Тиери Анри доби ново засилување


После лошиот старт на сезоната Леонардо Јардим го напушти Монако, а на негово место дојде Тиери Анри. Ништо посебно не се смени и по доаѓањето на легендарниот Французин, но сите во Монако се надеваат дека вториот дел од сезоната ќе донесе многу подобра игра и подобри резултати. Евидентно е дека на Анри и Монако му се потребни засилувања, а сега Монако го ангажираше третото оваа зима. После искусниот дефанзивец Налдо и поранешниот играч на Рома, Вилијам Вајнкуер, во Монако сега пристигна и Фоде Бало-Туре. Се работи за 22-годишен лев бек кој пристигна од Лил за 9.9 милиони евра и кој во Монако би требало да остане до 2023. година. Бало-Туре оваа сезона одигра 18 натпревари во Лига 1 за Лил и запиша две асистенции. Тиери Анри доби ново засилување
| | веќе видена | слични

Монако и Ница ремизираа при конечни 1-1, во рамките од презакажаното 17-то коло во Лига 1. Средбата го одбележа првиот судир меѓу поранешните соиграчи од Арсенал, Тиери Анри и Патрик Виера, кои како тренери на Монако, односно Ница другарски си ги поделија бодовите. Сент – Максимин донесе предност за гостите во 30-тата минута од мечот, но Монако брзо се врати во вториот дел и тоа со помош на гол-линија технологијата. Дефанзивецот Бадиашиле беше највисок во скокот при еден корнер на домашниот состав, а по ударот противничкикот голман не стигна навреме да ја извади топката која ја помина линијата од голот. Стрелецот на единствениот гол за Ница имаше шанса да им донесе цели три бода на гостите од овој меч, но во 77-та минута Сент – Максимин промаши од белата точка. Монако и по четири средби не може да оствари позитивен резултат, и натаму се во црвената зона со 15 бода, Ница го запиша третот реми во последните пет првенствени средби, па со 30 бода остануваат на шестото место. Резултати Лига 1 (19 часот): Монако ...
| | веќе видена | слични

Монако и Ница одиграа 1:1 во луд меч од 18. коло од француската Лига 1, во пресметка на поранешните колеги од Арсенал и од француската репрезентација, кои се сега тренери на тимовите – Тјери Анри на Монако и Патрик Виера на Ница. A couple of old friends get reacquainted. The Vieira-Henry Derby between Monaco and Nice is underway! https://t.co/QlaIPtADzN pic.twitter.com/bV6JfxgH8A — DAZN CA (@DAZN_CA) January 16, 2019 Ница дојде во водство по половина час игра, но до крајот на полувремето остана со играч помалку поради црвениот картон на Ихсан Сако. Бадиашиле израмни за домаќините во 50. минута, но гостите треба да жалат што не ги освоија трите поени, откако Сен-Максим утна пенал во 77. минута. Ница е на високото шесто место на табелата, додека Монако остануваат претпоследни со само 15 поени. ЛИГА 1, 18.КОЛО Генгамп – Рен 2:1 Монако – Ница 1:1 Ним – Нант 1:0 Тулуз – Лион 2:2
| | веќе видена | слични

По се изгледа на кошаркарите на Монако одлично им лежи белградската арена „Александар Николиќ“. Францускиот тим, кој е предводен од македонскиот тренерски тандем Филиповски – Митев, прво ја совлада екипата на Црвена звезда, во рамки на главната фаза од УЛЕБ Еврокупот, а овој пат беа подобри во дуелот против Партизан со 72:68 во осмина – финалето од ова натпреварување. Најефикасен во победничкиот тим беше Николиќ со 16 поени, Лендејл постигна 14, додека на спротивната страна Џонс забележа 16 коша. Во следното коло повторно се среќаваат овие две екипи, но на теренот на францускиот претставник.
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот на Челзи, Миши Батшуаи, кој игра под наем во Валенсија во втората половина на сезоната, ќе се натпреварува за Монако. Тимот, предводен од Тиери Анри, се обидува да се засили за претстојните натпревари. Тимот ќе го изнајми 25-годишниот Белгиец, а периодот на договорот ќе биде 6 месеци. Во договорот, Монако нема да има можност да го купи офанзивниот фудбалер. Белгиецот беше купен од тимот од Лондон во 2016 година, а потоа и изнајмен во Борусија Дортмунд и Валенсија. Пред неколку дена, друг играч на Челзи го засили тимот од Кнежеството. Монако веќе потпиша и официјално го претстави Францеск Фабрегас. Анри е под притисок откако неговиот тим е на дното на табелата, на пет поени од зоната за спасување.
| | веќе видена | слични

Откако го обезбеди потписот на Цеск Фабрегас кој се обврза на 3.5 годишен договор со Монако, Тиери Анри работи на нов трансфер на уште еден негов поранешен соиграч. Наводно, следна мета на францускиот стратег е стоперот на Арсенал, Лорен Кошчиелни кој полека но сигурно го губи стартното место во тимот на Арсенал. 33 годишниот дефанзивец неодамна се врати на терените по тешката повреда и од тогаш не прикажува баш добри партии за „Топчиите“. Сепак, Анри верува дека ќе ја врати формата на Кошчиелни кој пак ја одбил првата понуда од Монако. Клубот од Кнежевството ќе подготви и втора понуда за искусниот француски репрезентативец, но тешко дека ќе ги обезбеди неговите услуги со оглед на фактот што Арсенал се соочува со големи проблеми во одбраната, па Кошчиелни би им дошол како добра алтернатива за Сократис и Мустафи. Инаку, Лорен Кошчиелни и Тиери Анри кратко ја делеа соблекувалната на Арсенал во 2012 година кога напаѓачот играше за клубот од Лондон како позајмен играч од Њујор Ред Бул.
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тиери Анри доби ново засилување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: