Гасете светло, Филипче ја вакцинира внуката со игла со капаче


„Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов. Утрово, во амбулантата Млин Балкан ја вакциниравме мојата внука Илина. Вакцините се безбедни, ефикасни и нѐ заштитуваат од разни болести", напиша Филипче под фотографијата на која држи бебе при вакцинација во поликлиниката „Млин Балкан“. По оваа објава родителите почнаа бурно да реагираат на социјалните мрежи: А сестрата да го извадеше капачето од иглата пред да боцка! П. С Лошо го сокрила со прстите! Со овакви манипулации тешко дека луѓето ќе имаат доверба во здраството Aхаха, со која вакцина... Со витамин Б6. Аман лудаци па ти си бил министер а таа до тебе доктор која вакцинира дете без ракавици неписмено се до едно Ова сигурно не е МРП вакцина, таа се дава на 13 месеци, а не на 4-5 месеци. Кого лажете министре? Толкава прашина се крена за МРП вакцината не за другите вакцини. Не пиеме нафта, а и кој знае што вакцина е ова и дали воопшто ја боцнале. Зошто е потребно вакво нешто, и сега ...
| | веќе видена | слични

По прогласената епидемија во јавноста се зголемува свесноста за потребата од вакцинација против мали сипаници, велат лекарите, но кај дел од граѓаните и натаму постои сомнеж и страв од МРП зошто се повикуваат на научно непотврдената теза дека вакцината предизвикуваaт аутизам или други несакани реакции. Аферата со старите декларации кај дел од вакцините дополнително внесе загриженост за квалитетот на вакцините кои влегуваат кај нас. Паричната казна за погрешната декаларција не ја отстрани кај сите дилемата дека децата сепак, не примиле вакцини со поминат рок. Други нагласуваат дека треба да се застане на патот на лажни информации кои се пренесуваат преку социјалните медиуми и на кои се објавуваат податоци за пријавени несакани ефекти и употреба на силни хемски супастанци и загрижувачки сведоштва на родители за последици кај децата. Она во што се согласни поголемиот број од граѓаните е дека компетентните стручни лица треба на родителите да им ги објаснат и предностите и евентуланите последици од вакцинирањето. ...
| | веќе видена | слични

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која регистрираше дека се чуваат во истиот ладилник заедно со преостанатите вакцини, но во посебна фиока. Овој лист ги предупредува здравствените работници дека вакцините не се за користење, така и тврдат. На спорните вакцини има погрешна декларацијата на која пишува дека рокот на траење е до октомври 2018, а на самата вакцина е вметнат рокот до мај 2019. Овие вакцини треба да бидат земени од агенцијата за лекови МАЛМЕД. Иако од спорните 635 МРП вакцини, министерството за здравство тврди дека се повлечени речиси сите, сепак, нема не се знае дали вакцините со погрешна декларација се искористени. На фирмата „Македонијалек“ и следи парична казна, а министерот Филипче очекува тоа да биде највисоката. Најави одговорност и за здравствените домови и вакциналните пунктови кои не ги забележале спорните декларации. Епидемијата на морбили беше прогласена пред половина ...
| | веќе видена | слични

Од прогласувањето на епидемијата на морбили, во градинките се примаат само децата кои ја примиле МРП вакцината. Ова им создаде многу проблеми на родителите кои немаат каде да ги згрижат своите деца додека ги извршуваат работните обврски. Д-р Караџовски вели дека имало случаи во кои родители оделе во градинките со белешки од педијатри и кажувале дека нивните деца не можеле да ја примаат вакцината. Затоа, комисијата ќе состави стручен тим и само тој ќе може да одлучува за сомнителните случаи. „Не може секој општи доктор или секој што се бави со медицина да одреди дека некое лице не смее да биде вакцинирано. Значи строго, професионалци од областа кои што ќе одредат дали има потреба некое дете да се вакцинира или не и само нивната експертиза е таа која што укажува дали за некое дете може некој родител да рече дека има контраиндикација за вакцинација.“ Пред два дена заврши и анализата за скандалот со откриените 650 кутии МРП вакцини кои имале декларации со изминат рок. Министерот Филипче очекува во најкус рок ...
| | веќе видена | слични

Во текот на 2015 година, 134.200 лица во светот починале од морбили, 367 лица во просек умираат секој ден, односно 15 на секој час. Доколку едно невакцинирано дете заболи од мали сипаници, тоа може да го изгуби слухот и да добие воспаление на белите дробови или на мозокот кое би било фатално по живот. Ова се само дел од фактите за болеста која периодов ја разбранува јавноста во Македонија, кои би требало да ги знае секој родител кој одбива да го вакцинира своето дете. Долгогодишната негативна кампања против овие вакцини довела до тоа родителите да се сомневаат во нивните позитивни ефекти, а како резултат на сето тоа се епидемиите кои молскавично се шират во многу европски земји. Со одбивање на вакцинирањето се нарушува колективниот имунитет Со одбивање на вакцинирањето се нарушува колективниот имунитет, кој се постигнува кога најмалку 95 отсто од населението е вакцинирано. Родителите кои одбиваат да го вакцинираат своето дете, не само што го доведуваат неговото здравје во ризик, туку го загрозуваат и ...
| | веќе видена | слични

Во обид да се стимулира населението позитивно да одговори на задолжителната имунизација кај децата, се споменуваат ригорозни мерки. Една од нив е запишувањето во прво одделение да се извршува единствено со приложување на книшка за имунизација како доказ дека детето е вакцинирано. Кога се очекува да стапи на сила новото правило прашавме во Министерството за здравство од каде ни одговорија дека наскоро ќе се формира работна група која ќе предложи вакцинацијата да биде задожителна при упис во прво одделение. Од Министерството за образование пак, велат дека Уставот е јасен – ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем, бидејќи основното образование во Македонија е задолжително. Од таму велат дека потребни се кампањи од едукативен карактер за придобивките од вакцинацијата, советувања за родителите кои не ги вакцинираат своите деца, но и санкции, кои никако не смеат да бидат на штета на децата. Во меѓувреме вакциналните пунктови на министерството за здравство работат со полн капацитет. Денеска ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вкупно 50 деца се уште не ја примиле вакцината против морбили во Делчево. Ова е податок кој денес го соопшти директорката на делчевскиот здравствен дом Марија Глигоровска која рече дека во период кога постои голема антикампања против вакцинирањето, се поголем е бројот на родители кои одбиваат нивните деца да примат вакцина против морбили.-Не се малку 50 деца во една општина како Делчево. И тука може да се разгори епидемијата, макар што сме околу 200 километри од Скопје. Многу голема штета е сето ова што се случи и е актуелно во медиумите кои им оди во прилог на поддржувачите на антикампањата за вакцинација против морбили. Вакцината го заштитува пациентот во најголем дел од случаите или ајде да речеме ако се случи во тек на животот да се заболи од морбили детето или повозрасната особа која е вакцинирана полесно ќе ја прележи појавата на морбили кое е многу заразно заболување, вели Глигоровска.Додаде дека според одредени сознанија кога нема да се прими вакцина против сипаници или морбили, а болеста е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во дебарско без проблем се одвива вакцинацијата на децата со МПР или вакцината против морбили. Раководителот на Службата за вакцинации при Општата болница во Дебар доктор Љуљзим Стрикчани вели дека со вакцинацијата се опфатени речиси сите деца од општините Дебар и Центар Жупа. – Опфатеноста во просек е од 98 до 100 отсто. Децата кои треба да се вакцинираат во декември, а тоа не го сториле од разни причини, или не биле тука или биле болни, ги заведуваме во јануари, кога и се вакцинираат, затоа и процентот е таков, истакнува д-р Стрикчани. Во Дебар кон средината на минатата година беше прогласена епидемија на морбили кога беа заразени над 20 лица, главно возрасни роднински поврзани. Меѓу заразените имаше и две деца кои поради возраста не биа вакцинирани, како и двајца здравствени работници. Епидемиологот Ментор Меља за МИА изјави дека засега нема регистриран случај со морбили.
| | веќе видена | слични

Колкава ќе биде казната за “Македонија лек” за декларациите со изминат рок на МРП вакцините ќе се знае идната недела. Од Агенцијата за лекови за Сител изјавија дека иако контролите се завршени, требало да ги пребројат сите вакцини со погрешна декларација кои се повлечени од Здравствените домови за да видат дали се совпаѓаат со количината од серијата која била дистрибуирана и искористена. Од МАЛМЕД тврдат дека според она што го нашле на терен станува збор за 624 кутии на кои биле залепени погрешно испечатени декларации со рок до октомври 2018, а не се работело за стари декларации. Освен Агенцијата за лекови случајот го истражува и производителот на вакцините Глаксо Смит Клајн. - Можеме да потврдиме дека сите дози на Priorix продадени на Македонија Лек се испорачани од местото на производство во Wavre, Белгија, со целосно почитување на стриктните правила (регулатива) и високите стандарди за квалитет на Европската Унија. Ние соработуваме со локалните релевантни Институции и со дистрибутерот, велат од ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле детектирани како што вели „вакцини со добар и проверен рок“ меѓутоа со погрешна декларација. При самиот говор министерот соопшти дека веледрогеријата „Македонијалек“ ќе ја максималната казна, бидејќи ваков тип прекршок, го урива угледот на јавното здравство и не треба никогаш повеќе да се повтори. Дури Филипче напомена дека од страна на Агенцијата за лекови таа казна за веледрогеријата е парична и ќе се движи од 30.000 до 70.000 евра. Според оваа Филипче со кажа вчера очигледно е дека не го знае добро законот за лекови. Бидејќи според истиот највисоката казна може да достигне само до 50.000 евра. Законот исто така не предвидува казна од – до, туку само максимална казна колку може да достигне. На граѓаните треба да се појасни дека висината на казната се пресметува врз основа на годишен обрт, број на вработени. И доколку истата предвидена казна веледрогеријата ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 219 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 260 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гасете светло, Филипче ја вакцинира внуката со игла со капаче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: