Со „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на „Берлинале“

Првпат во историјата на својата кинематографија Македонија ќе земе учество во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал Со филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска, Македонија првпат во историјата на својата кинематографија ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. По успехот на филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, ова е прво учество на земјава во главна конкуренција на еден од трите најголеми фестивали во светот (освен Кан и Венеција) по повеќе од дваесет години. Ова беше соопштено на вчера одржаната прес-конференција на Агенцијата за филм на Република Македонија, на која директорот Горјан Тозија и актерката и продуцентка Лабина Митевска говореа за успехот на „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, како и за успехот на македонската кинематографија во текот на изминатата година. Приказната на овој нов филм на Теона Стругар-Митевска се одвива во Штип, каде што секој јануари, локалниот свештеник на Богојавление фрла дрвен крст во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска светска премиера ќе има на 28 јануари, на Филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance) во Парк Сити, во Јута, САД. Филмот е во продукција на „Аполо медиа“ и „Трис филмс“ и е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија. Реализиран е во рамки на Програмата за зачувување на природата во Македонија – проект на Швајцарската агенција за развој и соработка, координиран од „Фармахем“. „Медена земја“ раскажува за последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа – 50-годишната Атиџе која живее со својата мајка во едно напуштено село во централна Македонија. Таа се обидува да ги спаси пчелите и природниот баланс во природата и медот го дели со тие што ѝ се ресурс – пчелите. Половина зема за себе, а половина им остава ним. Тоа, според режисерите, е и главната порака спротивна на општиот консумеризам. Филмот го снимале три години и, според нив, тој е повеќеслоен, а со поентата што ја носи и самите, како што рекоа, созреале ...
| | веќе видена | слични

Во категоријата кратки филмови, годинава ќе бидат прикажани 24 филма од 17 земји Годинашното 69-то издание на Берлинскиот интернационален филмски фестивал, познатото Берлинале ќе почне на 7 февруари, а ќе го отвори филмот „Добрината на странците“ на режисерот Лоун Шерфиг. Годинава првпат во историјата на својата кинематографија Македонија на овој фестивал, како што беше најавено, ќе биде претставена во главната програма со филмот на Теона Стругар-Митевска „Господ постои, името ѝ е Петрунија“. Неговите организатори го посочуваат Берлиналето како уникатно место на уметничко истражување и забава и еден од најголемите јавни филмски фестивали во светот, кој секоја година привлекува десетици илјади посетители од различни земји. Единаесетте дена, колку и што ќе трае ова негово издание, се најавени како едни од најважните настани за филмската индустрија и медиумите на годишно ниво. Меѓу големиот број филмови што ќе бидат прикажани во главната конкуренција, покрај „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ се и филмовите: ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ светската премиера ќе ја има на еден од најреномираните фестивали за независен филм во светот, „Санденс“. Филмот ќе биде прикажан на 28 јануари, а потоа ќе има уште седум проекции за време на фестивалот. Режисери на филмот се Љубо Стефанов и Тамара Котевска, а музиката е дело на групата „Фолтин“. Снимањето на „Медена земја“ почна во 2015 и ја раскажува приказна за Атиџе, последната одгледувачка на диви пчели во Европа, која живее со својата мајка во централна Македонија. Освен „Медена земја“ на фестивалот ќе бидат прикажани уште 11 документарци од цел свет. 38. издание на „Санденс“ ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари. Текстот Македонскиот документарец „Медена земја“ на „Санденс“ е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

По минатогодишниот успех на Горан Столевски со „Види ја ти неа“, кој патем ја доби наградата за најдобар краток филм во интернационална конкуренција, во официјалната селекција на претстојното 38 издание на најзначајниот светски фестивал за независен филм „Санденс“, што патем овојпат ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари во Јута, САД, се најде и македонскиот документарец „Медена земја“ или ако сакате „Honeyland“. Премиерата на ова 86-минутно остварување е закажана за 28 овој месец, по што ќе следуваат уште седум проекции на оваа значајна манифестација каде филмот е во конкуренција за награда заедно со уште 11 документарни дела од целиот свет. „Влегувањето на „Медена земја“ во официјална конкуренција на долгометражни документарни филмови на еден од најзначајните фестивали во светот е од големо значење за екипата на филмот, но и за македонската кинематографија. „Санденс“ е најголем американски фестивал на независен филм и еден од најпрестижните во светот, на ниво на фестивалите во Берлин, Кан, Венеција и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Документарниот филм „Honeyland“ („Медена земја“) премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance), чие годинашно издание ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари во Јута, САД. Премиерата е закажана за 28 јануари по што ќе следуваат уште седум проекции на оваа кинематографска манифестација. Документарецот е во официјална конкуренција на престижниот фестивал за независни филмови во категорија со уште 11 други документарни филмови од целиот свет. – Влегувањето на „Honeyland“ во официјална конкуренција на долгометражни документарни филмови на еден од најзначајните фестивали во светот е од големо значење за екипата на филмот, но и за македонската кинематографија. „Санденс“ е најголем американски фестивал на независен филм и еден од најпрестижните во светот, на ниво на фестивалите во Берлин, Кан, Венеција и други. Ова е првпат македонски долгометражен документарен филм, со мнозинска домашна копродукција, да влезе во конкуренција на „Санденс“ – истакна продуцентот Атанас Георгиев ...
| | веќе видена | слични

Продуцентот Атанас Георгиев, кој ја направи и монтажата на 85-минутниот филм, денеска на прес-конференција рече дека ретка можност е македонски филм да биде прикажан на престижен фестивал од А-категорија како „Санденс“, каде што Македонија првпат ќе има долгометражен филм во официјална конкуренција на 12 филма од цел свет Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска светска премиера ќе има на 28 јануари, на Филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance) во Парк Сити, во Јута, САД. „Медена земја“ раскажува за последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа – 50-годишната Атиџе која живее со својата мајка во едно напуштено село во централна Македонија. Таа се обидува да ги спаси пчелите и природниот баланс во природата и медот го дели со тие што ѝ се ресурс – пчелите. Половина зема за себе, а половина им остава ним. Тоа, според режисерите, е и главната порака спротивна на општиот консумеризам. Фото: МИА Филмот е сниман три години. Режисерите велат дека е повеќеслоен. ...
| | веќе видена | слични

Последнава деценија и пол веќе можеме да говориме и за некој поиздржан генерациски настап со пробивот на десетина млади автори, од чии филмови главно е составена програмата на Неделата на македонскиот филм во Софија Стојан Синадинов Македонската кинематографија минатата година „неплански“, но од оправдани причини, се присетуваше на животот и делата на неколку нејзини доајени – заради нивното заминување од овој свет. Режисерот Љубиша Георгиевски (1937 – 2018), директорот на фотографија Драган Салковски (1938 – 2018), актерите Љупка Џундева (1934 – 2018), Салаетин Билал (1942 – 2018) и Мите Грозданов (1943 – 2018), сценаристот Горан Стефановски (1952 – 2018)… Токму сценариото на Горан Стефановски, попознат во регионалните театарски кругови како еден од најзначајните современи драмски автори, за филмот „Хај-фај“ (HI-FI) од 1987 г., во режија на Владимир Блажевски, со насловот можеби ја доловува посакуваната парадигматичност во овој краток преглед на македонскиот игран филм. HI-FI е кратенката од терминот High ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска на 23 јануари ќе има светска премиера на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, основан од легендарниот актер и режисер Роберт Редфорд. Триесет и осмото издание на фестивалот ќе се одржува од 24 јануари до 3 февруари во Парк Сити, Јута, а „Медена земја“ е во програмата Светски филм за документарци со уште 11 филмови. По премиерата во Парк Сити, ќе има уште четири проекции во овој град и две во Солт Лејк Сити. „Во САД ќе однесеме и примероци од нашето жолто злато, медот на Атиџе“, вели продуцентот Атанас Георгиев (Фото: Продукција „Трајс филмс“ ) Продуцентот Атанас Георгиев, кој е и монтажер на филмот, на денешната прес-конференција рече дека ова е првпат македонски долгометражен документарен филм со мнозинска домашна копродукција да влезе во конкуренција на Санденс, и оти учеството на еден од најпрестижните фестивали во светот на ниво со Берлин, Кан и Венеција е од големо значење за екипата на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Од 21 до 27 јануари во Софија ќе се одржи Недела на македонскиот филм.Ќе бидат прикажани филмовите „Gypsy Magic“ на Столе Попов, „Исцелител“ на Ѓорче Ставревски, „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска, „Џган“(„Amok“) на Вардан Тозија… Текстот Недела на македонскиот филм во Софија е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 300 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти на денот:Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.ЈО молчи и не отвора постапка ...
сите 487 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 97 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 156 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Вчера во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продавница на булeвар „Борис Трајковски” едно лице со закана со нож од вработениот одзело пари од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на „Берлинале“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: