Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патот Дебар-Струга

Од превентивни причини, соопштија од ЈП Македонија пат,  воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец  Дебар – Струга. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег, кој не се задржува на коловозот има на планинскиот премин Стража, Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Текстот Сообраќајот по влажни коловози, со слаби врнежи од снег е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични
7 копии

Поради магла намалена видливост до 50 метри има на планинскиот превој Стража, соопшти утринава Авто мото сојузот на Македонија. Во западните и југозападните делови од државата сообраќајот се одвива по валжни коловози, а во останатите делови коловозите се наместа влажни. Интензитетот на сообраќај надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се наместа влажни, информира АМСМ. Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на планинскиот превој Стража. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.
| | веќе видена | слични

АМСМ соопштува и апелира внимателно возење, особено на местата каде што има појава на магла и на патиштата каде што има остатоци од снег. Утринава намалена видливост има на планинскиот превој Пресека. „Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се наместа влажни. Намалена видливост поради појава на магла до 100 метри има на планинскиот превој Пресека“, соопштуваат од АМСМ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од 15 ноември 2018 година стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утринските часови постои можност и од појава на голомразица. :Патниот правец Р2332 Охрид-Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина - врска со А3 и Р1301 - Трпејца), од ...
| | веќе видена | слични

Властите во Австрија се обидуваат да дојдат до неколку католички чесни сестри чиј манастир во Мариенпарадиз на Алпите е отсечен од светот поради големите врнежи од снег. Австриската државна телевизија пренела дека чесните сестри од редот „Сестри на Витлеем“, имаат доволно храна и гориво и не сакаат да го напуштат манастирот. Во манастирот, одалечен околу 50 километри од Слацбург, живеат околу 50 чесни сестри. Како што наведуваат зимските служби се обидуваат да го исчистат снегот и дрвата кои паднале и ги блокирале патиштата.
| | веќе видена | слични
11 копии

Патниот правец Маврово – Дебар е расчистен од лавината и прооден во двата правци, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Претходно АМСМ јави дека поради лавина снег, сообраќајот на патот Маврово – Дебар се одвива по една лента.
| | веќе видена | слични
21 копии

Претходно, поради лавина од снег сообраќајот на патот Маврово-Дебар се одвиваше наизменично по една коловозна лента. АМСМ претходно соопшти дека лавината се наоѓала кај местото викано „Врбјанска раскрсница" и оти се појавила околу 13:20 часот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“, информираат од АМСМ. Низ целата република дува силен северен ветер. Поради ниските температури, наместа е можна појава на голомразица. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 219 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 259 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патот Дебар-Струга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: