Официјално: Фабрегас е фудбалер на Монако


2 копии

Еден од најочекуваните договори за време на зимскиот прозорец беше официјализиран. Цеск Фабрегас веќе е играч на Монако откако премина во клубот од Азурниот брег во Челзи и потпиша договор до 2022 година. Во тимот од Кнежеството, Фабрегас ќе игра под водство на Тиери Хенри, со кого играше во Арсенал од 2003 до 2011 година и кого го наследи како капитен на „топџиите“.– Вистинско задоволство е да бидам тука. Ќе играм заедно со квалитетни млади играчи и млад тренер. Јас сум возбуден и не можам да чекам да започнам. Ќе имаме одличен натпревар со Марсеј во недела и сакам да бидам максимално корисен за клубот, беа првите зборови на Цеск.Заменик-претседателот на Монако, Вадим Василиев беше пресреќен од привлекувањето на Шпанецот.– Тој е играч од светска класа и докажан професионалец, а со неговото привлекување ја покажуваме амбицијата на нашиот тим. Ние веруваме дека неговото непроценливо искуство од високо ниво ќе биде од корист за другите играчи на теренот и пошироко, смета Василиев.Во својата кариера досега, ...
| | веќе видена | слични

Монако и Ница ремизираа при конечни 1-1, во рамките од презакажаното 17-то коло во Лига 1. Средбата го одбележа првиот судир меѓу поранешните соиграчи од Арсенал, Тиери Анри и Патрик Виера, кои како тренери на Монако, односно Ница другарски си ги поделија бодовите. Сент – Максимин донесе предност за гостите во 30-тата минута од мечот, но Монако брзо се врати во вториот дел и тоа со помош на гол-линија технологијата. Дефанзивецот Бадиашиле беше највисок во скокот при еден корнер на домашниот состав, а по ударот противничкикот голман не стигна навреме да ја извади топката која ја помина линијата од голот. Стрелецот на единствениот гол за Ница имаше шанса да им донесе цели три бода на гостите од овој меч, но во 77-та минута Сент – Максимин промаши од белата точка. Монако и по четири средби не може да оствари позитивен резултат, и натаму се во црвената зона со 15 бода, Ница го запиша третот реми во последните пет првенствени средби, па со 30 бода остануваат на шестото место. Резултати Лига 1 (19 часот): Монако ...
| | веќе видена | слични

Монако и Ница одиграа 1:1 во луд меч од 18. коло од француската Лига 1, во пресметка на поранешните колеги од Арсенал и од француската репрезентација, кои се сега тренери на тимовите – Тјери Анри на Монако и Патрик Виера на Ница. A couple of old friends get reacquainted. The Vieira-Henry Derby between Monaco and Nice is underway! https://t.co/QlaIPtADzN pic.twitter.com/bV6JfxgH8A — DAZN CA (@DAZN_CA) January 16, 2019 Ница дојде во водство по половина час игра, но до крајот на полувремето остана со играч помалку поради црвениот картон на Ихсан Сако. Бадиашиле израмни за домаќините во 50. минута, но гостите треба да жалат што не ги освоија трите поени, откако Сен-Максим утна пенал во 77. минута. Ница е на високото шесто место на табелата, додека Монако остануваат претпоследни со само 15 поени. ЛИГА 1, 18.КОЛО Генгамп – Рен 2:1 Монако – Ница 1:1 Ним – Нант 1:0 Тулуз – Лион 2:2
| | веќе видена | слични

Вчера во дербито на 20-тото коло во Лига 1 силите ги одмерија Марсеј и Монако, двете екипи на крајот ги поделија бодовите 1:1. Натпреварот беше обележан со дебито на Сеск Фабрегас . Тој минатата недела за 10 милиони евра го засили Монако, а веќе на стартот покажа класа. Играчот кој важеше за еден од најдобрите додавачи во Премиер лигата не се избори за минутажа кај Маурицио Сари. Поради тоа одлучи да ја промени средината, судејќи според неговото деби клубот од Кнежеството не погреши. ВИДЕО: Фабрегас покажа класа уште на дебито за Монако!
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот на Челзи, Миши Батшуаи, кој игра под наем во Валенсија во втората половина на сезоната, ќе се натпреварува за Монако. Тимот, предводен од Тиери Анри, се обидува да се засили за претстојните натпревари. Тимот ќе го изнајми 25-годишниот Белгиец, а периодот на договорот ќе биде 6 месеци. Во договорот, Монако нема да има можност да го купи офанзивниот фудбалер. Белгиецот беше купен од тимот од Лондон во 2016 година, а потоа и изнајмен во Борусија Дортмунд и Валенсија. Пред неколку дена, друг играч на Челзи го засили тимот од Кнежеството. Монако веќе потпиша и официјално го претстави Францеск Фабрегас. Анри е под притисок откако неговиот тим е на дното на табелата, на пет поени од зоната за спасување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Челси успеа да прокнижи нови три бода на своето конто во Премиер лигата и тоа откако со 2-1 пред своите гледачи го совлада составот на Њукасл. Оваа победа стратегот на „сините“, Маурицио Сари претерано не ја прослави, ама затоа испрати една директна порака до раководството на клубот. Тој побара да му биде пронајдена соодветна замена за Сеск Фабрегас кој замина во Монако, бидејќи ако тоа не се случи Чесли може да има проблеми. -Денеска Жоргињо беше во неволја, а на клупата немав ниту еден играч кој ми е потребен на таа позиција, -рече Сари и притоа одговори на прашањето дали клубот ќе најде, донесе замена за Фабрегас. -Не знам. Клубот добро го знае моето мислење. Потребен ми е играч, па сега се зависи од одлуката на клубот. Не можам ништо повеќе да направам, -истакна Италијанецот.
| | веќе видена | слични

Откако го обезбеди потписот на Цеск Фабрегас кој се обврза на 3.5 годишен договор со Монако, Тиери Анри работи на нов трансфер на уште еден негов поранешен соиграч. Наводно, следна мета на францускиот стратег е стоперот на Арсенал, Лорен Кошчиелни кој полека но сигурно го губи стартното место во тимот на Арсенал. 33 годишниот дефанзивец неодамна се врати на терените по тешката повреда и од тогаш не прикажува баш добри партии за „Топчиите“. Сепак, Анри верува дека ќе ја врати формата на Кошчиелни кој пак ја одбил првата понуда од Монако. Клубот од Кнежевството ќе подготви и втора понуда за искусниот француски репрезентативец, но тешко дека ќе ги обезбеди неговите услуги со оглед на фактот што Арсенал се соочува со големи проблеми во одбраната, па Кошчиелни би им дошол како добра алтернатива за Сократис и Мустафи. Инаку, Лорен Кошчиелни и Тиери Анри кратко ја делеа соблекувалната на Арсенал во 2012 година кога напаѓачот играше за клубот од Лондон како позајмен играч од Њујор Ред Бул.
| | веќе видена | слични

Шпанецот Сеск Фабрегас потпиша тригодишен договор со францускиот прволигаш Монако. Тој го напушти Челзи и прејде во клубот кој го тренира неговиот некогашен соиграч Тиери Хенри. “Нестрплив сум да почнам да играм за Монако. Сакам да му помогнам на тимот”, изјави Фабрегас. Монако не му исплати никаква отштета на Челзи, но со сигурност плавците ќе добијат надокнада што моментално не е објавена, а е поврзана со настапите на Фабрегас во дресот на клубот. Монако е моментално во голема криза – се наоѓаат на претпоследното место во Лига 1 и им претстои огромна битка за опстанок. Тиери се надева дека Фабрегас е делот од сложувалката што ќе го овозможи тоа.
| | веќе видена | слични

Овој 31 годишен фудбалер, со екипата од француското кнежевство потпиша договор на три и пол години, додека пак од друга страна членот на француската Лига 1 на име на отштета на Челзи уплати сума од десет милиони евра. Во новиот клуб, Фабрегас ќе игра под патронат на тренерот Тјери Анри со кого некогаш беше соиграч во лондонскиот Арсенал. Монатое во една навистина тешка ситуација во Лига 1, се наоѓа на претпоследното, 19. место на табелата со само 13.бодови, па искуството и знаењето на играч каков што е Фабрегас, ќе значи многу во борбата за опстанокот во оваа конкуренција. Во својата профи кариера Сеск Фабрегас освен за Арсенал, играше и во Барселона и во Челзи, каде беше од 2014 година до денеска. Оваа сезона беше во немилост на новиот тренер Маурицио Сари, па одигра само шест мечеви од Премиерлигата. Annonce Fabregas pic.twitter.com/JW2TWJJqBr — AS Monaco (@AS_Monaco) January 11, 2019
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјално: Фабрегас е фудбалер на Монако

Од:
До кого (е-маил):
Порака: