Почина три и пол годишно девојче од грип во БиХ


Три и пол годишното девојче од Зеница е првата жртва на грипот во БиХ годинава, соопштуваат од болницата. Девојчето починало во текот на неделава од компликации предизвикани од грип, а боледувало и од тешка мускулна дистрофија. Девојчето на пат кон болницата добило нагон за кашлање и се задушило. Девојчето , кое живеело со својата самохрана мајка , во четвртокот било погребано во селото Ораховица во близина на Зеница.  
| | веќе видена | слични
2 копии

Прилеп, 17 јануари- Малолетно девојче вчера вечерта било физички нападнато од непознато лице по завршување на часот на играорна група, кој се реализирал во домот „Спиро Забрчанец“ во Прилеп. Девојчето се здобило со незначителни повреди, велат од СВР Битола. Од наши извори дознаваме дека напаѓачот исто бил малолетно лице, а девојчето го удирал по лицето и телото. Нападот во полиција го пријавил таткото на девојчето С.Т (55). Од СВР Битола велат дека работат на расветлувањето на настанот и на откривањето на напаѓачот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку дена откако тинејџерката од Висконсин Џејми Клос (13) успеа да побегне по 3 месеци заробеништво, објавени се застрашувачки детали за условите во кои ја држел нејзиниот киднапер и убиец на нејзините родители. Минатиот октомври Џејк Петерсон (21) ги убил родителите на девојчето, а неа ја киднапирал. Таа се водела за исчезната се до минатиот четврток кога успеала да побегне. Петерсон е уапсен, а на истражителите им ги признал сите свои недела и раскажал како се испланирал. Тој ја следел неколку дена, а на денот на злосторството на 15 октомври, Петерсон отишол до куќата на семејството Клос. Пукал во бравата и влегол во куќата. Прво го убил таткото на тинејџерката. Мајката и ќерката кои тоа време се скривале во бањата, ги пронашол по неколку минути. Ја натерал мајката Денис да и залепи леплива лента преку устата на својата ќерка, а потоа со сачмарка и пукал на мајката во глава. Тинејџерката ја извлекол надвор, и ја пикнал во багажникот на автомобилот. Ова ментално болно момче, тинејџерката ја одвел на 105 ...
| | веќе видена | слични

 Еден возач во Минесота направил видео од кое цел свет е згрозен. Инцидентот се случил очигледно бидејќи 2-годишното девојче, заедно со седиштето, не било доволно добро наместено и прицврстено во автомобилот. Мајката, која била зад воланот, кога сфатила што се случува, се вратила на местото на несреќата, но сега се соочува со тужби за недоволна грижа и невнимание. „Да не ми се случеше пред очи, немаше да верувам во приказната,“ гласела изјавата на Чедар Мок, кој всушност го снимил видеото и прв му пружи помош на 2-годишното девојче. За среќа, девојчето е без сериозни повреди. Видеото кое не сакаме да веруваме дека е реално, но за жал...
| | веќе видена | слични
8 копии

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време на итен превоз за Загреб, пренесуваат хрватските медиуми. Девојчето било примено во саботата во Универзитетската клиничка болница во Мостар во многу тешка состојба на сепса, која била предизвикана од сипаници (варичела) и бактериска суперинфекција, пренесе Индекс.хр. Според соопштението на Универзитетската клиничка болница во Мостар, отстрането е сомневањето за неадекватен лекарски третман. Како што објаснуваат докторите, најверојатна причина за смртта на девојчето се сипаниците кои биле искомплицирани од бактериска суперинфекција на кожата и меки честици. Докторите веднаш започнале со антибиотска терапија, но набрзо следело изразено влошување на дишењето, поради што со возило на брза помош се обиделе девојчето да го пренесат во Клиниката за инфективни болести.
| | веќе видена | слични

Девојче од Читлук кое почина во неделата во болница во Задар примено е во саботата во болница во Мостар во тешка состојба на сеспа, предизвикана од морбили и бактериска суперинфекција. Деветгодишното девојче од Босна и Херцеговина кое починало во болница во Зада откако настапиле компликации за време на итниот превоз за Загреб, примено е во саботата во Универзитетската клиничка болница во Мостар во тешка состојба. Според соопштението на Универзитетската клиничка болница во Мостар, отстрането е сомневањето за неадекватен лекарски третман. Како што објаснуваат докторите, најверојатна причина за смртта на девојчето се сипаниците кои биле искомплицирани од бактериска суперинфекција на кожата и меки честици. Докторите веднаш започнале со антибиотска терапија, но набрзо следело изразено влошување на дишењето, поради што со возило на брза помош се обиделе девојчето да го пренесат во Клиниката за инфективни болести.
| | веќе видена | слични

Џејми Клос (13 ) преживеала три месеци вистински хорор, по убиството на нејзините родители во нивниот дом во Висконсин.  Родителите и биле убиени од сачмарка во нивниот дом , а девојчето е прогласено за исчезнато. По цели три месеци , таа се појави во мало место на 112 километри минатиот четврток , ослабната , измалтретирана и нечиста. Рекла дека успеала да му избега на киднаперот. Полицијата набргу  го уапси 21 годишниот Џек Петерсон , кој признал дека ги убил родителите на Џејми и раскажал дека го планирал убиството и грабнувањето. Тој го забележал девојчето кога излегувала од училишниот автобус , додека одел на работа во фабриката за сирење. Веднаш знаел дека мора да ја има и дека ќе ја грабне. Почнал да го планира убиството и грабнувањето. Петерсон раскажал дека дента ја избричил главата за да не остави траги ид коса , на автомобилот ги сменил табличките и го прилагодил да не може да се отвора од внатре. Така подготвен ја зел сачмарката и околу 1 часот по полноќ упаднал во куќата на семејството Клос. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

19-годишниот убиец најпрвин се обидел да се брани тврдејќи дека станува збор за несреќен случај, но обвинителите разоткриле што точно направил. Џонатан Фаир од Чикаго е обвинет за убиство на 4-годишното девојче Скајлер Мендез во Лејк Сити на Флорида, пренесуваат американските медиуми. Причината за ова страшно злосторство е бизарна – девојчето, инаку ќерка од првиот брак на девојката на Фаир, поради невнимание, истурило сок врз неговата гејминг конзола. Тој поради тоа збеснал и крвнички го претепал девојчето до смрт. Откако сфатил што направил, претепаното девојче го однел во болница, но веќе било прекасно и докторите за жал не успеале да го спасат животот на Мендез. Неговата девојка и мајка на несреќното девојче не била дома кога се случило ова монструозно злосторство. Фаир најпрвин се обидел да се оправда дека станува збор за несреќен случај, но веќе било јасно за што станува збор. Докторите утврдиле нагмечување на мозокот и уште низа на фатални повреди од силните удари кои што ги претрпело девојчето. На ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Девојче на возраст од 3,5 години е првата жртва на грипот во Босна и Херцеговина, јавија локални медиуми. Директорката на Здравствениот дом во Зеница, Селведина Сарајиќ Спахиќ потврди за Дневни аваз дека девојчето починало по компликации предизвикани од грип. Тоа имало и тешка мусклулна дистрофија. Девојчето живеело со самохрана мајка во селото Ораховац во близина на Зеница. Во БиХ има зголемен број заболени од грип, но во државата не е прогласена епидемија.Главни причинители на сезонскиот грип оваа година во БиХ се вирусите тип А – H1N1 и H3N2.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на ноќта или рано изутрина од засега непознати напаѓачи со боја е нападнато министерството за култура. Со жолта, црвена, и сина боја е бојосан влезниот дел на министерството а до влезната врата е напишана и кратенката МКД. Засега никој не ја презема одговорноста за симболичниот напад на македонската институција. Напади со боја беа карактеристични за таканаречената “Шарена револуција” за време на Предходната влада на ВМРО-ДПМНЕ. Извор: Експрес.мк
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина три и пол годишно девојче од грип во БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: