Од „Нема чепкање на уставот“ преку исполнување сечии желби до целосно обезличување на државата


Од „нема човек кој ќе се осмели да го менува уставот заради промена на името“, до исполнување практично на сите грчки барања, но и условувања та на Албанците и на ВМРО-вските ренегати, за да се добие нивниот глас и да се обезбеди двотретинско мнозинство за последното гласање во Собранието. „Додека дишам, додека го држам овој Македонски воздух и додека ме држи памети и додека мојот дедо, мојот татко, сите мои предци, јас мојот син и мојата ќерка сме Македонци родени овде во Македонија тоа нема да се случи. И не само тоа, верувам дека не постои роден човек во Македонија подготвен да излезе пред Парламент да бара промена на Устав заради промена на уставното име“ – рече Заев во интервју за локална телевизија пред изборите на 11-ти декември. Во меѓувреме пред пратениците беа доставени амандманите на уставот, четири на број. Со амандманот 33 името на државата од Република Македонија се менува во „Република Северна Македонија“. Со триесет и четвртиот во Преамбулата на Уставот се брише Манифестот, а останува само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И цело време го донеле Зоран Заев да го продаде името, ајде мајката, велеше Заев во минатото. Република Северна и двојазична Македонија, денешната реалност на нашата држава, а контра се она што во минатото го велеше СДСМ. Петре Шилегов, сега градоначалник на Скопје, од собраниската говорница најави дека промена на уставот и двојазичност во Македонија нема да има. На иста бранова должина со него, само тој на социјалните мрежи беше и пратеникот Павле Богоевски, анализира телевизија Алфа. -Промена на уставниот карактер нема на Република Македонија како парламентарна демократија и унитарна држава нема, примена на двојазичност на целокупната територија на државата нема, велеше Петре Шилегов во Собранието. -Нема присилно учење јазик, казни за незнаење албански. Нема двојазични банкноти, двојазични униформи. Нема промена на Устав, пишуваше Павле Богоевски на Фејсбук. Истиот став го имаше и премиерот Заев, за него двојазичноста беше невидена глупост, а прашуваше до каде забегале тие кои за тоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од „Нема чепкање на уставот“ преку исполнување сечии желби до целосно обезличување на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: