Карачиќ со совет за Македонија: Запрете го Палмарсон за да го победите Исланд

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Хрватска по голема битка славеше над Исланд, во последните десет минути кршејќи го отпорот на одличниот ривал. Еден од главните актери беше Игор Карачиќ, кој постигна значајни голови за „коцкестите“ во финишот од првото полувреме. „Знаевме дека ќе биде тешко, Исланд е силна репрезентација што лани во првото коло од ЕП во Хрватска ја декласираше Шведска со десет гола разлика. Тие и денеска покажаа одличен квалитет, ни создадоа многу проблеми со пресвртот во второто полувреме, но за нас најважно е што покажавме карактер кога беше најважно. Во изминатиот период многу работевме на тоа, да ги надминеме проблемите кога ќе се најдеме во „црна дупка“, го сторивме тоа и дојдовме до победата“ – истакна Карачиќ. Бекот на Вардар имаше совет и за македонскиот национален тим за дуелот со Исланд во последното коло, кој најверојатно ќе биде решавачки за пласман во следната рунда. „Нема да ви биде лесно, бидејќи Исланд е силна репрезентација. Ја гледав и Македонија денеска, некои дваесетина ...
| | веќе видена | слични

Игор Карачиќ повторно одигра фантастичен меч во дресот на Хрватска и феноменално ги разигруваше своите соиграчи на денешниот меч со Шпанија, но сепак вардаровиот ракометар посебно ја воодушеви својата нација и со изјавата која ја даде по натпреварот во кој „каубоите“ го урнаа европскиот шампион. Хрватска ја контролираше играта во текот на целиот меч и сосема заслужено славеше со 23:19, но наспроти импресивната игра од страна на избраниците на Лино Червар, она што навистина воодушевува во Минхен во изминативе неколку дена е поддршката која ја добиваат хрватските играчи од своите навивачи. Со оглед на тоа што има околу 50 илјади Хрвати во Минхен, Карачиќ и неговите соиграчи речиси како да играат на домашен терен, бидејќи трибините во Олимписката сала најчесто беа исполнети од фанови кои на себе носеа знаменитости од Хрватска. – Без добра одбрана и врвен голман нема што да барате во светскиот ракомет, а нас тоа не краси цел турнир. Даваме лесни голови, а оваа неверојатна публика ни дава ветар во грбот. Шпанците ...
| | веќе видена | слични

И Хрватска ја оствари втората победа на СП. Еден од креативците во играта на нашиот утрешен ривал, Игор Карачиќ, е добро познат на македонската ракометна јавност, но и нашата репрезентација му е одлично познара. „Две средби две победи сега ја пречекуваме Македонија со сите 4 бода. Сигурно ќе биде многу интересна средба. Подготвен сме и ние и тие, а мислам дека ќе одлучи тоа кој има повеќе сила и кој помалку се потроши во овие два меча. Ние доста сочувавме од силите денеска, имаме рецепт за Македонија, но треба да дадеме 150% од себе, особено во одбраната, за да го добиеме мечот“, вели ракометарот на нашиот шампион. За играта која ја поставува нашиот селектор Раул и неговиот помошник Парондо, Карачиќ додава: „Сигурно сите добро го познаваме стилот кој го преферираат нашите тренери, Многу е тешко да се игра против нив, затоа што тимот има глава и опашка, и во секој момент се знае кој што прави. Ќе мора добро да аналзиираме, добро да се подготвиме, да видиме кои се дефицитарни места во нивната одбрана, а со ...
| | веќе видена | слични

Членот на македонскиот првак Вардар Игор Карачиќ, кој одигра клучна улога во победата на Хрватска над Исланд на СП во Германија за македонските медиуми ги открива своите очекувања и за двете селекции хрватската и македонската. Очекувавме дека ќе биде тежок натпревар, иако се надевав дека ќе немаме стресен финиш. Но, на крајот се испадна добро, а ние знаевме дека имаме квалитетен противник и не ги потценивме. Карачиќ смета дека Македонија има сила и капацитет да го победи Исланд. Гледав дваесетина минути од натпреварот на Македонија, македонската репрезентација ми изгледаше доста компактно. Со добра игра во одбраната, мислам дека Македонија има сила и капацитет да го победи Исланд, посебно ако го неутрализира Палмарсон што може да биде клучно, – потенцираше Карачиќ. извор: Дерби.мк
| | веќе видена | слични

Посакуваниот победнички старт стана реалност за Хрватска, која во првото коло на ракометното СП го совлада Исланд, а Игор Карачиќ имаше важна улога во освојувањето на првите бодови. Членот на македонскиот првак Вардар по средбата одвои време и за македонските новинари, истакнувајќи ги своите очекувања и за двете селекции на ова СП. – Очекувавме дека ќе биде тежок натпревар, иако се надевав дека ќе немаме стресен финиш. Но, на крајот се испадна добро, а ние знаевме дека имаме квалитетен противник и не ги потценивме. Карачиќ одговори и на прашањето што според него треба да направи нашата репрезентација за да го победи Исланд. – Гледав дваесетина минути од натпреварот на Македонија, македонската репрезентација ми изгледаше доста компактно. Со добра игра во одбраната, мислам дека Македонија има сила и капацитет да го победи Исланд, посебно ако го неутрализира Палмарсон што може да биде клучно, – потенцираше Карачиќ.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Хрватска денес го совлада Исланд, а човекот кој се уште игра во Скопје Игор Карачиќ постигна два погодоци. Хрватска како и ние започна со победа, но нивната има поголемо значење со оглед на тоа дека остварена против една од репрезентацијата која се очекува да биде конкурент за пласман во следната фаза. Карачиќ смета дека Македонија може да слави против Исланд. „Тешко е и не знам што да кажам, ја гледав Македонија и ми изгледаа одлично. Македонија може да го победи Исланд, но мора да го запрете Палмарсон“, изјави ракометарот на Вардар. Карачиќ има совет за нас: Само на тој начин можете да го победите Исланд
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 352 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Карачиќ со совет за Македонија: Запрете го Палмарсон за да го победите Исланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: