Што ќе се случи кога во мравјалник ќе истурите течен алуминиум


Интересно видео е објавен на популарниот Јутјуб сервис. Имено, видеото покажува како еден човек истурил течен алуминиом во мравјалник и на крајот доби прекрасна скулптура.
| | веќе видена | слични

Десетина јунаци со азбестни јазици и титаниумски шкембиња, на натпревар во јадење лути пиперки. Почнуваат со скромни 3.000 сковили (единица за лутина) за двајца од нив да стигнат до пеколни 1,5 милиони сковили. Би било фер награда за нив да е бидè со течен азот.
| | веќе видена | слични

Компанијата „КриоРус“ веќе цели осум години чува тела на покојници во течен азот за во иднина овие луѓе да можат повторно да се оживеат доколку науката пронајде начин за оживување на мртвите. Во процедура веќе имаат влезено 34 луѓе и 14 домашни животни, а потпишани се договори за уште над 100 луѓе. Нарачатели има и од САД и од Заедницата на независни држави. Мислењата за овој проект се разликуваат, но сопствениците на компанијата вложуваат пари во конкретни научни истражувања. Минатогодишната анкета на „Левада-центар“ покажа дека 41% од граѓаните на Русија се плашат од смртта, додека 20% имаат желба да живеат вечно. Компанијата „КриоРус“ го засновала својот бизнис на овие стравови и желби. Таа од 2005 година се занимава со длабоко замрзнување на телата на починатите луѓе и на мртви животни со цел во иднина да можат повторно да бидат оживеани.Компанијата има десет основачи меѓу кои се биофизичарот Игор Артјухов, основач на Институтот за биологија на стареењето, Валерија Прајд, активен учесник на Руското ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не можеше да дише, но преку прозор ни рекоа да дојдеме само кога ќе има позитивен тест на корона, тврди Али Теља за ТВ Телма кој е зет на починатата жена од ...
сите 197 | | | веќе видена

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ рече дека државата треба да испрати економски јасна порака за бората против епидемијата на коронавирус , дека секој ...
сите 288 | | | веќе видена

Во хотелот „Монтенегро“ кај Велес од синоќа престојуваат во карантин 42 македонски државјани кои престојувале во Малта, а кои вчера попладнето беа вратени во ...
сите 133 | | | веќе видена

Го одврзаа ли ќесето бизнисмените блиски до власта за справување со кризата од корона вирусот? Или уште подиректно дали, како и колку пари дадоа на пример ...
сите 240 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 136 | | | веќе видена

Двајца малолетници се меѓу луѓето кои тетовската полиција ги откри дека не го почитуваат полицискиот час по што се приведени во полициска станица. Покрај нив, ...
сите 349 | | | веќе видена

Земјите членки конечно се согласија за почеток на преговори со Северна Македонија. Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговорите ...
сите 336 | | | веќе видена

Во Италија починаа 889 лица во последните 24 часа, а пријавени се 5.974 нови случаи на коронавирус, пренесуваат италијанските медиуми.Во оваа земја досега ...
сите 398 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ќе се случи кога во мравјалник ќе истурите течен алуминиум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: