Блесок на џокерот Кутроне, Милан во четвртфиналето на Копа Италија (Видео)


Милан успеа да ја победи Сампдорија на гостински терен во продолжението (0:2) и обезбеди пласман во четвртфиналето на Копа Италија. Пакета дебитираше во дресот на „росонерите“ покрај Игуаин кој исто така беше стартер, но во регуларните 90 минути Милан не успеа да реализира, исто како и Сампдорија која имаше неколку добри шанси. Дополнителните 30 минути го донесоа блесокот на резервистот Кутроне кој со два гола успеа да го одведе својот тим во следната фаза. Кутроне влезе во игра на почетокот на продолжението, а реализираше во 102 и 108. минута за конечни 0:2. Во следната фаза Милан ќе се соочи со подобриот од утрешниот дуел Наполи-Сасуоло.
| | веќе видена | слични

Патрик Шик постигна два гола за Рома во убедливата победа против Ентела во осминафиналето на Италијанскиот куп, а првиот беше и брз, во 19-тата секунда, и мајсторски постигнат со пета. Чехот одлично реагираше на асистенцијата на Ундер и екпресно ѝ донесе предност на Рома, која до крајот се зголеми на позтива од 4 погодоци. Мрежата на гостите ја затресоа и Марчано и Пасторе, а Рома лесно го мина осминафиналето и ќе игра на гости со Фиорентина за пласман во полуфиналето на Купот. Во останатите четврт-финалиња ќе играат Јувентус и Аталанта во Торино, Лацио против Интер во Рим и Милан со Наполи во Милано.
| | веќе видена | слични

Сосема очекувано Рома се пласираше во четвртфиналето од Купот на Италија славејќи во осминафиналната пресметка против Ентела убедливо со 4-0. „Волчицата“ поведе со најбрзиот гол во Купот на Италија. Шик успеа да погоди по само 19 секунди од стартот на мечот… #Roma 1:0 #Entella #CoppaItalia #Schick #RomaEntella via @VideoGoals_HD pic.twitter.com/Q20hrOE7bH — via @VideoGoals_HD (@viavideogoals) January 14, 2019 На 2-0 зголеми Иван Марчано во 45. минута, а во вториот дел Шик и Пасторе погодија за конечни 4-0. Претходно и Аталанта обезбеди место во четвртфиналето по победата над Каљари од 0-2 на гостински терен. Со тоа познати се сите осум четвртфиналисти во Купот на Италија: Лацио, Интер, Милан, Јувентус, Фиорентина, Наполи, Аталанта и Рома.
| | веќе видена | слични

Фаворитите во осминафиналната рунда на италијанскиот фудбалски куп засега ги оправдуваат очекувањата. Со победата над Сауоло со 2-0 Наполи се избори за четвртфинале во кое за противник ќе го има Милан. Убедлива победа од 6-2 над Бенвенито оствари Интер кој за место во полуфиналето ќе се бори со Лацио. Своите противници за следната рунда ги очекуваат Фиорентина и Јувентус кои со идентични 2-0 и тоа на гости беа подобри од Торино и Болоња. Кои ќе бидат нивните противници ќе дознаеме вечерва по одигрувањето на средбите, Каљари – Аталанта и Рома - Виртус Ентела. Дуелите од четвртфиналето во Копа Италија се закажани за 30 јануари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Милански Интер во осминафиналето на италијанскиот Куп го совлада Беневенто славејќи со резултат 6-2, па во голем стил се пласираше во следното коло. Мауро Икарди во третата и Антонио Кандрева во седмата минута за 2-0, а во финишот на првото полувреме погоди и Далберт за високи 3-0. Во вториот дел Интер продолж да ја решета мрежата на Беневенто, па Лаутаро Мартинез погоди за 4-0. Неколку моменти подоцна гостите преку Роберто Инсиње намалија на 4-1 по што следуваше нов гол на Мартинез за 5-1. Следуваше гол на Бандинели за 5-2, додека конечните 6-2 за Интер беа дело на Кандрева во 95 минута од средбата. Текстот Интер се распука по Беневенто во Купот на Италија, 6-2 (видео) е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Тимот на Наполи ќе биде противник на Милан во четвртфиналето на Купот на Италија. Ова е епилогот од вечерашниот меч на кој наполитанците ја оправдааа улогата на фаворити и пред своите гледачи го добија Сасуоло со 2-0. Домаќините по еднаш за затресоа мрежите на гостите во двете полувремиња, резултатот го отвори Милик во 15 минита, додека победата ја потврди Руиз во 74 минута на асистенција на стрелецот на првиот гол.
| | веќе видена | слични

Наполи без проблеми се пласираше во четвртфиналето од Купот на Италија победувајќи во осминафиналната пресметка против Сасуоло со 2-0. Победата на домашните ја најави Милик во 15. минута, а конечните 2-0 ги заокружи Руиз со погодокот во 74. минута. Наполитанците на тој начин им се придружија на Милан, Лацио, Јувентус, Интер, Фиорентина кои претходно обезбедија место меѓу осумте најдобри екипи во најмасовното клупско натпреварување во Италија.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Интер го прегазија второлигашот Беневенто со 6-2 и обезбедија пласман во четвртфиналето на Купот на Италија. Калчолигашот важеше за апсолутен фаворит и тоа го потврди на теренот уште во првиот дел кога дојде до позитива од 3-0 со погодоците на Икарди, Кандрева и Далберт. Во продолжението паднаа уште пет гола, „нероаѕурите“ стрелаа преку Мартинез (2) и Кандрева, додека на спротивната страна во листата на стрелци се запишаа Инсиње и Бандинели. Интер во четвртфиналето ќе се соочи со Лацио кој пак во оваа фаза исто беше убедлив против Новара.
| | веќе видена | слични

Интер, сосема очекувано, без апсолутно никакви проблеми стигна до четвртфиналето во Купот на Италија откако во осминафиналната пресметка стигна до убедлива победа од 6-2 против Беневенто. Триумфот на „нераѕурите“ го најави Икарди од пенал уште во 3. минута, а Кандрева веќе во 7. минута донесе и 2-0. Пред полувремето Далберт зголеми на 3-0. Inter 2-0 Benevento (Candreva) pic.twitter.com/6SbAlVWlJc — InterYaSkriniar (@InterYaMedia) January 13, 2019 Во второто полувреме стрелец за Интер беше и Мартинез во 48. и во 67. минута од средбата, а шестиот гол во 92. минута беше дело повторно на Кандрева. Два гола за гостите постигнаа Инсиње и Бандинели. 66′ Lautaro GOOOAAALLLLLLLL.!!! #InterBenevento 5-1 pic.twitter.com/0N4n5s1S39 — ICI Regional TangSel (@ICI_TANGSEL) January 13, 2019 Пласман во четвртфиналето од Купот на Италија претходно обезбедија и Лацио, Милан, Јувентус и Фиорентина.
| | веќе видена | слични

Федерико Киеза е човекот на одлука во осминафиналната пресметка меѓу Торино и Фиорентина од Купот на Италија. Со два погодоци во самиот финиш на натпреварот Киеза успеа да ја однесе Фиорентина меѓу осумте најдобри екипи во најмасовното клупско натпреварување на Апенините. Киеза првиот гол го постигна во 87. минута, а потоа стрелаше и во 92. минута за конечна победа од 0-2… #Torino 0:1 #Fiorentina #CoppaItalia #Chiesa #TorinoFiorentina via @VideoGoals_HD pic.twitter.com/eRs0j9WUGB — via @VideoGoals_HD (@viavideogoals) January 13, 2019 Вчера, пласман во четвртфиналето обезбедија и Лацио, Милан и Јувентус.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блесок на џокерот Кутроне, Милан во четвртфиналето на Копа Италија (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: