„Храна, не оружје“ денес повторно на плоштадот „Македонија“

Иницијативата „Храна, не оружје“ (Food not bombs) на плоштадот „Македонија“ од 11:30 часот повторно дели вегетаријанска храна, оброк за кој што сака. Од иницијативата потенцираат дека секој оброк е со порака и дека не се откажуваат, борбата со храна против оружје продолжува. Сметаат дека храната е право, а не привилегија. Инаку, интернационалната „Food not bombs“ е основана во 1980 година, а преставува практичен протест против енормното трошење на пари за воени потреби, додека, велат тие, секој ден се повеќе и повеќе луѓе умираат од глад. „Сржта е да се нахранат гладните, притоа залагање за ненасилство, вегетаријанство, рециклирање храна, како и одлучување со консензус. Ако владите и корпорациите ширум светот трошат подеднакво пари и енергија да ги прехранат луѓето како што се трошат на војни, никој не би бил гладен. На светот има доволно храна за сите, но колку од таа безпотребно се фрла како директна последица на капитализмот и потрошувачкото општество. Вегетаријанската храна воедно е здрава и ненасилна“, ...
| | веќе видена | слични

Канти и контејнери во зелена, сина и жолта боја, каде посебно може да се фрлаат стакло, хартија или пластична амбалажа. Специјални места за оставање на електронски отпад. Иако постојат вакви можности граѓаните да учествуваат во рециклирање на отпадот, во Тетово поради несовесни постапки на поединци и уништување на таквите канти, веќе нема места за оставање на отпадоци кои подоцна може да се обработат. Игор Макалоски , претставник на една од компаниите кои на општините им донираат специјализирани канти за рециклирање на смет, вели дека уништувањето на опремата значително го оневозможува ваквиот процес на управување со отпадот. „Факт е дека дадената опрема веројатно и комунално претпријатие и општината веќе ги немаат во владение или ако ги имаат се демолирани од тој неформален собирачки сектор. И претпоставуваме дека и поради тоа комуналното не може да испорача резултати. Тоа е тренд на територијата на целата држава, не е само проблем во Тетово“, истакнува претставникот. Видете и ова: Неформални собирачи ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на Светското првенство (СП) во алпско скијање во шведски Оре, во февруари, работат на минимизирање на отпадот и на артиклите за еднократна употреба, за да се создаде и позитивно наследство за градот по СП, во форма на систем за рециклирање, информира Интернационалната скијачка федерација (ФИС). Во изминатите 18 месеци организаторите работеа заедно со општината за подобрување на рециклирањето на јавните површини во градот. Вкупно 50.000 оброци ќе бидат служени за време на СП, а како еден од начините за намалување на отпадот организаторите воведоа сопствена кујна, преземајќи ја одговорноста на целиот процес, од набавките до управувањето со отпадот.
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Храна, не оружје“ денес повторно на плоштадот „Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: