Македонија е под бела покривка, а педијатрите се едногласни: Изнесете ги децата надвор и кога е студено и кога има снег

Не плашете се од ниските температури и дозволете му на Вашето бебе да ужива во зимата, ваков е апелот на педијатрите. Родители имаат навика да не ги пуштаат децата да излегуваат надвор, кога ќе почне температурата да се намалува, сметајќи дека така ќе ги заштитат од настинки и вируси. Педијатрите имаат други ставови и апели до сите родители. За психолошкиот развој е важно детето да има контакт со природата. Колку е надвор поладно, толку во воздухот има помалку причинители за болести. Немојте да мислите дека ќе го заштитите детето од настинка ако го чувате во затворен или претопол простор. Колку почесто го носите надвор, толку ќе биде поздраво. Поголемите деца се повеќе време поминуваат дома, играјќи игри и гледајќи телевизија. Овие промени довеле до сериозно влошување на здравјето на децата и има се повече деца кои имаат проблем со деелината, со зголемен шеќер или висок притисок. Родителите многу работат и се плашат да ги пуштат своите деца сами надвор. На ниски температури во зима, треба да обрнете посебно ...
| | веќе видена | слични

Снег падна во Европа, Азија и на Блискиот Исток, оставајќи снежна покривка која многумина ги израдува, а некои ги изненади. Guardian објави галерија од фотографии направени низ светот.
| | веќе видена | слични

Студениот бран со снег не го заобиколил ни познатото грчко летувалиште. Омиленото место за одмор на голем број на Балканци, славната Паралија, денес е прекриено со снежна покривка. Фотографиите од оваа необична глетка биле објавени на Фејсбук страната "Sveta Srpska Zemlja Paralija". На нив се гледаат плажите, улиците и зградите во Паралија целосно прекриени со снег. Местото кое во текот на сезоната е полно со туристи, сега е сосема пусто и повеќе личи на ски-центар отколку на летувалиште.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија е под бела покривка, а педијатрите се едногласни: Изнесете ги децата надвор и кога е студено и кога има снег

Од:
До кого (е-маил):
Порака: