Клоп пронајде интерно решение за проблемите во одбраната


Јирген Клоп се соочува со сериозни проблеми во дефанзивната линија откако во краток временски интервал загуби тројца од своите четири стопери, но сепак оваа ситуација не го тера германскиот стручњак да влегува во паника и да прави избрзани потези на трансфер пазарот. Менаџерот на Ливерпул и на денешната прес-конференција потенцираше дека нема да купува нов стопер, а истовремено нагласи дека пронашол интерно решение за замена на повредените Матип, Ловрен и Гомез. Единствен стопер кој во овој момент го има на располагање е Вирџил Ван Дајк, а како што вели Клоп, на Холанѓанецот друштво на мечот со Брајтон во Премиер лигата ќе му прави Фабињо. – Нема потреба од брзање, тројцата играчи нема да бидат во аут уште долго. Ситуацијата не е добра во овој момент, но за две недели се ќе биде во ред. Фабињо може да игра како централен дефанзивец, а во таква улога од него ќе бараме нормално сфаќање на играта. Секогаш е полесно некој да игра на стоперската позиција ако претходно бил последен играч за врска, – порачува Клоп ...
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Ливерпул, Ендрју Робертсон потпиша нов договор со клубот. Левиот бек се врза за тимот од Мерсисајд до 2024 година и доби солидно зголемување на платата. Робертсон пристигна на „Енфилд“ летото 2017 година од Хал Сити за износ од 8 милиони фунти. Сепак, тој брзо успеа да се наметне како прв избор на Јирген Клоп на лев бек, заменувајќи го Алберто Морено. – Веднаш штом добив повик од газдите, дури и не размислував за тоа. Сакам да останам тука и веднаш откако добив официјална понуда, побрзав да ја потпишам. Тоа беше исклучително лесна одлука за мене, и верувам дека така беше и за клубот. Затоа, работите се развија толку брзо. Убаво е да работите со сите на Мелвуд. Најдобро е кога со задоволство одите на работа секој ден. Мило ми е што го продолжив договорот и се надевам дека претстојат многу добри денови, рече Робертсон по потпишувањето на договорот.
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Ливерпул, Енди Робертсон, вечерва и официјално стави параф на нов договор со лидерот во англиската Премиер лига. Шкотскиот интернационалец кој игра извонредна сезона кај „црвените“ е незаменлив во првиот тим на Клоп. 24-годишниот дефанзивец има 56 натпревари и еден гол за момците од Мерсисајд по неговото доаѓање од Хал Сити пред две години. „Не размислував ни момент дали да ја прифатам понудата за нов договор. Драго ми е што сум тука и се надевам дека ќе бидеме многу успешни", изјави Робертсон за веб-страницата на Ливерпул. Клубот не откри детали за новиот договор, но, според весниците, Робертсон потпишал нов 5-годишен договор, кој практично ќе го задржи на „Енфилд“ до 2024 година.
| | веќе видена | слични

Енди Робертсон останува на „Енфилд Роуд“ до 2024 година, откако денеска го продолжи договорот со Ливерпул. Едно од најпријатните изненадувања во Премиерлигата вели дека без размислување прифатил да остане во редовите на лидерот уште најмалку пет години. „Веднаш прифатив без размислување да го продолжам договорот. Едноставно е, го сакам клубот и уживам во Ливерпул“, изјави 24-годишниот бек на Ливерпул. Робертсон со одлични игри се наметна како стандарден првотимец во системот на игра на Јирген Клоп и игра импресивно. Досега има 56 настапи, а го следеше примерот на Џо Гомез и на Садио Мане, кои неодамна потпишаа нови договори со Ливерпул.
| | веќе видена | слични

Ливерпул и Шкотланѓанецот Енди Робертсон се согласија на нов петгодишен договор, со кој дефанзивецот останува на „Енфилд“ до 2024 како последниот од долгорочните продолжувања на Јирген Клоп по Мохамед Салах, Роберто Фирмино, Садио Мане и Џо Гомез. Како што секогаш е практика на клубот од Ливерпул, во договорот нема излезна клаузула. Левиот бек на Ливерпул во последните 12 месеци стана еден од најдобрите на својата позиција во Премиер лигата, што е исклучителен успех за фудбалер кој беше ослободен од договорот со Селтик како тинејџер бидејќи бил „премногу мал“. По ова тој играше за шкотскиот третолигаш Квинс парк, пред да направи трансферо во Данди јунајтед, па во Хал сити во 2014 година. „Кога клубот пријде за нов договор, воопшто не размислував – сакам да останам тука и кога ми дадоа понуда ја потпишав. Беше лесно да се договориме“, вели 24-годишниот Робертсон, кој дојде во Ливерпул за 8 милиони фунти во летото 2017 година. @andrewrobertso5 has committed his future to the Reds. — Liverpool FC (@LFC) January ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Ливерпул, Садио Мане е сигирен дека „црвените“ оваа година ќе го прекинат 29-годишниот пост и ќе станат шампиони во Премиер лигата. Мане е сигурен дена тој и неговите соиграчи нема да ја пропуштат шансата како во сезоната 2013/14 кога Ливерпул беше на чекор до титулата и ја испушти во последните две кола. „Сигурен сум дека ќе бидеме шампиони. Кога се будам не одам на тренинг со мислата дека нема да победиме. Не е лесно да ги слушаш коментарите на луѓето за пропустите во минатото. Треба да ги игнорираме и да сконцентрираме на натпреварите кои ни престојат“, истакна Мане. „Да, Ливерпул имаше голема шанса да ја освои титулата пред неколку години и не го направи тоа, но тоа само му помогна на клубот да бидеме таму каде што сме сега. Сигурен сум дека оваа година ќе ја освоиме титулата“, заклучи Сенегалецот. Мане сигурен: Ние ќе бидеме шампиони!
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Ливерпул бележи одлични резултати во Премиер лигата и е на добар пат кон пехарот кој скоро три децении го чекаат сите навивачи на „Енфилд Роуд“. Меѓутоа има уште доста предизвици во наредните месеци за да се дојде до таа посакувана цел, сите опции се отворени, бидејќи само една повреда може да промени многу работи. Токму Ливерпул има проблеми со повреди во овој период и тоа во дефанзивната линија, па тренерот Јирген Клоп не можеше да смета на Џо Гомез, Дејан Ловрен и Жоел Матип, па Фабињо мораше да игра како централен дефанзивец. Ама тука не е крајот на на проблемите кога се работи за одбраната, бидејќи последната вест која доаѓа е дека лидерот во ПЛ во следните три-четири недели нема да може да смета на Трент Александер Арнолд. Тој го повредил зглобот на загревањето пред дуелот со Брајтон, ама ги издржа сите 90 минути. Сепак таа повреда не е наивна и според „Гол“, англискиот репрезентативец го очекува пауза од еден месец што значи Клоп ќе мора да бара ново решение за таа позиција, а како опции се ...
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Ливерпул, Александер Арнолд се соочува со подолга пауза од терените откако ја обновил старата повреда. Англискиот дефазинвец имаше тежок меч против Брајтон во победата со 0:1 нагости, но сега Клоп се соочува со тоа да го загуби Арнолд на 4-5 недели, поради тоа што ќе мора да замине на операција. Тој веројатно и скоро извесно нема да може да игра на следните мечеви, кои за Ливерпул ќе бидат од исклучително значење, но Клоп има план Б за таа позиција. Џејмс Милнер и Фабињо би требало соодветно да одговараат на критичната позиција по отсуството на Арнолд.
| | веќе видена | слични

Трент Александер-Арнолд, десниот бек на Ливерпул, го повреди коленото и ќе мора да паузира во следните четири недели. Оваа повреда на Арнолд доаѓа во многу лошо време за тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, кој се мачи да вклопи квалитетна одбранбена четворка. Освен Арнолд, кај Ливерпул повредени се и дефанзивците Жоел Матип, Џо Гомес и Дејан Ловрен, додека Натаниел Клајн е даден како позајмен играч во Борнмут. На местото на Арнолд се очекува да застане 16-годишниот талент Ки-Жана Хувер, кој минатата сезона дојде на „Енфилд роуд“, и тоа од познатата школа на Ајакс. Ливерпул, кој е лидер во Премиер лигата, следниот меч го има на свој терен против Кристал палас и е голем фаворит.
| | веќе видена | слични

Во 2016 година мораше да одвои 41 мил. евра, а две години порано, можеше да ги осигура неговите услуги за дупло помала сума, но не ја искористи добиената шанса. Саидо Мане, фантастичниот крилен напаѓач на Ливерпул пристигна на “Енфилд” од редовите на Саутемптон за 41 мил. евра, а трансферот беше реализиран по наредба на Јирген Клоп. Сепак, истиот тој менаџер, можеше да ги осигура услугите на Мане во 2014 година и тоа за 23 мил. евра. Германскиот стручњак тогаш не беше 100% сигурен во квалитетите на тогашниот фудбалер на Салцбург и не веруваше дека може да биде квалитетно засилување за Борусија од Дортмунд. Саутемптон ја искористи целата ситуација и го купи интернационалецот од Сенегал. Речиси пет години подоцна, трофејниот германски стручњак има сосема поинакво мислење за Мане кој веќе одигра 100 натпревари во дресот на Ливерпул на кој постигна 42 погодоци и запиша 20 асистенции. Направив неколку грешки во мојот живот, но една од најголемите е таа што не го купив Мане кога бев тренер на Борусија. Беше во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Струмичани му одадоа почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Пред споменикот Македонија подигнат во негова чест, голем број граѓани, негови ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клоп пронајде интерно решение за проблемите во одбраната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: