Руски проектил експлодира при неуспешно лансирање


Проектил експлодира во воздух само неколку минути по неуспешното лансирање во регионот Астрахан во Русија. Видео од неуспешното лансирање се појави на социјалните мрежи синоќа и почна вирално да се споделува. На видеото се гледа како ракетата експлодира по лансирањето, а потоа застранува од предвидената траекторија и паѓа во близина на лансирната рампа. Според локалните служби за итно реагирање, неуспешното лансирање на проектилот земја-воздух се случило на 7 декември, од базата за лансирање и развој Капустин Јар во Астрахан, област меѓу Волгоград Знаменск, во југозападна Русија. Наводно се работи за проектил земја-воздух со среден дострел S-350 Vityaz, што моментално го тестира руската војска. Развојот на проектилот почна во 2007 година, а првите тестирања во 2013 година. Се очекува овој систем да ги замени S-300PS и BUK-M1-2. Тестирањата требаше да завршат во 2017 година.
| | веќе видена | слични

Соединетите Американски Држави и официјално ја известија Русија дека одлучија да го напуштат Договорот за ликвидација на ракетите од среден и краток дострел, потврди заменик шефот на руската дипломатија, Сергеј Рјабков. „Преку билатералните канали на високо политичко ниво, потврдено ни е дека таа одлука е конечна и дека нема повик на дијалог“, изјави Рјабков во интервјуто за „Комерсант“. Според неговите зборови, Вашингтон не го криеле тоа дека не била целата работа околу проблемите помеѓу САД и Русија, туку и во желбата на Американците да се ослободат од договорените забрани кои што не им одговарале. Според оценките на Вашингтон, Договорот за ликвидација на ракетите од среден и краток дострел „значајно ги ограничува воените можности на САД во проекција на земјите кои што поседуваат арсенал на копнени ракети од среден и мал домет и кои во очите на Вашингтон претставуваат закана за американските интереси“. Во случај да бидат инсталирани американските ракети од среден и краток домет на територија која што ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека на новото вооружување на Русија му нема рамно во светот и дека тоа ќе обезбеди безбедност на земјите во децениите кои следат, пренесе АП. Како што се наведува, Путин, обраќајќи се на состанок на воениот врв во Москва, особено ја споменал хиперсоничната ракета „Кинжал“ и хиперсоничната едрилица „Авангард“, нагласувајќи дека ова оружје значајно ги зајакнува воените капацитети на Русија. АП наведува дека „Кинжал“ веќе и` е испорачан на руската војска, а дека министерот за одбрана, Сергеј Шојгу, најавил дека „Авангард“ ќе влезе во воена служба наредната година. Путин исто така рекол дека се надева дека напредното руско оружје ќе ги натера да се замислат, оние кои се навикнати на милитаристичка реторика. Тој истакнал дека ништо не го спречува разгледувањето на модернизацијата на договорот за нуклеарни сили од среден дострел со други држави или работа на нов договор за оружје во таа сфера. Рускиот претседател рекол дека вооружените сили на Русија во текот на 2018 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Русија поседува вооружување на кое му нема рамно во светот и оти тоа ќе ја осигура безбедноста на земјата во децениите кои доаѓаат. На состанокот на воениот врв во Москва, Путин посебно ги издвои новата хиперсонична ракета „Кинжал“ (Кама) и хиперсоничната едрилица „Авангард“, истакнувајќи дека овие оружја значително ќе ги зајакнат воените капацитети на Русија. – Сериозен напредок е направен во развојот на напредното вооружување, за кое зборував на 1 март годинава пред парламентот. Се надевам дека нашите најнови системи ќе ги натераат оние кои се навикнати на милитаристичка реторика малку да се замислат, изјави Путин на проширениот состанок на Министерството за одбрана. Тој уште истакна дека повлекувањето на САД од Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ) би можел да го уништи системот за контрола на вооружувањето. Сепак, Путин појасни дека нема пречки за модернизација на договорот ИНФ со други држави или да се изработи нов договор за оружјето ...
| | веќе видена | слични

"До крајот на годината планираме да обезбедиме уште 100 парчиња оружје, вклучувајќи и стационарни и мобилни ракетни системи "Јарс"", рекол за весникот "Краснаја ѕвезда", лојален на власта, командантот на руските стратешки ракетни сили, генерал-полковник Сергеј Каракајев. Ракетите "Јарс", познати и под името "RT-24" или "Topolj-MR", се руски термонуклеарни интерконтинентални балистички проектили опремени со повеќе независни боеви глави, кои може да гаѓаат различни цели, а прв пат биле тестирани на 29-ти мај 2007-ма година. Генералот-полковник Каракајев вели дека дивизијата стационирана во Ужур во 2021-ва година, ќе биде прва во Русија која ќе биде вооружена со нови интерконтинентални балистички ракети Сармат. "RS-28 Sarmat" е руска супертешка термонуклеарна интерконтинентална балистичка ракета на течно гориво, а се развива од 2009-та година, во ракетниот центар "Макајев". "Во рамките на државниот програм за вооружување на руската индустрија се работи на развој на новиот ракетен систем Сармат, со тешка ракета ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин, истакна дека новото вооружување на Русија го нема никоја земја во светот и тоа ќе се погрижи за безбедноста на државата во наредните децении. „Сериозен напредок е направен во развојот на напредно вооружување. Се надевам дека нашите најнови системи ќе ги натера оние кои се навикнале на воена и агресивна реторика да размислат“, рече Путин.
| | веќе видена | слични
3 копии

Политичари од некои држави што се граничат со Русија, во последно време се понагласено ги канат американските војници на нивна територија. Желба за отворање на постојани американски бази на нејзина територија изрази Варшава, а по провокацијата во Керченскиот Теснец – и Киев. Имајќи ги предвид најавите на Американците дека планираат да се повлечат од Договорот за ракетите со среден и краток дострел (ИНФ), таквите покани би можеле да имаат критично значење. Денешната безбедност на Европа е гарантирана едноставно поради немањето оружје кое би било способни за кусо време да ги погоди индустриските и политичките центри на европските држави. Во такви услови сега секој може на своите граници да отвори американски бази без да стравува за себе. „Радиусот на војната“ изнесува 500 километри, колку што е дострелот на руските ракетни системи „Искендер“. Во таков случај заложници стануваат балтичките држави кои се покажаа како неспособни да мислат два чекори однапред. Нив како воопшто да не ги вознемирува што целите нивни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската војска соопшти дека успешно го тестирала новиот систем за противракетна одбрана. Системот е претставен како пресвртница и потврда на способноста на САД да одговорат на сите ракети од среден дострел, што би биле лансирани од земји како што е Северна Кореја, пренесува „Ројтерс“. Системот штосе користи во најновото тестирање има вградено пресретнувачи СМ-3 IIA, кои се развиени со заедничко вложување на компанијата Rejteon и јапонската компанија „Мицубиши“, која е специјализирана за т.н. тешка индустрија. Овие пресретнувачи исто така ќе бидат дел од системот за одбрана на Aegis во Романија и Полска. Дел од ракетениот штит во Полска се очекува да биде оперативен во 2020 година. Соединетите Држави почнаа ракетен штит во Романија во 2016 година, што ја налути Русија, пишуваат медиумите во САД. Во почетокот на декември Америка постави рок од два месеца за Русија да се врати на спроведувањето на договорот за забрана на ракети со среден и краток дострел или во спротивно САД ќе го суспендираат своите ...
| | веќе видена | слични

Иран потврди дека неодамна лансираше ракетен тест, повеќе од една недела откако Вашингтон, Лондон и Париз го осудија Техеран за овие активности. „Ние продолжуваме да ги тестираме ракетите, а неодамнешниот тест беше важен тест”, изјави командантот на воздухопловните сили на иранската револуционерна гарда, пренесува „Фарс“. САД минатата недела објавија дека Иран спровел тест со „балистички проектил од среден дострел кој може да носи неколку боеви глави и да погоди неколку области во Европа и Блискиот Исток“. Американските власти ја повикаа Европската Унија да наметне санкции за иранската програма за балистички ракети, за која смета дека е „растечка и сериозна закана”.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската војска соопшти дека денеска успешно тестирала нов клучен ракетен систем. Системот претставува пресвртница и потврда на американската способност да одговори на сите ракети од среден дострел, што би биле лансирани од земји како што е Северна Кореја, се наведува во соопштението. Системот Аегис, кој е користен во најновото тестирање, има вградени пресретнувачки ракети СМ-3А, кои се развиени во заеднички проект на компанијата „Рејтеон" и огранокот на јапонската компанија „Митцубиши" што се занимава со тешка индустрија. Ракетите ќе бидат дел и од одбранбениот систем Аегис стациониран во Романија и Полска. За дел од ракетниот штит што се наоѓа во Полска се очекува да биде оперативен во 2020 година. САД го активираа ракетниот штит во Романија во 2016 година, што ја налути Русија. На почетокот на декември САД и дадоа на Русија рок од два месеца „да се врати на почитување" на Договорот за забрана на ракети со среден и краток дострел во Европа. Во спротивно, Вашингтон најави ќе ги стопира своите обврски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 222 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руски проектил експлодира при неуспешно лансирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: