Зошто Германија е најдобро место за кариера?


Германија е најдоброто место за продолжување на кариерата, покажува ново истражување. Германија за прв пат ја победи Шведска. Меѓународната банка „HSBC” објави листа на најдобри земји за работа, а Германија е на врвот на листата за „амбициозните глобални патници кои сакаат да ја продолжат кариерата во некоја друга земја”. 5 отсто од испитаниците оцениле дека станува збор за најпродуктивна земја за работа, 70 отсто од нив сметаат дека рамнотежата помеѓу приватниот и деловниот живот е далеку подобра во Германија. Бидејќи некои компании дури и им забрануваат на своите вработени да ги проверуваат мејловите за време на викендите, Германија е втора најдобра работна култура на светот. 3 отсто од испитаниците сметаат дека работата во Германија им е посигурна, а 77 отсто од нив велат дека нивните шанси за заработка се подобри отколку во земјата од која што доаѓаат. На третото место е Велика Британија која постигнала напредок во рамнотежата помеѓу деловниот и приватниот живот и заработувачката. Врз основа на ...
| | веќе видена | слични

Од скоро 200 земји во светот некои особено се истакнуваат од останатите според приходот што поединецот може да го оствари на годишно ниво, па затоа се сметаат за најбогати во светот, пренесува Fortune. На прво место е Катар, чија популација изнесува скоро 2,5 милиони луѓе. Според статистиката, секоја личност посебно на годишно ниво заработува 124.930 долари. По него следи Луксембург, со годишна заработка од 109.190 долари по човек. Луксембург има популација од 600.000 луѓе. На трето место е Сингапур, со 90.530 долари просечна заработка по човек. Земјата има 5.6 милиони жители. На четврто место е Брунеи со 400.000 жители и просечна заработка од 76.740 долари. Ирска е на петто место, со заработка од 72.630 долари. По неа следи Норвешка, со 70.590 долари на годишно ниво. На седмо место е Кувајт со просечна заработка од 69.670 долари. Обединетите Арапски Емирати се на осмо место со 68.250 долари, а по нив следува Швајцарија со 61.630 долари, Последни на листата се Хонг Конг, Сан Марино, САД и Саудиска Арабија со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дали некогаш сте се запрашале каде во Европа има најмали, а каде највисоски плати? Најниски плати во Европа имаат Молдавците со 212 евра месечно, потоа следуваат украинците со 240 евра, а Белорусите со 337 евра месечно. Според нејановите информации, просечната плата во Македонија изнесува 403 евра, додека во Албанија изнесува 378 евра. Кога станува збор за Балканот, ние заедно со србите имаме најмали плати, додека најголеми имаат словенците со 1077 евра. Од поранешните југословенски земји, освен Македонија, Србија има најнизок просечен приход од 422 евра, а највисок имаат Словенците со 1.077 евра месечно. Во Европа, држава со најголеми плати е Швајцарија со 4.370 евра, па Исланд со 3.568 и Норвешка 3.309 евра месечно.
| | веќе видена | слични

Според едно истражување кое што го најдовме на интернет, анкетирани се некаде околу 22.000 странски работници во 163 држави во светот. Преку оваа анкета ќе успееме да видиме кои држави се најдобри за странските работници. Изборот е направен според повеќе критериуми како што се рамнотежата помеѓу приватниот и деловниот живот, можноста за заработка или можноста за развој на кариерата. На прво место е Германија земја која е позната по тоа што постојано им требаат нови работници, а воедно најголемата европска економија е оценета како средиште за развој на кариерата. Од испитаниците, 65% се изјасниле за Германија. На второ место на листата е Бахреин, пред се поради одличната финансиска понуда која што ја нудат работоадвците. На треттото место е Велика Британија. Ова е земја во која има добра рамнотежа помеѓу приватниот живот и работата. На четврто место се Обединетите Арапски Емирати, кои исто така може да понудат добри примања. На петто место е Швајцарија, која долго време е во првите пет.
| | веќе видена | слични

Највисоките плати се всушност во неевропски земји. Најниски плати во Европа имаат Молдавците со 212 евра месечно, малку повеќе се платени Украинците, 240 евра, а најниски плати земаат Белорусите, 337 евра месечно, според податоците на Евростат. Според податоците од Државниот завод за статистика на Македонија, македонската просечна плата изнесува 403 евра, што е нешто повисока само од просечната плата во Албанија (378 евра). Од поранешните југословенски земји, освен Македонија, Србија има најнизок просечен приход од 422 евра, а највисок имаат Словенците со 1.077 евра месечно. Следат Хрватите со 832 евра, Црногорците со 512 евра месечно, и Босна и Херцеговина со 445 евра месечно. Нешто поголеми плати во регионот имаат Бугарите (457), Романците, кои заработуваат по 535 евра месечно во просек, додека Грците имаат 917 евра месечно. Ако ја погледнеме другата страна, интересно е да се напомене дека највисоките плати се всушност во неевропски земји. Најголема плата во Европа има во Швајцарија и изнесува 4.370 евра, ...
| | веќе видена | слични

Највисоките просечни плати во земјите на ЕУ се во Данска и Луксембург, според истражувањето на познатиот експерт и гуру Рејнис Фишер, кој често објавува економски анализа, објави Анадолија. Според анализите објавени на крајот од декември минатата година од Фишер на неговата веб-страница, просечните плати во Данска и Луксембург на крајот од минатата година изнесувале над 3.000 евра месечно. По овие земји, следат Шведска, Финска и Ирска, со просечна плата од околу 2.500 евра. Според анализата, просечната плата во Естонија е 957 евра, во Латвија 738 евра, а во Литванија 693 евра. Од другите земји на ЕУ, просечната плата во Португалија изнесува 925 евра, а во Грција 917 евра. Најниските просечни плати во ЕУ беа забележани во Бугарија - 457 евра и Романија - 565 евра.
| | веќе видена | слични

Највисоки просечни плати во државите од Европсакта унија имаат работниците во Данска и Луксембург, додека најниска е во Бугарија. Ова се резултатите од истражувањата кои ги направи истражувачот и економист Реинис Фишер, кој често објавува економски анализи, пренесува balkans.aljazeera.net. Според анализиата кој во декември минатата година Фишер ја објави на својата интернет страница, просечните плати во Данска и Луксембург на крајот на минатата година изнесувале над 3.000 евра месечно. По овие држави следуваат Шведска, Финска и Ирска, каде просечното месечно примање е околу 2.500 евра. Според оваа анализа, просечната плата во Естонија изнесува 957 евра, во Летонија 738 евра, а во Литванија 693 евра. Од останатите земји во ЕУ просечната плата во Португалија изнесува 925 евра, а во Грција 917 евра. Најниски просечни плати во ЕУ се забележани во Бугарија - 457 евра, а скалило пред неа е Романија, каде просечната плата сега е 565 евра.
| | веќе видена | слични

Најголеми просечни плати во државите на ЕУ имаат работниците во Данска и Луксембург, додека најниска е платата во Бугарија. Ова се резултатите од истражувањето кое го направил истражувачот и економист Реинис Фишер, кој често прави економски анализи, пренесува "Al Jazeera". Според анализата која кон крајот на декември минатата година Фишер ја објавил на својата интернет страна, просечната плата во Данска и Луксембург кон крајот на минатата година изнесувала повеќе од 3.000 евра месечно. По тие држави, следат Шведска, Финска и Ирска, каде просечната плата изнесува околу 2.500 евра. Според оваа анализа, просечната плата во Естонија изнесува 957 евра, во Летонија 738 евра, а во Литванија 639 евра. Од останатите земји на ЕУ, просечната плата во Португалија изнесува 925 евра, а во Грција 917 евра. Најниски плати во ЕУ се забележани во Бугарија - 457 евра, а малку пред нив е Романија, каде просечен работник заработува 565 евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 227 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 351 | | | веќе видена

Информациите дека Јавното обвинителство отворило предмет против Јово Вангеловски заради тоа што намерно држел предмети во фиока, уште еднаш ја потврдува ...
сите 279 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто Германија е најдобро место за кариера?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: