Америка и Русија пред точка на вриење: САД потврдија дека го напуштаат нуклеарниот договор – Русија возврати!


Соединетите Американски Држави и официјално ја известија Русија дека одлучија да го напуштат Договорот за ликвидација на ракетите од среден и краток дострел, потврди заменик шефот на руската дипломатија, Сергеј Рјабков. „Преку билатералните канали на високо политичко ниво, потврдено ни е дека таа одлука е конечна и дека нема повик на дијалог“, изјави Рјабков во интервјуто за „Комерсант“. Според неговите зборови, Вашингтон не го криеле тоа дека не била целата работа околу проблемите помеѓу САД и Русија, туку и во желбата на Американците да се ослободат од договорените забрани кои што не им одговарале. Според оценките на Вашингтон, Договорот за ликвидација на ракетите од среден и краток дострел „значајно ги ограничува воените можности на САД во проекција на земјите кои што поседуваат арсенал на копнени ракети од среден и мал домет и кои во очите на Вашингтон претставуваат закана за американските интереси“. Во случај да бидат инсталирани американските ракети од среден и краток домет на територија која што ...
| | веќе видена | слични

Исклучено е дека Москва ќе одговара на ултиматуми од САД за Договорот за ликвидација на ракетите со среден и краток дострел - INF, изјавил заменик министерот за надворешни работи Русија, Сергеј Рјабков. Тој во интервјуто за "Sputnik" истакнал дека "сакаат да видат желба од американската страна да разговара на овие теми во професионален, експертски формат, во меѓуминистерско окружување со учество на делегации кои вклучуваат претставници на сите релевантни институтции кои имаат врска со тоа". "Да, во принцип, Американците не се подготвени со нас да водат дијалог за стратешка стабилност, од причини кои, по мое мислење, се поврзани со нивната внатрешна ситуација, пред нешто друго", додава заменик министерот. Тој додал дека Москва уште не добила официјално известување од Вашингтон за повлекување од Договорот за средни и кратки ракети, но малку е веројатно дека САД ќе ја преиспита својата одлука. Тој додал дека Русија се заложува за продолжување на Договорот за стратешка офанзивно оружје - START, но пред тоа ...
| | веќе видена | слични

Руската воена морнарица тестираше 10 противбродски ракети од типот „3М22 Циркон“, пренесува руската новинска агенција „ТАСС“. Како што пренесува споменатиот медиум, лансираните ракети успешно ги погодиле целите кои што биле оддалечени стотина километри. Според руските воени извори, ракетите „повторно успешно уништиле поморски мети додека истовремено летале со хиперсонична брзина“. Последните тестирања на ова „неуништливо оружје“ беа спроведени на 10-ти декември, откриваат американски разузнавачки извори за “CNBC”. Според нивните зборови, овие проектили достигнуваат брзина од три километри во секунда, што е за осум пати побрзо од брзината на звукот. Се верува дека ракетите се толку брзи, така што можат да ги избегнат сите против-оружја. Соединетите Американски Држави стравуваат дека Русија до 2021-ва година би можела да започне со масовно производство на овие проектили, а истите руската армија да може да ги користи од 2022-ра година. „Минатонеделниот успешен тест покажа дека Русите се способни да постигнат ...
| | веќе видена | слични

Руската морнарица тестираше 10 противбродски ракети тип "3M22 Zirkon", објави ТАСС. Ракетите ги погодиле целите одалечени неколку стотици километри. Според руските воени извори, проектилите "повторно уништија поморски цели додека се движеа со хиперсонична брзина". Најновите тестови беа спроведени на 10 декември, наведува американскиот разузнавачки извор CNBC. Според нив, овие ракети достигнале брзина од околу три километри во секунда, што е осум пати побрзо од звукот. Се верува дека тие се толку брзи што можат да ги избегнат сите тековни оперативни контрамерки. САД стравува дека Русија може да започне масовно производство на овие проектили во 2021 година и дека нејзината армија би можела да почне да ги користи до 2022 година. https://www.youtube.com/watch?v=vKoaHKiS5VA&feature=youtu.be https://www.youtube.com/watch?v=JxsJuaIVN6Q&feature=youtu.be
| | веќе видена | слични

Путин вчера одржа говор, а при тоа мислејќи на САД и на новите распоредени ракети рече "Да не цвилат потоа". Оваа негова изјава предизвика лавина коментари и вистинско цунами во Русија. Неговиот портпарол денеска објасни дека Путин само бил реален и кажал дека ако САД размести нови ракети со краток домет во Европа, тогаш истото ќе мора да го направи и Русија кај нив.
| | веќе видена | слични

Руските власти денес соопштија дека нема да дозволат Соединетите Американски Држави да извршат инспекција на новата руска нуклеарна крстосувачка ракета. Како што е познато, од Вашингтон се заканија дека ќе се повлечат од Договорот за ликвидација на оружје од среден и краток домет, тврдејќи дека новата руска ракета 9М729 го прекршува договорот помеѓу САД и Русија потпишан пред неколку децении. Русите, од друга страна тврдат дека дометот на споменатата ракета е целосно во границите на Договорот кој што Москва го има со САД. Кремљ ги обвинува Американците дека измислуваат лажен изговор со цел да се повлечат од Договорот и да започнат да развиваат нови ракети. Американците на почетокот на овој месец испратија ултиматум од 60 дена да го решат наводното кршење на договорот. Сепак, Русите не чекаа 60 дена, туку уште денес им порачаа на американските власти дека немаат намера да ги пуштат американските инспектори да ги прегледаат ракетите, кои што се уште не се тестирани на долг домет, како што тврди Вашингтон. „Не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 242 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 191 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 207 | | | веќе видена

Коалициите меѓу политичките партии од македонскиот и албанскиот блок и понатаму остануваат неизвесни. За лидерот на ВМРО ДПМНЕ се уште е рано да се зборува со ...
сите 149 | | | веќе видена

Освен тоа дека нема траги на нисилна смрт, нема други информации од што починал четириесет и пет годишниот скопјанец, кој бил пронајден во соба во хотел во ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Америка и Русија пред точка на вриење: САД потврдија дека го напуштаат нуклеарниот договор – Русија возврати!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: