Остануваат уште 20 минути до војна

Политичари од некои држави што се граничат со Русија, во последно време се понагласено ги канат американските војници на нивна територија. Желба за отворање на постојани американски бази на нејзина територија изрази Варшава, а по провокацијата во Керченскиот Теснец – и Киев. Имајќи ги предвид најавите на Американците дека планираат да се повлечат од Договорот за ракетите со среден и краток дострел (ИНФ), таквите покани би можеле да имаат критично значење. Денешната безбедност на Европа е гарантирана едноставно поради немањето оружје кое би било способни за кусо време да ги погоди индустриските и политичките центри на европските држави. Во такви услови сега секој може на своите граници да отвори американски бази без да стравува за себе. „Радиусот на војната“ изнесува 500 километри, колку што е дострелот на руските ракетни системи „Искендер“. Во таков случај заложници стануваат балтичките држави кои се покажаа како неспособни да мислат два чекори однапред. Нив како воопшто да не ги вознемирува што целите нивни ...
| | веќе видена | слични

Исклучено е дека Москва ќе одговара на ултиматуми од САД за Договорот за ликвидација на ракетите со среден и краток дострел - INF, изјавил заменик министерот за надворешни работи Русија, Сергеј Рјабков. Тој во интервјуто за "Sputnik" истакнал дека "сакаат да видат желба од американската страна да разговара на овие теми во професионален, експертски формат, во меѓуминистерско окружување со учество на делегации кои вклучуваат претставници на сите релевантни институтции кои имаат врска со тоа". "Да, во принцип, Американците не се подготвени со нас да водат дијалог за стратешка стабилност, од причини кои, по мое мислење, се поврзани со нивната внатрешна ситуација, пред нешто друго", додава заменик министерот. Тој додал дека Москва уште не добила официјално известување од Вашингтон за повлекување од Договорот за средни и кратки ракети, но малку е веројатно дека САД ќе ја преиспита својата одлука. Тој додал дека Русија се заложува за продолжување на Договорот за стратешка офанзивно оружје - START, но пред тоа ...
| | веќе видена | слични

Путин вчера одржа говор, а при тоа мислејќи на САД и на новите распоредени ракети рече "Да не цвилат потоа". Оваа негова изјава предизвика лавина коментари и вистинско цунами во Русија. Неговиот портпарол денеска објасни дека Путин само бил реален и кажал дека ако САД размести нови ракети со краток домет во Европа, тогаш истото ќе мора да го направи и Русија кај нив.
| | веќе видена | слични

Руските власти денес соопштија дека нема да дозволат Соединетите Американски Држави да извршат инспекција на новата руска нуклеарна крстосувачка ракета. Како што е познато, од Вашингтон се заканија дека ќе се повлечат од Договорот за ликвидација на оружје од среден и краток домет, тврдејќи дека новата руска ракета 9М729 го прекршува договорот помеѓу САД и Русија потпишан пред неколку децении. Русите, од друга страна тврдат дека дометот на споменатата ракета е целосно во границите на Договорот кој што Москва го има со САД. Кремљ ги обвинува Американците дека измислуваат лажен изговор со цел да се повлечат од Договорот и да започнат да развиваат нови ракети. Американците на почетокот на овој месец испратија ултиматум од 60 дена да го решат наводното кршење на договорот. Сепак, Русите не чекаа 60 дена, туку уште денес им порачаа на американските власти дека немаат намера да ги пуштат американските инспектори да ги прегледаат ракетите, кои што се уште не се тестирани на долг домет, како што тврди Вашингтон. „Не ...
| | веќе видена | слични

Соединетите Американски Држави и официјално ја известија Русија дека одлучија да го напуштат Договорот за ликвидација на ракетите од среден и краток дострел, потврди заменик шефот на руската дипломатија, Сергеј Рјабков. „Преку билатералните канали на високо политичко ниво, потврдено ни е дека таа одлука е конечна и дека нема повик на дијалог“, изјави Рјабков во интервјуто за „Комерсант“. Според неговите зборови, Вашингтон не го криеле тоа дека не била целата работа околу проблемите помеѓу САД и Русија, туку и во желбата на Американците да се ослободат од договорените забрани кои што не им одговарале. Според оценките на Вашингтон, Договорот за ликвидација на ракетите од среден и краток дострел „значајно ги ограничува воените можности на САД во проекција на земјите кои што поседуваат арсенал на копнени ракети од среден и мал домет и кои во очите на Вашингтон претставуваат закана за американските интереси“. Во случај да бидат инсталирани американските ракети од среден и краток домет на територија која што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 366 | | | веќе видена

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски утре во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција треба да ги предаде ...
сите 225 | | | веќе видена

МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со ...
сите 194 | | | веќе видена

1 Техничкиот премиер Оливер Спасовски се чуди како не може да се најде одговорен зошто снема обрасци за пасоши. И јас се чудам како можело да снема пасоши. А ...
сите 197 | | | веќе видена

Во неделата доцна попладнето се распушти еден од пратеничките состави кои ќе остане запишан во историјата како состав кој ја внесе земјата во НАТО и го отвори ...
сите 102 | | | веќе видена

Откако денеска поранешниот пратеникот Антонио Милошоски достави материјали до јавното обвинителство, кои пак беа презентирани во Собранието на една комисија, ...
сите 40 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена

- Полициски службеници од СВР Скопје синоќа во 22.20 часот, во скопското село Арачиново, го лишиле од слобода Ч.В.(24) од село Лојане, општина Липково, затоа ...
сите 224 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Остануваат уште 20 минути до војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: