Димитров: Го направивме невозможното, докажувајќи дека чудата се можни

4 копии

Го направивме невозможното, докажувајќи дека чудата се можни. Во тешки околности, го решивме најголемиот проблем од независноста, што Македонија упорно ја влечеше назад, порача вечерва на својот Фејсбук профил шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, откако Собранието претходно денеска ги изгласа уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. -Ја преземавме одговорноста на нашата генерација, да ја зацврстиме државата и да направиме услови за подобра и посигурна иднина за идните генерации. Го зачувавме најважното, македонскиот идентитет, а нашата Македонија ја разграничивме од нашите соседи, истакна Димитров. -Ви благодарам на поддршката кога беше најтешко, на советите, но и на критиките. Горд сум на македонскиот народ, на нашите сограѓани Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, Бошњаци и сите други. Покажавме дека во нашата Македонија, живее идното, европско лице на Балканот. Кога сакаме, можеме. Сега засукани ракави, да си ја направиме европска во секоја смисла. Секој во своето. Ќе не’ ...
| | веќе видена | слични

Никола Димитров денеска на прес-конференција се огласи по изгласувањето уставни измени. - Нема веќе ФИРОМ, имаме зачуван идентитет и го добивме она за кое се боревме од осамостојувањето, а вратите за иднината се отворени, вели министерот Димитров. Додава дека ја презеле одговорноста на нивната генерација, наместо да се остави на идните генерации. - Многу генерации поминаа чекајќи, а со ова решение го правиме тоа што одамна ни следува. Обезбедуваме членство во НАТО, додава тој.
| | веќе видена | слични

Пратеничката од редовите на СДССМ по гласањето, Фросина Ременски за промена на уставното име на државата дрско и безобразно со навреди до граѓаните одговори на обвинувањата за предавство кон македонскиот народ и држава. Според нејзе сите оние кои се противеа на промена на Уставот и уставното име биле патетични. -Без патетики молам ! Најголем дел од оние кои кукаат, лелекаат, колнат, проколнуваат и плачат на тоа што никогаш не умрело, ниту пак ќе умре, можеби никогаш во животот не биле во позиција да одлучуваат за Македонија во вистинска смисла на зборот -напиша пратеничката Фросина Ременски по изгласувањето на уставните измени. Суети, политиканство, квазипатриотизам, лажна скромност, кариеризам и што ли уште не, беше вткаено во ,,многуте обиди” да се затвори овој децениски спор кој однесе многу изгубени генерации. Со проблемот растеа и се пензионираа генерации политичари. Од реториката за него ,,профитираа” многумина, се напишаа томови историја и се дадоа тони аргументи за таа наша, пуста македонска ...
| | веќе видена | слични

,,Без патетики молам ! Најголем дел од оние кои кукаат, лелекаат, колнат, проколнуваат и плачат на тоа што никогаш не умрело, ниту пак ќе умре, можеби никогаш во животот не биле во позиција да одлучуваат за Македонија во вистинска смисла на зборот“-напиша пратеничката Фросина Ременски по изгласувањето на уставните измени. -Суети, политиканство, квазипатриотизам, лажна скромност, кариеризам и што ли уште не, беше вткаено во ,,многуте обиди” да се затвори овој децениски спор кој однесе многу изгубени генерации. Со проблемот растеа и се пензионираа генерации политичари. Од реториката за него ,,профитираа” многумина, се напишаа томови историја и се дадоа тони аргументи за таа наша, пуста македонска историска обесправеност. Се одеше до Александар и отаде него, за да се покаже колку е голема оваа наша Македонија во која живееме денес. Во ,,одбраната” на ова парче земја многумината успеаја да не скараат во таа пуста битка да се докаже дека тој што ја ора нивата е помалку заслужен за плодот, од оној што го собира ...
| | веќе видена | слични

Фросина Ременски се огласи на Фејсбук по изгласувањето уставни измени. Без патетики молам ! Најголем дел од оние кои кукаат, лелекаат, колнат, проколнуваат и плачат на тоа што никогаш не умрело, ниту пак ќе умре, можеби никогаш во животот не биле во позиција да одлучуваат за Македонија во вистинска смисла на зборот. Суети, политиканство, квазипатриптизам, лажна скромност, кариеризам и што ли уште не беше вткаено во "многуте обиди" да се затвори овој децениски спор кој однесе многу изгубени генерации. Со проблемот растеа и се пензионираа генерации политичари. Од реториката за него "профитираа" многумина, се напишаа томови историја и се дадоа тони аргументи за таа наша, пуста македонска историска обесправеност. Се одеше до Александар и отаде него, за да се покаже колку е голема оваа наша Македонија во која живееме денес. Во "одбраната" на ова парче земја многумината успејаа да не скараат во таа пуста битка да се докаже дека тој што ја ора нивата е помалку заслужен за плодот, од оној што го собира плодот. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров: Го направивме невозможното, докажувајќи дека чудата се можни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: