нивната производна линија. Како и многу други компании, Sony ќе ги претстави новите смартфони на саемот Mobile World Congress, а еден од нив ќе биде нивниот флегшип модел Xperia XZ4. Потоа, ќе претстави два модели со средни спецификации – Xperia XA3 и Xperia XA3 ултра, како и моделот Xperia L3. Новиот XZ4 ќе има екран од 6,55 инчи со формат 21:9, процесор Qualcomm Snapdragon 855, USB Type-C порт, 3,5-милиметарски отвор за слушалки и батерија од 3.900 mAh. На задната страна ќе се наоѓаат две камери и двоен LED блиц, додека предната камера ќе има еден LED блиц. Xperia XA3 ќе добие 5,9-инчен екран со резолуција од 2.160 х 1.080 пиксели ...
| | веќе видена | слични

Во чест на новиот предизвик кој кружи низ социјалните мрежи, познат како #10yearchallenge, решивме да направиме мала споредба на телефоните некогаш и сега:. Колку работите се имаат променето во светот на смартфоните во последните 10 години? Да започнеме со 2009 - година кога најпопуларна Facebook игра беше Farmville, Обама прв пат стана претседател и "Tik Tok" од Kesha беше најслушана песна: 1. Apple Apple iPhone 3GS, Apple iPhone XS Max Во 2009, Apple се мачеше да претстави значителен upgrade на оригиналниот iPhone, кој беше претставен две години претходно. На крај некако успеа да го претстави iPhone 3GS, кој беше одлично прифатен од корисниците. Десет години подоцна, Apple владее на пазарот, претставувајќи низа моќни уреди, меѓу кои и најсовремениот iPhone XS Max. 2. Samsung Samsung Galaxy i7500, Samsung Galaxy Note 9 Токму така. Оваа година, една од најпопуларните серии на Samsung, серијата S, полни десет години, а во 2009 година беше претставен првиот нејзин модел. Оригиналниот Galaxy беше телефон на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 275 | | | веќе видена

Зоран Заев вчера од Виница истакна дека СДСМ не е веќе македонска партија, туку е мултиетничка партија со доминантно македонско гласачко тело, а тоа како што ...
сите 168 | | | веќе видена

На чело на криминално рекетарската банда на СДСМ е Зоран Заев. Лажните вести, манипулациите и смешните оправдувања не може да ја потиснат вистината за „Рекет“, ...
сите 219 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 157 | | | веќе видена

Откако денеска поранешниот пратеникот Антонио Милошоски достави материјали до јавното обвинителство, кои пак беа презентирани во Собранието на една комисија, ...
сите 134 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Cosmo Communicator е PDA уред кој работи на Android и Linux

Од:
До кого (е-маил):
Порака: