Руперт Мардок: Ова е најпонижувачкиот ден во мојот живот

Магнатот не прифаќа дека случувањата во весникот се негова одговорност, туку дека одговорноста е на неговите соработници и на оние што работеле во неговата компанија Еден од најголемите медиумски тајкуни во светот, Руперт Мардок, изјави дека неговото појавување пред Комисијата за култура, медиуми и спорт на британскиот Парламент е најпонижувачкиот ден во неговиот живот. Притоа, тој повторно изрази жалење за скандалот за прислушувањето на мобилните телефони што го вршеле некои новинари на неделникот Њуз оф д ворлд", на компанијата на Мардок Њуз интернешнл". Мардок изјави дека тој дури пред две недели разбрал дека некои го прислушувале мобилниот телефон и на Мини Даулер, малолетничка која исчезна, а потоа беше пронајдена убиена, случај кој во 2002 година ја потресе британската јавност. Тој истакна: Извршено е насилство врз приватноста на луѓето, па затоа одлуката за затворање на 168 години стариот неделник не е комерцијална, или од некоја друга причина, туку затоа што бевме сите во компанијата засрамени со она ...
| | веќе видена | слични

Еден од најголемите медиумски тајкуни во светот, Руперт Мардок, изјави дека неговото појавување пред Комисијата за култура, медиуми и спорт на британскиот Парламент е најпонижувачкиот ден во неговиот живот. Тој жали за скандалот со прислушувањето на мобилни телефони што го вршеле новинари на неделникот “Њуз оф д ворлд“ на компанијата на Мардок, Њуз интернешнал. “Бев шокиран во врска со тоа што се правело и длабоко жалам за тоа. Се согласувам дека тоа што е направено е сосема погрешно и неприфатливо и дека главна цел на компанијата е да се откријат сите факти и тие кои погрешно работеле“, изјави Мардок. Но, тој не прифаќа одговорност за овој скандал, туку неа ја лоцира кај неговите соработници и вработените во неговата компанија.
| | веќе видена | слични

Останато

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

Директорот на Истражниот затвор „Скопје“ Есад Рахиќ да биде уапсен, а министерката Рената Дескоска да поднесе оставка од морални причини, побара новинарот Саше ...
сите 309 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 370 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руперт Мардок: Ова е најпонижувачкиот ден во мојот живот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: