Honor претпремиерно го претстави View 20 со 48MP и 3D камера без засек


Иновативниот All-View екран овозможува подобро доживување, затоа што не содржи засек и покрива дури 91,8% од предната површина на телефонот. Откако ја одработи најавата во Пекинг, Honor на светскиот саем за електроника CES 2019 претпремиерно го претстави најновиот смартфон HONOR View 20 . Новиот модел располага со 48 мегапикселна AI Ultra Clarity задна камера и 3D TOF камера, All-View дисплеј и чипсет со високи перформанси. „Како водечки e-бренд, мисијата на Honor е да создаде интелигентен свет смислен според потребите на младите во срцето“, изјави Георге Жао, претседателот на Honor. Задната камера има висока резолуција што ја покренува вештачка интелигенција (AI) и така овозможува неверојатни фотографии. Новиот начин на обработка на фотографии '48MP AI Ultra Clarity' спојува неколку слики од 48MP во една фотографија од 48MP, создавајќи 'Super 48MP фотографија' со брилијантна чистина. Селфи камерата е напредна со 3D технологија што може да скенира и препознава објекти во реалниот свет. Honor View 20 е ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Nokia“ ќе отпушти околу 350 од своите 6.000 вработени во Финска во оваа година, како дел од нејзината програма за намалување на трошоците, која има за цел да и заштедат 700 милиони долари трошоци за оперативните активности и производство до крајот на 2020-та година. Фирмата со седиште во Финска тврди дека консултациите со вработените ќе започнат на 22-ри јануари. Намалувањето ќе влијае на деловната единица на „Nokia“, како и луѓето кои работат во поддршка. „Нашата индустрија е една од оние во кои постојано се фокусира на трошење е клучна и планираните мерки за трансформација се клучни за обезбедување на конкурентноста на „Nokia“ на долг рок. Слични решенија не се лесни, но ќе се потрудиме да ги потпомогнеме нашите вработени во рамките на овој процес на промена“, коментира Томи Вито, менаџер на „Nokia“ за земјата. „Раниот прогрес во „5G“ е добар и ние продолжуваме да ги зголемуваме нашите инвестиции во оваа клучна технологија“, додава тој. Компанијата соопшти дека нејзината глобална програма за ...
| | веќе видена | слични

Пред само неколку дена се појавија првите фотографии од новиот уред на Nokia, кој беше претставен под името Nokia 8.1 Plus. Но, според новите информации, смартфонот ќе биде познат под друго име.... Набрзо откако се појавија фотографиите, се појавија и спецификациите на уредот, овој пат со ново име, Nokia 6.2. Според нив, уредот ќе доаѓа со голем, 6.2 инчен панел. Како и повеќето очекувани уреди, ќе има минимални, речиси невидливи рамки и наместо "notch, ќе доаѓа со дупка во панелот наменета за селфи камерата. На задната страна ќе има две камери, кои ќе бидат со ZEISS леќи. Преминувајќи во внатрешноста, ќе работи на Snapdragon 632. Nokia 6.2 очекуваме да биде официјално најавен за време на MWC 2019 настанот во Барселона, кој ќе се одржи следниот месец, и да биде достапен кратко потоа.
| | веќе видена | слични

Порано или подоцна ќе се запознаеме со Nokia 9 PureView, првиот уред на компанијата со пет камери и скенер за отпечатоци под панелот. Иако не се познати многу информации за неговите камери, деновиве се појавија детали за начинот на отклучување на уредот... Деновиве се појавија неколку фотографии и видеа кои ја објаснуваат новата технологија на отклучување со која ќе доаѓа Nokia 9 PureView. Од нив, првата покажува како физичкото home копче кое се наоѓа и на досегашните Nokia уреди, ќе служи за позицијата на скенерот за отпечатоци под дисплејот. Всушност, скенерот ќе се појави секој пат кога телефон ќе биде ставен во рака. Откако скенерот ќе биде наместен, корисниците ќе може да бираат меѓу три анимации - Future,” “Molecular,” and “SuperCell.” Овие ќе се појават секој пат кога телефонот ќе биде отклучен и се прикажани на долните видеа. Nokia 9 PureView ќе биде претставен во текот на следниот месец, а неговата цена ќе се движи меѓу 749 и 799 евра во Европа.
| | веќе видена | слични

Honor View 20 официјалната премиера ќе ја има на 22. јануари во Париз. Иако се уште не доживеа официјална премиера, новиот флегшип уред на Honor веќе ги воодушеви медиумите и инфлуенсерите. Па така, на неодамна одржаниот саем на потрошувачка електроника CES 2019 доби серија признанија за најдобар уред. Од подбрендот на Huawei истакнуваат дека наградата “Best of CES 2019” им ја доделиле IT медиумите како Android Central, Android Headlines, Gadget Match, Gear Diary, GeekSpin, но и угледните Mashable, T3, Tech Advisorиi Tech Radar. Trusted Reviews за View 20 напиша дека “тоа е прв голем флегшип на годината, кој содржи вид на спецификации кои од таков уред и ги очекувате”, додека Ubergizmo додаде: “Honor влегува во 2019. глдина со исклучително перспективен премиум телефон кој го донесува првиот на светот комерцијален екран со отвор”. Текстот Honor и пред официјалната премиера собра бројни награди за View 20 е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Honor View 20 ќе ја има официјалната премиера на 22 јануари во Париз, кој уште сега ги воодушеви блогерите и медиумите. За време на CES 2019 доби серија признанија за најдобар уред, а од Honor истакнуваат дека наградата "Best of CES 2019" им ја доделиле ИТ медиумите како што се Android Central, Android Headlines, Gadget Match, Gear Diary, GeekSpin, угледниот Mashable, T3, Tech Advisor и Tech Radar. Trusted Reviews напиша за View 20 дека тоа е „првиот голем предводник на годината, кој содржи врста на спецификации, кои од таквото издание и ги очекувате“, додека Ubergizmo додава: " Honor влегува во 2019 година со исклучително перспективен премиум телефон, кој прв на светот носи комерцијален екран со дупка“. Останете со нас до официјалната мрепимера на Honor View 20.
| | веќе видена | слични

Минатата година слободно би ја нарекол година на “исечоците”, со оглед на тоа колку производители своите модели ги направија да имаат уште помали рамки околу екранот со ова решение. Nokia, односно HMD Global, не се решија да бидат исклучени од тој тренд, па нивните модели вклучуваа исечок на горната страна од екранот, во повеќе нивни модели. Оваа година изгледа тие ќе одат по стапките на Samsung , но и Huawei , со тоа што исечокот ќе го заменат со само една мала дупка во која ќе биде сместена камерата. Nokia 8.1 Plus е името кое наводно ќе се користи за овој уред, меѓутоа не би било чудно да се користи и друго име. 91mobiles и OnLeaks се тие кои повторно се одговорни за добивањето на информациите, а истите се само во форма на слика. Од добиените податоци тие ги имаат креирано сликите, што значи дека не се работи за вистински слики. Исто така, поради тоа што се работи само за слики, нема повеќе информации за тоа што може да се очекува од овој уред. Може да се види двојна задна камера, сензор за отпечатоци ...
| | веќе видена | слични

HMD Global долго време работи на развојот на првиот смартфон со пет главни камери на задната страна, но досега два пати промоцијата беше одложувана, најпрво се откажа планот во септември, а сега може да се случи Nokia 9 PureView да пристигне за време на MWC 2019 во Барселона на крајот на февруари. Повеќе извори пренесуваат дека Nokia 9 PureView нема да биде подготвен за презентација овој месец и дека смартфонот повторно ќе треба да почека финиширање на компонентите.
| | веќе видена | слични

Компанијата HMD Global ја претстави актуелната Nokiа 6 пред нешто повеќе од една година, а сега е на пат нов модел. Nokia 6 (2019) кој се нарекува и Nokia 6.2 поседува 6,2-инчен екран со засек за предната камера. Тоа би можел да виде истиот засек кој го видовме на рендерите на Nokia 8.1 Plus. Покрај овој податок, откриено е дека новата Nokia 6 има dual Zeiss камера од 16 мегапиксели со OZO Sound поддршка. OZO Sound користи алгоритми и микрофонот од телефонот за снимање на звукот од опкружувањето од 360 степени. Смартфонот ќе добие осмојадрен Qualcomm Snapdragon 632 процесор, 4 или 6 GB RAM, зависно од интерната меморија, а го користи оперативниот систем Android 9 Pie. Продажбата на смартфонот почнува кон крајот на јануари. Текстот Познати спецификациите на претстојниот смартфон Nokia 6 е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Во последно време, се почесто гледаме смартфони со голем број камери, како и големи резолуции со кои доаѓаат. Еден ваков уред е и Honor View 20.... Nokia 808 PureView e еден од ретките уреди на пазарот кој доаѓа со камера од 41 мегапиксели, но за разлика од останатите вакви уреди на пазарот, кој имаат мали сензори, уредот на Nokia има голем (за мобилни стандради) сензор, благодарение на кој 808 PureView доаѓа со целосно поголеми димензии. Иако големиот број на пиксели беше употребен за промовирање на смартфонот, Nokia всушност го искорсти големиот сензор за да ја редуцира резолуцијата на финалната слика за помала, поквалитетна фотографија. Се разбира, со 41 мегапикселниот сензор, може да фотографирате и во целосна резолуција, со што ќе добиете уште поимпресивни фотки. Од друга страна, како што стануваат смартфоните се потенки и потенки, големи сензори на камерите стануваа проблем и неможеа да се користат за истиот ефект и голем дел од компаниите се решија за помали резолуции и користење на пост-обработка за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 227 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 351 | | | веќе видена

Информациите дека Јавното обвинителство отворило предмет против Јово Вангеловски заради тоа што намерно држел предмети во фиока, уште еднаш ја потврдува ...
сите 279 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Honor претпремиерно го претстави View 20 со 48MP и 3D камера без засек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: