Путин: Имаме оружје какво што нема во светот


Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека на новото вооружување на Русија му нема рамно во светот и дека тоа ќе обезбеди безбедност на земјите во децениите кои следат, пренесе АП. Како што се наведува, Путин, обраќајќи се на состанок на воениот врв во Москва, особено ја споменал хиперсоничната ракета „Кинжал“ и хиперсоничната едрилица „Авангард“, нагласувајќи дека ова оружје значајно ги зајакнува воените капацитети на Русија. АП наведува дека „Кинжал“ веќе и` е испорачан на руската војска, а дека министерот за одбрана, Сергеј Шојгу, најавил дека „Авангард“ ќе влезе во воена служба наредната година. Путин исто така рекол дека се надева дека напредното руско оружје ќе ги натера да се замислат, оние кои се навикнати на милитаристичка реторика. Тој истакнал дека ништо не го спречува разгледувањето на модернизацијата на договорот за нуклеарни сили од среден дострел со други држави или работа на нов договор за оружје во таа сфера. Рускиот претседател рекол дека вооружените сили на Русија во текот на 2018 ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека со новото оружје на Русија не може да се споредува ниту едно во светот и тоа ќе овозможи безбедност на земјата во децениите кои доаѓаат. Путин обраќајки се на состанокот со воениот врв во Москва посебно се осврнал на хиперсоничната ракета „Кинжал“ (кама) и хиперсоничната едрилица „Авангард“, посочувајќи дека ова оружје значително ги зајакнува воените капацитети на Русија. Ракетата „Кинжал“ веќе била испорачана на руската војска, а според министерот за одбрана „Авангард“ ќе влезе во употреба следната година. Путин кажал и дека напредното руско оружје ќе ги натера сите кои се навикнати на „милитаристичка реторика“ малку да се замислат. -Сериозен чекор е направен во развојот на напредно оружје. Се надевам дека нашите најнови системи ќе ги натераат оние кои се навикнати на милитаристичка и агресивна реторика да размислат малку, рече Путин на состанокот со воениот врв.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 282 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 214 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Учесниците на предвремените парламентарни избори ги прават подготовките за настап пред граѓаните, кои треба да гласаат на 12 април. Деновиве тие ги ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин: Имаме оружје какво што нема во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: