Поради дефект исклучени делови од телескопот „Хабл“

Широкоаголната камера на вселенскиот телескоп „Хабл“ престана да работи поради проблеми со апаратурата, соопшти американската Националата аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА). Додека експертите ја отстрануваат причината за дефектот, телескопот ќе извршува научни опсервации со помош на други инструменти, се додава во соопштението на Агенцијата, без да се наведат детали за дефектот и роковите за отстранување на проблемот. Порталот „Спејс.ком“ смета дека дефектот најверојатно се случил поради кратења во финансирањето на НАСА и делумната блокада на федералната Влада, која е предизвикана од несогласувањата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и демократите во Конгресот околу државниот буџет. Заменик-директорот на НАСА задолжен за научни истражувања, Томас Зурбакен на Твиетер соопшти дека „овој случај (со дефектот) посочува на два важни аспекта на вселенските истражувања: Прво, комплексните системи како телескопот „Хабл“ функционираат благодарејќи на посветени и искусни експерти“. Според него, втора ...
| | веќе видена | слични

Чудната форма на Ultima Thule, астероидот што се наоѓа на 1,6 милијарди километри оддалеченост од Плутон и кој вселенското летало на НАСА New Horizons го одмина на 1 јануари годинава, стана најинтересната тема за разговор на ентузијастите и познавачите на вселенската наука. Гиф видеото што го објави НАСА, а на Twitter го сподели Лабораторијата за применета физика при универзитетот „Џонс Хопкинс“ (што учествуваше во создавањето на леталото за мисијата New Horizons), покажува како изгледа ротацијата на Ultima Thule, откако уредот Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) поставен на леталото направи фотографии од астероидот кога прелета покрај него. New! Around and around: This gif shows the propeller-like rotation of #UltimaThule as seen by the Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) aboard @NASANewHorizons as the spacecraft sped toward its close encounter. @nasa https://t.co/lBM4L8EctG pic.twitter.com/8PhJHsvVFa — Johns Hopkins APL (@JHUAPL) January 15, 2019 Во соопштението на НАСА се објаснува дека New ...
| | веќе видена | слични

NASA и ESA (Европската вселенска агенција) објавија нова слика направена со телескопот Хабл на галаксијата Триангулум, еден од нашите најблиски галактички соседи. Целата слика има 665 милиони пиксели и е компонирана од 54 различни фотографии на кои се прикажани помеѓу 10 и 15 милиони од 40 милијарди ѕвезди кои ги има оваа галаксија. Големи региони од галаксијата се полни со гас и облаци од вселенска прашина кои содржат материјали од кои се раѓаат нови ѕвезди. Претходни истражувања од тимот на Хабл откриле дека нови ѕвезди со големина на нашето Сонце се формираат во овие облаци еднаш на секои две години. Ѕвездите живеат долго време, често и милијарди години. Многу од нив, кои можеме да ги набљудуваме се прилично стари – така да оваа прилика да се набљудуваат „ѕвездени новороденчиња“ е исклучително корисна за астрономите и астрофизичарите. Како што научниците ги анализираат собраните податоци, така ќе имаме прилика да научиме многу повеќе во врска со настанувањето на ѕвездите како нашето Сонце.
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради дефект исклучени делови од телескопот „Хабл“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: