Пацоли: Лавров греши, Србија е единствена опасност на Балканот Кликни тука за повеќе: Пацоли: Лавров греши, Србија е единствена опасност на Балканот | opserver.mk

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли оцени дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров греши во врска со војската на Косово. Тој нагласи дека Србија претставува единствена опасност за мирот на Балканот. – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров греши. Србија останува единствена закана за мирот на Балканот и единствен извор на нестабилност. Косово се обедини со миротворните народи. Никој не треба да се плаши од вооружените сили на Косово, тие му служат на мирот и имаат само одбранбена мисија, напиша Пацоли на Твитер. Лавров изјави дека Косово останува главен извор на регионална нестабилност и предизвикува разни провокации.
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, побара од Косово да ја укине или барем да ја суспендира имплементацијата на 100-отстотните тарифи што Приштина ги наметна за српските производи, пренесува РТ. Говорејќи во Париз, на состанокот за спречување на ширењето на мало оружје од Балканот, Маас рече дека, исто така, жали за повлекувањето на Србите од владата во северниот косовски регион околу Митровица. „Мора итно да се спречи понатамошна ескалација”, рече Маас во подготвениот текст на неговите забелешки. Тензиите меѓу Косово и Србија се зголемија во последниве неколку месеци откако Белград го блокираше членството на Приштина во Интерпол, објави Ројтерс. Минатата недела, Косово рече дека ќе ги продолжи 100-отстотните тарифи што ги наметна за српските производи во ноември додека Белград не ја признае Приштина. Косово, исто така, се спротивстави на повиците на ЕУ и САД за укинување на тарифите.
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, го отфрли предлогот на Германија да посредува во кризата меѓу Москва и Киев, до која дојде откако неодамна Русија заплени три украински воени бродови, заедно со екипажот близу Крим. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, во четвртокот предложи дека ОБСЕ да ја прошири својата набљудувачка мисија во источна Украина до Азовското Море. Планот треба да се разгледува во вторник во Берлин, на состанокот на претставници на Германија, Франција, Русија и Украина. – Нема потреба од набљудувачи и медијатори кога станува збор за Азовското Море и Керченскиот Теснец, рече тој на состанокот на ОБСЕ во Милано. – Маас и другите партнери, наместо тоа, треба „да ги убедат Американците да дојдат на преговарачка маса и да почнат да зборуваат конкретно (за контрола на оружјето), а не да нè обвинуваат нас од преку за Атлантикот”, рече шефот на руската дипломатија. Москва и Вашингтон ги разменуваат обвинувања за кршење на Договорот за елиминација на нуклеарни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Вилма Рускоска објаснувајќи ги снимките кои ги достави пратеникот Антонио Милошоски објасни дека од него побарала сведоци кои ќе ја поткрепат ...
сите 236 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 240 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи има доволно обрасци за лични карти и возачки дозволи и треба уште да пристигнат. Нема причина овие документи да се издаваат ...
сите 168 | | | веќе видена

Обвинителството ќе докаже дека обвинетите кои седат во оваа судница изготвиле план со намера за загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата со ...
сите 131 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ со видео од вчерашниот протест против неправдите кои власта на Зоран Заев ги нанесе на Македонија, порача дека изборот е ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пацоли: Лавров греши, Србија е единствена опасност на Балканот Кликни тука за повеќе: Пацоли: Лавров греши, Србија е единствена опасност на Балканот | opserver.mk

Од:
До кого (е-маил):
Порака: