Снегот и студот продолжуваат и следната недела

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47. Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово во близина на манастирот Св. Јован Бигорски, а целосно отсечени беа и селата Брест, Танушевци и Малино, Сопиште, Студеничани и Зелениково. Под влијание на нов влажен бран во понеделник ќе имаме нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет со што ќе дојде до понатамошно зголемување на снежната покривка. Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, најизразен во долниот тек на Поварадарието. Утринската температура ќе се движи од минус 14 до минус шест, а дневната од минус пет до три степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус 10, а дневната ќе достигне до минус два степена. За време на викендот ќе биде стабилно и ...
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија беше претежно облачно, по одделни котлини магливо. Во југозападните и јужните делови беа забележани слаби врнежи од дожд и снег. Утринската температура се движеше движи од минус три до минус 11 степени, а дневната температура од два до 10 степени. Во Скопје претежно облачно. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринската температура до минус девет степени, а дневната до три степени. Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе сончеви периоди ќе има во сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник. Ова се температурите измерени попладнево во Македонија:
| | веќе видена | слични

Од утре се најавуваат околу 1 степен под нулата минимални температури во Скопје, а од почетокот на идната недела ќе има и денови кога нема да се регистрираат негативни температури. Тоа ќе биде последица од наоблачувањето кое се очекува од понеделник и кое треба да донесе главно дожд, а само на повисоките места снег. Најтопло до крајот на овој месец ќе биде кон средината на идната недела кога се очекуваат максимални 8 степени, а минималните температури ќе останат над нулата. Еден исклучително студен ден ќе имаме на крајот од идната недела за кога се очекува преодно разведрување. Доколку се исполнат прогнозите и денот биде ведар, се очекува ноќта температурата да падне и под минус 15. Но, ваквата состојба според синоптичарите нема да се задржи долго бидејќи се очекува ново наоблачување кон крајот на месецот кое повторно ќе ги подигне температурите.
| | веќе видена | слични
9 копии

Охрид, 18. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 5. степени. – Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе сончеви периоди ќе има во сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник, информираат од УХМР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денешните ниски температури се чини ќе бидат последниот удар на оваа зима. Студено ќе биде и понатаму но температурите нема да одат толку длабоко под нулата како во последните неколку недели. Веќе од утре се најавуваат околу 1 степен под нулата минимални температури во Скопје, а од почетокот на идната недела ќе има и денови кога нема да се регистрираат негативни температури. Тоа ќе биде последица од наоблачувањето кое се очекува од понеделник и кое треба да донесе главно дожд, а само на повисоките места снег. Најтопло до крајот на овој месец ќе биде кон средината на идната недела кога се очекуваат максимални 8 степени, а минималните температури ќе останат над нулата. Еден исклучително студен ден ќе имаме на крајот од идната недела за кога се очекува преодно разведрување. Доколку се исполнат прогнозите и денот биде ведар, се очекува ноќта температурата да падне и под минус 15. Но ваквата состојба според синоптичарите нема да се задржи долго бидејќи се очекува ново наоблачување кон крајот на месецот кое ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Утринските температури во целата држава се под нулата. Најстудено е во Битола каде во седум часот се измерени -18 степени, а најтопло е во Маврово -1 степен. Тетово е вториот град во кој утринава е најстудено и таму се измерени -13 степени, додека во Петровец кај Скопје и во Берово утринската температура е -12 степени. Во Прилеп и во Струмица се измерени -11 степени, во Штип, Демир Капија и Куманово -10, во Скопје на Зајчев Рид -8, во Крива Паланка и Дебар -7, во Лазарополе -5, во Охрид, Претор и Виница -4, во Гевгелија -3 и во Дојран -2 степени. Утринава е значително облачно и студено, а на планините е потопло. Во Полог има појава на магла. За денеска, Управата за хидрометеоролошки работи најавува претежно облачно време со магла по котлините. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, а во Пелагонија ќе има услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од -2 до 10 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно со слаб јужен ветер и температура до три ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по одделни котлини магливо. Во југозападните и јужните делови ќе има слаби врнежи од дожд и снег. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до минус 11 степени, а дневната температура од два до 10 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус девет степени, а дневната до три степени. Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе сончеви периоди ќе има во сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник.
| | веќе видена | слични

Во викендот што претстои, времето во гостиварскиот регион ќе биде облачно и со дневни температури над нулата. Денес, петок Сонцето изгреа во 7 часот, а ќе зајде во 16:34 часот. Според метеоролозите, ќе владее облачно време со услови за слаб дожд. Утрово беа измерени температури од -1 степен, додека дневните ќе достигнат до 4. Облачното време ќе продолжи и утре (сабота), за кога е најавена температура од -3 до 5 степени. Во текот на неделниот ден, се прогнозираат услови за врнежи од дожд, а на повисоките места од снег. Температурата ќе се движи од -2 наутро до 6 степени во текот на денот.
| | веќе видена | слични

Утринава значително облачно и студено. За денеска, Управата за хидрометеоролошки работи најавува претежно облачно време со магла по котлините. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, а во Пелагонија ќе има услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од -2 до 10 степени. Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе сончеви периоди ќе има во сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник.
| | веќе видена | слични

Тетово е вториот град во кој утринава е најстудено и таму се измерени -13 степени, додека во Петровец кај Скопје и во Берово утринската температура е -12 степени. Во Прилеп и во Струмица се измерени -11 степени, во Штип, Демир Капија и Куманово -10, во Скопје на Зајчев Рид -8, во Крива Паланка и Дебар -7, во Лазарополе -5, во Охрид, Претор и Виница -4, во Гевгелија -3 и во Дојран -2 степени. Утринава е значително облачно и студено, а на планините е потопло. Во Полог има појава на магла. За денеска, Управата за хидрометеоролошки работи најавува претежно облачно време со магла по котлините. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, а во Пелагонија ќе има услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од -2 до 10 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно со слаб јужен ветер и температура до три степени. Утре ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди, а во следните денови ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 328 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена

Во Куманово денеска е ден на жалост по повод трагичниот настан во Романовце во кој по експлозија на плинска боца загинаа три деца, а подоцна на повредите им ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снегот и студот продолжуваат и следната недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: