Червар: Македонија ќе биде мотивирана, ќе има повеќе навивачи од Хрватска

Денеска Минхен и останатите градови домаќини на Светското првенство ќе ги пречекаат земјите учесници. Нашите момци веќе тргнаа кон Германија, се очекува за скоро време да пристигнат на главниот аеродром во баварскиот град, со нив во авион е Хрватска, еден од противниците на Мундијалот. Иако за нас се фаворити, сепак предводникот на оваа репрезентација, Лино Червар со голема почит гледа кон сите земји. Очекува Македонија да биде мотивирана, но и да има бројна поддршка од трибините. „Во нашата група е европскиот првак, Шпанија, но и замји како Јапонија и Бахреин, а особено Јапонија која може да биде „нагазна мина“. Македонија сигурно ќе биде мотивирана и ќе има поголем број навивачи од нас. Сега мислиме само на Исланд, ќе биде тешко, но секако дека ги пратиме и другите противници, како што и они нас не следат“, рече Червар. Македонија и Хрватска играат во третото коло на СП, поточно на 14 јануари.
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Лино Червар и неговата Хрватска ни го нанесоа првиот пораз на Светското првенство. Распоредот за тренинзи во „Олимпија хале" донесе нова средба и тоа по вечрашниот натпревар. Хрватска имаше тренинг пред македонската репрезентација, а по завршување на истиот Червар очекувано беше посебно расположен, дури и не испочитува и нас новинарите, добриот однос со искусниот стратег продолжи во Минхен, за тоа не можеме да се пожалиме. Краткото време меѓу двата тренинзи го искористи за средба со спортскиот директор, Милчо Чакаревски, секако ни посака среќа во следните два меча против Шпанија и Исланд, и секако пласман во главната рунда.
| | веќе видена | слични

Хрватската ракометна репрезентација ја совлада македонската во третото коло во групата Б на СП во Минхен со 31:22 (16:11), со што обезбеди пласман во вториот круг. најефикасен во хрватската екипа беше Домагој Дувњак со шест погодоци. Карачиќ, Мандиќ и Шипиќ реализираа по четири, а голманот Марин Шего имаше 13 одбрани. Токму него го издвои како клучен играч и нашиот селектор Раул Гонзалес. Знаевме дека ќе биде тешко да се игра против Хрватска и затоа форсиравме напад седум на пест. Во одбраната со зона 5-1 на момент им зададовме мака, но потоа ја променивме одбраната кога Хрватска почна да игра седум на пест и влезе во ритам. Наш проблем денеска беше Шего, кој беше совршен. Ги одбрани сите удари од шест метри и не ни дозволи да се вратиме во игра. Имавме шанси да се вратиме во второто полувреме, но не ги искористивме. Сè уште имаме можност да продолжиме понатаму и сосредоточени сме на тоа, изјави Гонзалес по натпреварот.
| | веќе видена | слични

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Раул Гонзалес, го посочил голманот на Хрватска Марин Шего како клучен фактор за поразот на „црвено-жолтите“ 31:22), на Светското првенство. Шего мечот со Македонија го заврши со 13 одбрани од кои повеќе беа клучни во два периоди од натпреварот. Благодарение на неговите одбрани Хрватска во првиот дел создаде предност од пет гола, а во раната фаза од вториот дел кога македонските ракометари беа во налет не им дозволи да се доближат на повеќе од три гола негатива. „Знаевме дека е тешко да се игра против Хрватска и поради тоа форсиравме напад седум на шест. Во одбраната со зоната 5-1 на моменти им создававме проблеми, но моравме да ја смениме одбраната кога и Хрватска започна во нападот да игра седум на шест. Наш најголем проблем беше Шего кој бранеше совршено. Бранеше се шт шутиравме од шест метри, не ни дозволи да се вратиме во мечот. Имавме шанси во второто полувреме, но не ги искористивме. Се уште можеме да се пласираме во наредната фаза, фокусирани сме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез не беше расположен по убедливиот пораз од Хрватска во третото коло од Светското првенство со 31-22. Шпанецот изјави дека Хрватите одиграле одличен натпревар, а го пофали и голманот Шего, кој на крајот заврши со 12 одбрани. – Честитки за Хрватска, одигра одличен меч и во одбраната и во нападот. Знаевме дека е многу тешко да се игра против Хрватска и затоа почнавме со „7-6“. Во одбраната со зоната 5-1 за момент им создадовме проблеми, но кога почнаа да играат „7-6“ влегоа во ритам. Шего денеска беше перфектен, одбрани се што му шутнавме од 6 метри. Важно дадовме се од себе. Се уште имаме шанси да се пласираме во втората фаза, изјави Раул по мечот. Македонија во среда од 20.30 часот игра против Шпанија, а во четврток од 18 часот следи клучниот дуел со Исланд за пласман во следната фаза.
| | веќе видена | слични

Maкедонија вчера го запиша првиот пораз на Светското првенство од репрезентацијата на Хрватска. Еден од најдобрите во хрватскиот состав беше голманот Шего кој запиша 12 одбрани. „Во добра форма сума и се надевам дека ќе продолжам. Македонците ме изнатрчаа како никогаш во кариерата. Од првата до последната минута беа сконцентрирани, не е лесно да се игра против нив. Играат многу брзо и атрактивно. Заслуживме да победиме“. „Имав повеќе одбрани, дај боже да остане вака. Најважна е победата и да имам осум одбрани, не е важно само да победиме“, изјави Шего. Шего: Македонците ме изнатрчаа како никогаш во кариерата
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Светското првенство во Германија и Данска. Во третото коло од Б – Групата, избраниците на селекторот Раул Гонзалез загубија од селекцијата на Хрватска со 31:22. Македонските ракометари во текот на целиот натпревар бркаа негатива од три – четири гола, а во финишот од натпреварот Гонзалез им даде шанса на помладите играчи по што „коцкестите“ успеаја да направат поголема разлика. Најефикасен во македонскиот тим беше Дејан Манасков со шест гола, еден повеќе од Кире Лазаров, а Кузмановски, Талески и Пешевски по три пати се запишаа меѓу стрелците. Кај Хрватска најдобар беше Домагој Дувњак со шест гола, а треба да се истакне и дека кај противникот во игра воопшто не влезе Лука Циндриќ. Утре е слободен ден во групата во Минхен, а Македонија во следното коло в среда ќе се сретне со Шпанија (20.30 часот).
| | веќе видена | слични
3 копии

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар по вечерашната победа над Македонија со 31-22 во мечод 3-тото коло на Светското првенство, одигран во „Олимпик хале“ во Минхен, изјави дека ова е важна победа за нив, бидејќи пренесуваат два бода во втората фаза од натпреварувањето. Домагој Дувњак ги предводеше „коцкастите“ со шест гола и осум асистенции, додека Марин Шего ја „спушти ролетната“ со 12 одбрани и беше најзаслужен за водството од 5 гола разлика на Хрватска на крајот од првото полувреме. – Одбраната одлично функционираше, а во нападот бевме интелигентни и го контролиравме натпреварот. Бевме поуспешни во играта со седум играчи од нив, а Македонците седмиот играч на теренот не го искористија колку што сакаа. Ги анализиравме многу добро и освоивме важен натпревар, бидејќи овие два бода се префрлаат во вториот круг, рече Червар по мечот. Тој додаде дека и покрај вечерашната победа, треба да се размислува за освојување на бодови и во идните два натпревари, посебно против Шпанија. – Мораме ...
| | веќе видена | слични

Најдобрите македонски ракометари губат со пет гола разлика (11-16) од Хрватска во мечот од 3. коло на Светското првенство (СП) кое е во тек во Германија и Данска. Селекторите на двете репрезентации Раул Гонзалес и Лино Червар во првите 30 минути се надмудруваат кој подобро ја игра „7 на 6“, а фактите велат тоа повеќе му успева на Червар, со оглед дека неговите избраници имаат пет гола предност. Кај нас, крилото Дејан Манасков со пет гола е најефикасен, a кај Хрватите Игор Карачиќ постигна четири гола. Хрватскиот голман Шего има одлична партија, одбрани седум пати, од кои повеќето беа зицери. Ристовски фати три топки. За одбележување е цепелинот на двете македонски крила, Георгиевски и Манасков на резултат 13-8.
| | веќе видена | слични

Македонскиот капитен Кирил Лазаров ја посочи реализацијата на двете страни како главна причина за тоа што нашиот национален состав претрпе тежок пораз од Хрватска на пресметката од третото коло во групната фаза, а сличен заклучок имаше и Раул Гонзалес со тоа што селекторот посебно ја истакна фантастичната партија на противничкиот голман. Домагој Дувњак беше прогласен за играч на мечот, но сепак нерешлива загатка за нашите ракометари беше голманот Марин Шего кој ја потврди својата фантастична форма со извонредни 12 интервенции кои ја направија клучната разлика во резултатот. Шего доби пофалби и од целокупната јавност во својата земја, а успеа и да ги насмее новинарите со изјавата која ја даде по мечот. – Играм во добра форма и се надевам дека вака добро ќе ми оди на цело првенство. Искрено, се изнатрчав како никогаш во кариерата. Никогаш претходно ми се нема ова случено. Бевме концентрирани од првата до последната минута, воопшто не беше лесно против Македонија, тие играат брз и атрактивен ракомет. Заслуживме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Червар: Македонија ќе биде мотивирана, ќе има повеќе навивачи од Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: