Футуристичките возила претставени на CES 2019


На најголемиот саем за гаџети и технологија што се одржа во Лос Анџелес беа претставени автомобили од иднината: првото летечко такси, автомобили кои ќе помогнат во намалувањето на емитување јаглероден диоксид, возила со чија помош ќе се избегнат градските метежи и слично.
| | веќе видена | слични

Саемот на потрошувачка електроника CES 2019 беше многу успешен за производителите на мобилни уреди и компјутери. Посебно за кинеската компанија Huawei, која од САД донесе дури девет награди, од кои осум освои само новата верзија на преносниот компјутер MateBook 13 . MateBook 13 има модерно дизајнирано куќиште и ги следи новите трендови, што е јасно видливо на екранот, кој прекрива 88 проценти од површината, со резолуција од 2160 x 1440 пиксели. Односот на страниците е 3:2, а дополнителна функционалност е и екранот осетлив на допир. Во самото срце на преносникот се Intel процесорите од осмата генерација кои гарантираат пријатна работа без запирање, дури и при наајтешките задачи. За уредот се предвидени две ултрабрзи мемориски опции – NVMe PCIe SSD дискови со каапацитет 256 или 512 GB, а придонес за пријатното корисење дава и 8 GB работната меморија. Опцијата со i7 процесор на Intel доаѓа и со Nvidia GeForce MX 150 графичка картичка. Куќиштето со дебелина од само 15 милиметри, Huawei го опреми со два USB-C ...
| | веќе видена | слични

Освен MateBook 13, награден е и таблетот MediaPad M5 lite. Саемот за потрошувачка електроника CES 2019 беше успешен за производителите на мобилни уреди и компјутери, особено за Huawei, кој од САД понесе дури 9 награди. Новата верзија на MateBook 13 лаптопот освои дури осум награди. MateBook 13 има модерно дизајнирано куќиште и ги следи новите трендови, што е јасно видливо на екранот што покрива 88% од површината со резолуција од 2160 x 1440 пиксели. Има екран на допир и под хауба има Intel процесор од осмата генерација и две ултра брзи мемориски опции се предвидени - NVMe PCIe SSD со 256 или 512GB, како и 8GB работна меморија. Huawei MediaPad M5 lite е таблет со 10,1 инчен IPS екран со резолуција од 1920 x 1200 пиксели. Уредот е достапен со 32 или 64GB внатрешна меморија, како и 3 или 4GB работна меморија. Има поддршка за MicroSD мемориска картичка, 8 јадрен HiSilicon Kirin 659 процесор што гарантира флуидност и батерија со капацитет од 7500mAh.
| | веќе видена | слични

Тајванскиот производител на саемот CES во Лас Вегас претстави „необичен“ преносен компјутер кој што може да се каже дека е замена за десктоп гејмерска платформа. Ако споредуваме, тогаш може да се каже дека Mothership најмногу може да се спореди со Microsoft Surface Pro, само што во овој случај, оваа „машина“ е наменета за гејмерите. Asus ROG Mothership е одличен преносен компјутер кој на паметен начин се „трансформира“ и нуди одлично „вентилациско“ решение, при што играчот добива искуство слично на играњето на десктоп компјутер. Со оглед на тоа што е наменет за гејмерите, Mothership доаѓа со 17-инчен Full HD IPS панел, за графиката е задолжена GeForce RTX 2080 графичката карта, а „под хаубата“ е сместен и Intel Core i9-8950HK процесор, до 64 GB RAM меморија како и два SSD дискови. Овој компјутеро може да се користи во два модови. Првиот е стандардниот, гејмерски мод кој што нуди врвни перформанси, а вториот е “Optimus Mode” кој што пред се е наменет за мултитаскинг и апликации. Цената на новиот адут на ...
| | веќе видена | слични

Honor View 20 официјалната премиера ќе ја има на 22. јануари во Париз. Иако се уште не доживеа официјална премиера, новиот флегшип уред на Honor веќе ги воодушеви медиумите и инфлуенсерите. Па така, на неодамна одржаниот саем на потрошувачка електроника CES 2019 доби серија признанија за најдобар уред. Од подбрендот на Huawei истакнуваат дека наградата “Best of CES 2019” им ја доделиле IT медиумите како Android Central, Android Headlines, Gadget Match, Gear Diary, GeekSpin, но и угледните Mashable, T3, Tech Advisorиi Tech Radar. Trusted Reviews за View 20 напиша дека “тоа е прв голем флегшип на годината, кој содржи вид на спецификации кои од таков уред и ги очекувате”, додека Ubergizmo додаде: “Honor влегува во 2019. глдина со исклучително перспективен премиум телефон кој го донесува првиот на светот комерцијален екран со отвор”. Текстот Honor и пред официјалната премиера собра бројни награди за View 20 е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Honor View 20 ќе ја има официјалната премиера на 22 јануари во Париз, кој уште сега ги воодушеви блогерите и медиумите. За време на CES 2019 доби серија признанија за најдобар уред, а од Honor истакнуваат дека наградата "Best of CES 2019" им ја доделиле ИТ медиумите како што се Android Central, Android Headlines, Gadget Match, Gear Diary, GeekSpin, угледниот Mashable, T3, Tech Advisor и Tech Radar. Trusted Reviews напиша за View 20 дека тоа е „првиот голем предводник на годината, кој содржи врста на спецификации, кои од таквото издание и ги очекувате“, додека Ubergizmo додава: " Honor влегува во 2019 година со исклучително перспективен премиум телефон, кој прв на светот носи комерцијален екран со дупка“. Останете со нас до официјалната мрепимера на Honor View 20.
| | веќе видена | слични

Повеќе производители на преносни компјутери, во текот на саемот Consumer Electronics Show 2019 во Лас Вегас понудија модели со некоја варијанта на OLED екран. Еве на што треба да обрнете внимание. OLED екраните на преносните компјутери се вратија на голема врата во текот на штотуку завршениот CES 2019 саем во Лас Вегас. Дисплеите со OLED технологија имаат неколку предности во однос на LCD екраните, какви што вообичаено се користат за лаптопите. На пример, ја прикажуваат црната боја на тој начин да не изгледа сивкасто, бидејќи ги исклучуваат поедините пиксели во текот на приказот на сцени со црна боја. LCD екраните секогаш го имаат вклучено позадинското осветлување зад екранот, па тоа не можат да го изведат. Бидејќи немаат позадинско осветлување, OLED екраните се и енергетски поефикасни и помалку ја оптоварувааат батеријата, а нудат и подобар контраст на светлите и темни подрачја. Што имавме прилика од OLED екраните да видиме на саемот CES 2019? Прикажан е прототип од новиот модел Razer Blade 15 , кој би ...
| | веќе видена | слични

Razer на годинашниот саем CES 2019 претстави еден уред кој досега не беше дел од нивната понуда – монитор. Досега оваа компанија беше и повеќе од позната по своите периферни уреди (тастатури, глувчиња…) и по своите гејмерски преносници, а сега се одлучија да направат чекор понатаму и под својот бренд на гејмерите да им понудат и еден монитор – Razer Raptor. Се работи за монитор со дијагонала од 27 инчи. Се заснова на IPS елкран со резолуција 2560 х 1440 пиксели и ја поддржува AMD FreeSync технологијата. Благодарение на осветлувањето од 420 нита, успеа да добие и Display400 HDR сертификат. Понатаму, Razer наведува дека нивниот Raptor се одликува со брзина на осветлување на панелот од 144 Hz, брзина на одзив од 4 ms (GtG), контраст од 1.000:1 и 95 процентна поддршка за DCI-P3 спектарот на бои. Како секој втор „вистински“ гејмерски монитор, така и Raptor доаѓа со RGB осветлување (Razer Chroma). Како што можете да видите од приложените фотографии, Razer одлучи да го ограничи RGB само на долниот дел на сталакот, ...
| | веќе видена | слични

PDA уредите, односно Personal Digital Assistant, беа популарни пред претставувањето на паметните телефони. Во тоа време тие може слободно да се каже дека беа едни од најнапредните мали “компјутери”, па бизнис корисниците често се одлучуваа за нив. Сепак, во денешно време на паметни телефони кои ги има во секаква големина, а на нив има илјадници апликации, па дури има и бизнис модели како Galaxy Note кои можат да се поврзат на екран и да се користат како компјутер, PDA уредите некако не гледам каде би ги нашле своите корисници. Без разлика на се ова, компанијата Planet Computers смета дека има пазар за вакви уреди, па тие на CES 2019 го претставија својот втор и подобрен PDA уред наречен Cosmo Communicator. Овој уред е замислен да се користи од корисниците кои често пишуваат нешто како дел од нивната работа, а не можам да замислам дека може да им биде привлечен на било која друга категорија на корисници. Кога е затворен интеракцијата може да се прави со мал 2 инчен AMOLED екран којшто е замислен да се ...
| | веќе видена | слични

“LG Electronics” скопила 260 екрани за дигитални сигнални дисплеји со светлечки диоди од органски компоненти – OLED, за да пружи излгед на дигиталните окруженија додека посетителите на саемот CES 2019 влегуваат во LG кабината. “LG OLED Falls” има 76 конкавни, 72 конвексни и 112 рамни LG OLED екрани. OLED ѕидот, висок 7,6 метри и широк 19,8 метри, прикажува слики од закривени пустини, водопади, океан и светлечки ефекти. OLED технологијата на LG користи пиксели со осветлувањa кои може да се вклучат и исклучат поединечно, за контрола на светлината и квалитетот на сликата, без посебен извор на светлина. Дисплејот исто така има напредна аудио технолoгија за тоа што компанијата го нарекува импресивно искуство. LG ја демонстрира својата технологија на изложбата “OLED Falss” во Централната сала на конгресниот центар во Лас Вегас на штандот “2019 International CES”, пренесува британски “Telegraph”.
| | веќе видена | слични

Останато

Мислам дека е многу невкусно лични имиња да се користат во предизборна кампања. Доколку кој било има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави. Ако ...
сите 212 | | | веќе видена

Пораките испратени и од власта и од опозицијата на почетокот од предизборјето ги исцртаа контурите на предизборната кампања. Според она што можевме да го ...
сите 133 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Футуристичките возила претставени на CES 2019

Од:
До кого (е-маил):
Порака: