Маж од Америка искашлал големо парче крвен сад и починал

Како што е објавено во магазинот New England Journal of Medicine (NEJM), минатата недела во САД е забележан неверојатен медицински случај. Имено, во болница во Сан Франциско е примен 36-годишен маж со симптоми на критична срцева слабост, кои се влошиле. Примен е на интензивна нега, а со оглед на неговата историја на болест и лечење, кое вклучува и вградување на пејсмејкер, препишан му е соодветен третман, кој вклучувал посебен уред за срцева слабост. Исто така примил и лекови против згрутчување на крвта. Бил задржан на интензивна нега Мажот бил задржан на интензивна нега, а во текот на неделата, како што пренесува NEJM, имал период на екстремно кашлање. Се работело за толку силен напад на кашлање, што пациентот го искашлал десното бронхијално стебло, односно десната бронхија. Пациентот искашлал цела недопрена бронхија од десното пулмонално крило, а NEJM објавил фотографии од искашланиот крвен сад од белите дробови. Починал една недела по кашлањето Пациентот потоа бил интубиран, а преку бронхоскопија е ...
| | веќе видена | слични

Празничното печење колачи е секогаш можност за нови светкави декорации. Луѓето сакаат да додаваат светки на своите новогодишни колачи за да создадат нешто што ќе наликува на снег. Но како и да е, не се сите светки јадливи и Агенцијата за храна и лекови предупредува да се биде внимателен пред да се изеде нешто што може сериозно да му наштети на вашето здравје. Некои декоративни светки и светкава прашина кои се рекламираат за употреба со храна, практично можат да содржат материи кои не смеат да се јадат, велат од ФДА. На својот вебсајт напишал дека голем дел од декоративните светки што ги гледате на интернет и во продавниците, а кои се означени како „сјајна прашина, диско прашина, светлина, трепет во прав, бисерна прашина и слично“, всушност, не смеат да бидат проголтани. „Светките не се храна“, вели Ендрју Столбах, медицински токсиколог и вонреден професор по итна медицина на Медицинскиот факултет при Универзитетот Џонс Хопкинс, за Refinery 29. Ако ги внесете, вели тој: „Можат да влезат во вашите белите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 383 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 236 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 270 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маж од Америка искашлал големо парче крвен сад и починал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: