10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

Што и да изедеме или испиеме, во текот на животот, минува низ нашиот црн дроб. Токму поради тоа овој орган ги трпи и впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и за црниот дроб дознајте што го одржува здрав и со што ќе го „исчистите“. Мрсната и пржена храна, нездрави пијалоци, алкохол и лекови се главни непријатели на вашиот црн дроб кој во телото има функција на филтер кој го чисти организмот од штетни состојки. Но, токму поради работата која ја извршува, црниот дроб може да биде многу оптоварен што може да предизвика здравствени проблеми. Со оглед на тоа дека црниот дроб не е поврзан со нашиот нервен систем заболениот црн дроб нема да ве боли и поради тоа болеста е тешко да се открие. Но, добра вест е тоа што црниот дроб може да се регенерира и скоро секоја штета може да се поправи. Продукти кои го чистат црниот дроб: 1. Лук – го поттикнува создавањето ензими кои му помогнуваат на телото да ги исфрли ...
| | веќе видена | слични

Верувале или не, покрај производите и третманите, кои ја намалуваат појавата на брчки и и даваат еластичност на кожата, голем сојузник во борбата против стареењето на кожата секако е и начинот на исхрана. Исхраната богата со омега 3 и 6 масни киселини, витамини и минерали од овошје и зеленчук, го спречува и го намалува создавањето на брчки, а на тој начин на вашето лице му дава младолик изглед. За здрав и блескав изглед на кожата, важно е редовно да ја хидрирате и да пиете доволно количество течност во текот на денот. Исхраната што влијае на младиот изглед на нашата кожа се базира на конзумирањето на влакна, овошје и зеленчук, млечни производи без маснотии и риба. Намирниците кои и даваат посебен anti-age ефект на вашата кожа се: Шумско овошје Овие црвени овошја, на многумина им се омилени. Изобилува со витамини Ц и А, содржат железо, калиум и фолна киселина, а на тој начин ефективно го спречува процесот на стареење. Авокадо Оваа намирница е богата со незаситени масни киселини, калиум и железо, магнезиум, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Диететичарката и нутриционистка Рејчел Хокинс вели дека е многу важно пред да станете вегетаријанец, да ги имате сите потребни информации за нутриентите и витамините. Таа вели дека при преминувањето на вегетаријанска исхрана најголема грижа треба да ви претставуваат следните четири нутриенти: Железо Витамин Б12 Калциум Омега-3 масни киселини Ако се намали внесот на овие нутриенти, со време може сериозно да се загрози здравјето, вели нутриционистката. Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“ . Фото: Pixabey
| | веќе видена | слични

 Огромен број на луѓе имаат проблеми со анксиозноста, а во ова модерно време со динамично темпо на живот, тоа е веќе сосема нормално. Сепак, не треба да ги занемарувате симптомите и не смее да дозволите да „потонете“ во себе. Не смеете да се запоставите и да дозволите стресот да ве надвладее, бидејќи ако не преземете нешто навреме може да дојде до сериозни последици. Па, покрај многуте работи, и храната има моќ да ја намали анксиозноста и во овие периоди треба почесто да внесувате одредени витамини и минерали. Секако, не може да очекувате дека храната ќе ја излечи анксиозноста и секогаш треба да се консултирате и со стручно лице, но добро е да направите сè што е во ваша моќ. Храна која треба да ја консумирате за намалување на анксиозност: Храна богата со Лисест зеленчук, кикирики, цело зрно пченица Храна богата со цинк - Остриги и други морски плодови, зрнеста храна Храна богата со - Млечни производи како млеко и сирење, зелени лисести зеленчуци Храна богата со омега-3 масни киселини - Лосос, туна Пробиотик ...
| | веќе видена | слични

Многу е важно да се одржува имунолошкиот систем и да се прочисти телото од разните отрови опасни за нашето здравје. Најпрво е многу важно да ги отстраните сите видови на шеќери (освен овошје), благо, алкохол и цигари. Исто така заборавете на брзата храна, како и на белите теста и преработената храна која има доста празни калории. Детоксикацијата е добар начин да го опоравиме телото од тешката, мрсна и преслатка храна и да се посветиме на здрави органски намирници кои ќе ни овозможат многу хранливи материи. Неколку совети за полесно прочистување на организмот: ЗАПОЧНЕТЕ ГО ДЕНОТ СО ВОДА И ЛИМОН Чаша вода со сок од половина лимон е идеален начин за започнување на денот. Ова е првиот неизбежен совет кога станува збор за подобрување на функцијата на организмот. Одржувањето на оптимална хидрираност на организмот ќе се одрази на нашата енергија, но и изглед. Преку лимонот ќе внесеме и витамин Ц кој е од најголема важност кога станува збор за детоксикација на телото. Оваа чудотворна чаша ќе го забрза варењето и ...
| | веќе видена | слични

Според нутриционистите, за детоксикација на организмот најважна е зелената боја – зелен зеленчук и зелена глина, кои се одлични чистачи на штетните материи Повеќето од нас од средината на ноември до средината на јануари си дозволуваат од 5 до 10 свечени оброци (некои дури стигнуваат и до 15 ручеци и вечери). За тоа време се полниме со калории, алкохол, кофеин и вдишуваме свој или туѓ чад од цигари, а освен тоа ги намалуваме и физичките активности. Но кога ќе поминат празниците, заклучно со Водици, по 19 јануари, ќе почнеме да се прашуваме „што сега“. Поради сите овие нездрави навики и консумирањето нездрава храна, доаѓа до натрупување на мрсни наслаги и зголемување на бројот на слободни радикали во нашиот организам. Според нутриционистите, за детоксикација на организмот е најважна зелената боја – зелен зеленчук и зелена глина, кои се одлични чистачи на штетните материи. – На одењето на слави, имендени и други прослави мора да му претходи и мала подготовка. Од дома треба да тргнете полусити, а тоа значи да ...
| | веќе видена | слични

Сакате ли да бидете сигурни дека во организмот го внесувате само најдоброто, тогаш дознајте зошто уште денес треба да изедете неколку маслинки… Ги штитат крвните садови и го зајакнуваат имунитетот Маслинките особено црните се исклучителен антиоксидант кој делува како чистач на организмот од штетните материи. Маслинките му помагаат на телото да го исфрли холестеролот, па така тие ја намалуваат можноста за кардио-васкуларни болести. Исто така, маслиновото масло го зајакнува имунитетот и е совршен сојузник против алергиите. Помагаат при слабеење Маслинките содржат масти, но исклучиво оние добрите масти за кои нашето тело има потреба. Таквите масти не се „заглавуваат“ во масни станици туку телото ги користи и троши па така тие помагаат при слабеењето. Маслинките се исклучителен додаток со оброкот или меѓу оброците бидејќи ќе ве заштитат на најздравиот можен начин. Против болки и воспаленија Маслинките, како и непреработеното маслиново масло содржат силни антиоксиданти, но оваа вкусна и солена намирница го ...
| | веќе видена | слични

Дали сакаш да се чувствуваш и да изгледаш убаво? Wellness by Oriflame ќе ти го открие твојот нов подобар начин на живот со помош на своите висококвалитетни производи, создадени од светски познати научници. 12-неделни Wellness Програми Уникатните 12-неделни Wellness програми од Орифлеим се создадени да ти помогнат да ги постигнеш твоите цели на најдобриот начин. Програмите за Здравје и Слабеење нудат целосен пристап за намалување на телесната тежина и подобрување во животниот стил со помош на препораки за исхрана, додатоци во исхраната, вежбање и добросостојба. Wellness производите им помогнаа на илјадници луѓе да ги постигнат своите цели за поздрав живот. Кога се користат заедно со Wellness Програмите, резултатите се уште подобри! ТВОЈОТ ПОЗДРАВ И ПОСРЕЌЕН ЖИВОТ ЗАПОЧНУВА ОВДЕ! Сите сакаме да бидеме здрави, ведри и полни со енергија, но модерното општество во кое живееме може да ги наруши природниот животен тек и начин на исхрана. Активниот животен стил и исхраната со многу хранливи состојки и малку калории ...
| | веќе видена | слични

Еден од најздравите пијалоци кои секојдневно ги внесуваме е водата. Но, како да ја направиме оваа течност послатка за внесување која ќе ни дава поголеми резултати во чистењето на организот? Ви нудиме шест предлози кои можете да ги вклучите за да го подобрите како вкусот така и дејството на водата 1. Свежо цеден сок од лимон или грејпфрут Лимонот и грејпфрутот се одличен извор на витаминот Ц, кој е важен антиоксиданс и помага во неутрализирањето на слободните радикали во организмот. Тие исто така го прочистуваат организмот и го помагаат варењето. Исцедете половина лимон во едно шише вода. 2. Свежи листови нане Нането лесно можете да го одледувате во вашиот двор или на балконот, а успева и внатре во станот – доволно и е да биде покрај прозорец и изложено на светлина. Нането ги активира плунковите жлезди и дигестивните ензими со кои организмот полесно ги апсорбира хранливите материи. Познато е и неговото дејство за смирување на стомачните тегоби. 3. Каранфилче Каранфилчето успешно се бори против паразити кои ...
| | веќе видена | слични

По завршувањето на празниците, време е за полесни оброци и детоксикација на организмот. Една од најбараните намирници овој период е блитвата. Блитвата е прогласена за една од најздравите намирници на светот и заради својата прилагодливост на почвата и на климатските фактори, достапна е во текот на целата година. Богата е со материи кои штитат од канцер и е одличен извор на калциум кој е важен за цврстината на коските. Изобилува и со калиум, железо, цинк, манган, магнезиум, фосфор, потоа со витамини од Б комплексот, Ц, Е, К, бета каротен (витамин А), омега 3 масни киселини и триптофан кој го регулира спиењето. Блитвата е нискокалорична намирница со само 30 калории на 100 грама, богата е и со целулозни влакна кои ги чистат токсините од цревата, па тоа е уште една причина зашто оваа намирница треба почесто да се јаде. Оваа медитеранска билка е одличен сојузник во борбата против многу болести. Го намалува ризикот од болести на срцето, ги зајакнува коските, го подобрува здравјето на очите, изобилува со фолна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: