Шкендија ги договори првите два тест дуели: Против Ренова и Македонија ЃП


Шкендија ги договори и првите две контролни средби за време на зимските подготовки. Тимот на Ќатип Османи првата тест проверка по стартот на подготовките ќе ја има на 16. јануари во Тетово против градскиот ривал Ренова. Втората контрола исто така ќе се игра во Тетово, на 20. јануари против Македонија ЃП. Есенскиот шампион во моментов активно, иако под зимски услови, ги одработува тренинзите од првата подготвителна фаза во градот под Шара. По двата тест дуели во Тетово планирано е заминувањето и во Анталија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Поранешниот македонски репрезентативец Агим Ибраими се врати во Шкендија по повеќе од 12 години. Тој се обврза на двегодишна соработка со македонскиот шампион, со можност за продолжување на договорот. Ибраими во тетовските „црвнео-црни“ доаѓа како слободен играч, откако одби да го продолжи договорот со словенечки Домжале. Во Словенија настапуваше и за Марибор, тим со кој освои шест трофеи, четири шампионски во лигата и два во купот. Има играно и за Каљари, Ред Бул Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимипја Љубљана, Ескишехирспор. За Македонија Ибраими одигра 39 натпревари, последниот во 2016 година и постигна седум голови.
| | веќе видена | слични

Со Спортски и денес следете се што се случува на трансфер пазарот – БИДЕТЕ ВО ТЕК! – Тука можете да се потсетите што вчера се случуваше на трансфер пазарот. – Утрово одекна веста дека Пијатек во Милано пристигнува во вторник за кога се закажани лекарските прегледи (ОВДЕ) – Официјално: Агим Ибраими после 12 години се врати во Шкендија. Ибраими пристигнува како слободен играч откако му истече договорот со Домжале. (ОВДЕ) – Официјално: Александер Арнолд стави потпис на нов петгодишен договор со Ливерпул (ОВДЕ) – Како единствена опција за Батчуаи останува Монако. Клубот од Кнежеството нуди позајмица, додека Челзи сака да го продаде. – ДОГОВОРЕНО: Ешли Ко л се враќа на Островот и во тимот кој го предводи Френк Лампрд, Дерби Каунти! – ОДБИЕНО: Пропадна и последниот обид на Барселона да го промени мислењето на Франк Де Јонг кој ќе се пресели во ПСЖ. „Мундо Депортиво“ пишува дека раководството на Барселона во Амстердам во четвртокот имале состанок со претставници на Де Јонг кој завршил со неуспех за Каталонците. – ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Актуелниот македонски првак Шкендија добива големо засилување. Агим Ибраими потпиша договор со тетовскиот клуб и се враќа во матичната средина каде и ја почна кариерата. Трансферот треба многу брзо и официјално да го потврдат од клубот. Ибраими го раскина договорот со Домжале и конечно најде заеднички јазик со Шкендија. Преговорите траат две години, од периодот кога Ибраими беше член на Астана, а ЕКИПА откри дека Шкендија на поранешниот репрезентативец му понуди 500.000 евра. Извор: Екипа.мк
| | веќе видена | слични

Одекна првата бомба во македонското фудбалско првенство. Поранешниот македонски репрезентативец, Агим Ибрами и официјално се врати во Шкендија после цели 12 години. Ибраим и со Шкендија потпиша договор на две години, а истиот има можност да биде продолжен на уште една. Во Шкендија Ибраими доаѓа како слободен играч, откако не го продолжи договорот со Домжале. Ибраими во Словенија настапуваше уште и за Марибор со кој освои шест трофеи, четири во првенството и два во купот. Покрај овие два клуба го носеше дресотн а Каљари, Салцбург, Астана, Нафта Лендава, Олимија Љубљана и Ескишехиспор. За репрезентацијата на Македонија настапи на 39 натпревари и постигна седум голови. Последниот репрезентативен настап го забележа во 2016 година. Одекна бомбата во македонскиот фудбал: Агим Ибраими се врати „дома“!
| | веќе видена | слични

Агим Ибраими се договори со Шкендија и по 13 години се враќа на почетокот, во матичниот клуб каде ја почна фудбалската кариера. Двете страни долго преговараа и денеска Ибраими треба да биде претставен како нов играч на лидерот и актуелен шампион на Македонија. Од 2006 година одличниот офанзивец играше во странски клубови, а пред да се договори со Шкендија беше член на Домжале од Словенија. Ибраими има 39 настапи за нашата национална селекција и постигна 7 голови за Македонија.
| | веќе видена | слични

Агим Ибраими на крајот на 2018 година спогодбено се раздели со словенечки Домжале поради финансиска немоќ на клубот да одговори на неговите барања и да го добие тоа што го заслужува фудбалерот, па како што најавуваа дел од албанските медиуми во изминатиов период, оваа вечер пристигна официјализација на зделката која одекна како трансфер бомба на македонската спортска сцена. Поранешниот македонски репрезентативец стави потпис на договор со Шкендија, а ова за него ќе значи враќање во Тетово, или поточно во клубот чии бои ги бранеше во 2006-та година. Крилниот напаѓач инаку е младински продукт на Шкендија и неговото враќање на големата македонска сцена е голем плус за актуелниот фудбалски шампион, а со овој ангажман спонзорот „Еколог“ само потврди дека не планира да попушти во проектот на градење на силен тим кој и во иднина ќе се обиде да игра во европските квалификации со крајна цел да обезбеди место во групната фаза во Лига Европа, или пак Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Ибраими се враќа во матичниот клуб по десет години поминати во странство. Македонскиот репрезентативец го напушти Домжале откако му истече договорот, а сега и официјално е нов играч на македонскиот шампион. По неколку неделни преговори двете страни, конечно, се договорија и утре фантастичниот фудбалер ќе биде претставен како нов играч на Шкендија. „Црвено-црните“ победија силна конкуренција за потписот на македонскиот репрезентативец. Освен во Домжале, Агим играше за Олимпија, Марибор, Ескишехир, Каљари и Астана. Photo Design by Burim Islami
| | веќе видена | слични

И дефинитивно Баже Тодоровски не е веќе дел од Работнички во кој играше како позајмен играч во изминатите шест месеци. Како што велат од раководството на клубот од Градски парк, тој се врати во Шкендија и во наредниот период ќе го носи „црвено – црниот" дрес на шампионот. Да потсетиме дека искусниот десен бек во септември дојде во Работнички како играч на Шкендија на шестмесечна позајмица. Жоел Бопесу, интернационалецот со француски пасош, по само шест месеци си замина од Работнички, односно доби раскин на договорот. Претходно Бопесу играше за Скопје од каде што и дојде во Градски парк. Левиот офанзивен бек има понуди од неколку клубови во Првата лига, но дали ќе прифати некоја или пак ќе си оди од Македонија останува да се види во следните денови.
| | веќе видена | слични

Емануел Мбела постигна гол на дебито за Ренова, а лидерот и шампион Шкендија беше подобра и ги победи „гипсарите“ со 2-1 во пријателскиот меч во Тетово. Мбела пристигна во Ренова од Силекс и во овој преоден рок ќе биде големо засилување за клубот. Тоа го покажа и на првиот тест-меч, иако со пресврт и два гола во второто полувреме Шкендија успеа да победи. Изаир Емини со гол во 63-тата минута израмни на 1-1, а во самиот финиш Валмир Нафиу ѝ донесе победа на Шкендија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гласачите од општините Дебар и Маврово-Ростуше наместо во шестата сега ќе припаѓаат во петата Изборна единица со измените на Избирачкиот список кои беа усвоени ...
сите 410 | | | веќе видена

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 284 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шкендија ги договори првите два тест дуели: Против Ренова и Македонија ЃП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: