Австрија: Најмалку 10 лица го загубија животот во лавини, се трага по исчезнатите


Најмалку 10 лица досега го загубија животот во лавини во Австрија, има и исчезнати по кои трагаат спсувачите. Над илјада лица и натаму се отсечени во австриските Алпи. Тамошните медиуми синоќа јавија дека се пронајдени телата на девојката и момче по кои се трагаше од неделата. Според Австриските медиум , поради гоемите лавини и потрагата по исчезнатите е многу опасна. Прогнозите се дека допрва се очекува нова количина на снег каква се гледа еднаш во 10 години.
| | веќе видена | слични

Во регионот на Алпите и натаму владее голема опасност од лавини. На други места пак со постепената промена на временските услови се појавуваат нови проблеми. Повеќе лавини во германската покраина Баварија и во Австрија денеска повторно ја потенцираа опасноста од екстремните снежни врнежи. Во скијачкиот центар Балдершванг, во регионот Алгој во Баварија, лавина со широчина од 300 метри денеска изутрина удрила во хотел и нанесла голема материјална штета. Среќа во несреќа: според првичните наводи, никој не е повреден во налетот на снежните маси. За актуелната состојва во регионот повеќе во следнава галерија: Снег, лавини, поплави Снежи и снежи...и врне Снег без крај. Но, според наводи на метеоролозите, снегот треба да премине во дожд. Од неделата во Тирол падна до 1 метар нов снег. За денеска се најавени натамошни 50-тина сантиметри. За утре се очекува привремен крај на снежните врнежи. Снег, лавини, поплави Снегот мора да се отстрани На многу места во Алпите, како и овде во Кирхдорф ан дер Кремс, стотици ...
| | веќе видена | слични

Продолжува снежниот хаос во делови од Европа. Судејќи според новите метеоролошки податоци ниту во следните денови состојбата нема да биде подобра. Порталот „severe weather Europe“ јавува дека на Алпите пристигнува нова снежна бура која што ќе трае 48 часа. Се очекува дека на места ќе паднат нови 150 сантиметри снег. Најкритично се очекува да биде во Швајцарија и во Австрија. Австриската државна телевизија „ОРФ“, пренесува дека состојбата во веќе погодените подрачја Тирол и делови оа Залцбург, е критична и таму во сила е највисок степен на опасност од лавини.
| | веќе видена | слични

Нема крај за снежниот хаос кој тресе одредени делови од Европа. Последните метеоролошки статистики прогнозираат дека и во наредните денови состојбата во Европа нема да се подобри. Порталот „Severe Weather Europe“ јавува дека на Алпите пристигнува нова снежна бура која што ќе трае 48 часа. Се очекува дека на места ќе паднат нови 150 сантиметри снег. Најкритично се очекува да биде во Швајцарија и во Австрија. Австриската државна телевизија „ОРФ“, пренесува дека состојбата во веќе погодените подрачја Тирол и делови од Салцбург, е критична и таму во сила е највисок степен на опасност од лавини.
| | веќе видена | слични
7 копии

Реоните околу Алпите денеска се подготвуваат за нови снежни врнежи, кои би можеле да предизвикаат нови лавини, додека сопствениците на куќите стравуваат од опасноста нивните покриви да попуштат под тежината на снегот, јави ДПА. Стравувањата од лавините се зголемија откако одрон од снег падна врз хотел во градот Балдершванг во јужна Германија, при што, според локалната полиција, нема загинати или повредени лица. Поради лавини, Балдершванг од вчера е отсечен од светот, бидејќи снегот го затрупа единствениот приоден пат до градот. Обилните снежни врнежи предизвикуваат и стравувања од поплави во подножјето на Алпите, поради растот на водостојот во реките што извираат во повисоките планински реони. Засега има информации за поплавени полиња и ливади во алпскиот реон на Германија, но властите ги предупредија жителите на неколку населени места да бидат подготвени за можни излевање на реките. – Поплавите полека доаѓаат – изјави полициски претставник. Поради снегот блокирани се приодите и до неколку места во алпскиот ...
| | веќе видена | слични

Снежниот хаос во одредени делови во Европа и натаму трае, а судејќи според новата временска прогноза, во следните денови ситуацијата нема да биде ништо подобра, па дури може и да се влоши. Порталот „Severe Weather Europe“ носи информации за нов снежен бран на Алпите каде што неколку места се отсечени. Би требало да наврне нов снег во висина од еден метар. Најмногу снег се очекува во Швајцарија. Австриската државна телевизија ОРФ јавува дека ситуацијата во одредени подрачја е тешка, а во понеделник доаѓаат нови наноси од снег. Поради тоа во областите Тирол и Салцбург е прогласен највисок степен на предупредување за лавини. Во БиХ три лица загинаа како последица на сообраќајни несреќи случени поради наносите од снег. Во таа земја вечерва се очекуваат нови врнежи од снег.
| | веќе видена | слични
16 копии

Тројца германски скијачи загинаа во лавина на австриските Алпи, а уште едно лице се води за исчезнато, јави полицијата. Скијачите биле на возраст од 57, 36 и 32 години, а нивните тела се извлечени синоќа, неколку часа откако биле пријавени за исчезнати. Полицијата соопшти дека морале да прекинат со потрагата по четвртиот Германец, поради големите наноси од снег и ризикот од лавина. Властите во јужна Германија и Австрија вчера го искористија мирното време за да ги исчистат големите снежни наноси од покривите и патиштата.
| | веќе видена | слични

Тројца германски скијачи загинаа во Австрија. Ова е уште еден трагичен настан последнава недела откако огромни количини снег паднаа во германските и австриските Алпи и ја зголемија опасноста од лавини. Загинатите се меѓу 32 и 57 години. Лавината ги поклопила во близина на градот Лех. Четвртиот скијач се води за исчезнат. Се смета дека и тој е жртва на лавината. Пребарувањето по него продолжува. Според властите, скијачите скијале надвор од обележаните патеки. Нивното исчезнување го пријавила жената на еден од починатите, откако групата не се вратила дома.
| | веќе видена | слични
4 копии

Снежните врнежи парализираа делови од Европа во изминатите неколку дена, а снегот продолжува да предизвикува големи проблеми за граѓаните на Германија, Австрија, Шведска и Швајцарија. Во Швајцарија, три лица беа повредени кога лавина затрупа во ресторан од хотел. АП известува дека во последните десет дена во Европа, најмалку 21 лице го загуби животот во снежната бура. Врнежите од снег парализираа делови и од Германија и Швајцарија. Во петокот во овие земји железничкиот сообраќај беше во целосен прекин, а затворени беа и училиштата. Во Шведска и Норвешка завеани се патиштата, додека во Австрија, спасувачите успеаја да извлечат 41-годишниот полски сноубордер. Нови снежни врнежи метеоролозите најавуваат за во следните неколку дена.
| | веќе видена | слични

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи. Австриските власти го искорустуваат тоа за контролирани лавини што се закана за загрозување места над кои се наоѓаат, а со хеликоптери „оддувуваат" снег од дрвја покрај влажни сообраќајници за да спречат дрвја да паднат поради голем товар. Меѓу жртвите има Австријанци, Германци, Швајцарци и Словенци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Над двесте лица кои се во изолација поради контакт со директорката на Клинката за дерматологија Нина (Цаца) Билјановска, која беше разрешена од функцијата, ...
сите 312 | | | веќе видена

Двајца доктори и две сестри од кумановската болница се позитивни на коронавирусот, но се во стабилна здравствена состојба и се во домашна самоизолација, ...
сите 136 | | | веќе видена

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ ги повикува сите политички фактори во Република Македонија вклучувајќи ја и владата на смиреност и разум. Ова не е ...
сите 212 | | | веќе видена

Премиерот Оливер Спасовски во вечерашното гостување во емисијата Вин-вин на ТВ Телма, најави дека најверојатно утре ќе се донесат мерки со кои секој оној што ...
сите 216 | | | веќе видена

Вечерва од 21 часот трета ноќ по ред почна полицискиот час односно забраната за движење на граѓаните во ноќните часови како мерка за заштита на населението и ...
сите 307 | | | веќе видена

Република Северна Македонија ќе добие 69 милиони евра од ЕУ за справување со состојбата со коронавирусот, соопшти министерот за надворешни работи Никола ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австрија: Најмалку 10 лица го загубија животот во лавини, се трага по исчезнатите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: