Лавров: САД сакаат Русија да забрани ракета што беше тестирана во рамките на ИНФ

Коментирајќи го планот на Вашингтон за прекин на придржувањето до Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ) за 60 дена, објавен од државниот секретар Мајк Помпео, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, истакна дека Москва никогаш не добила документи од САД во врска со наводните прекршувања на договорот, уште еднаш истакнувајќи дека обвинувањата на Вашингтон против Русија се неосновани. Според Лавров, ракетниот систем „9M729“, кој ја поттикна загриженоста на американската страна, беше тестиран од руската војска во дометот дозволен со ИНФ. Тој изјави дека Москва предложила да се дискутира за ова прашање во советот НАТО-Русија, но САД ја блокираа иницијативата. Дипломат исто така изјави дека ситуацијата во рамките на ОБСЕ е напната истакнувајќи дека некои членки на организацијата го зголемуваат своето воено присуство во близина на нивните граници со Русија. „Гледаме дека нашите колеги од НАТО следат курс за одвраќање на Русија, дека ја зголемуваат својата воена активност во близина на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли оцени дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров греши во врска со војската на Косово. Тој нагласи дека Србија претставува единствена опасност за мирот на Балканот. – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров греши. Србија останува единствена закана за мирот на Балканот и единствен извор на нестабилност. Косово се обедини со миротворните народи. Никој не треба да се плаши од вооружените сили на Косово, тие му служат на мирот и имаат само одбранбена мисија, напиша Пацоли на Твитер. Лавров изјави дека Косово останува главен извор на регионална нестабилност и предизвикува разни провокации.
| | веќе видена | слични

Останато

Овој Закон обезбедува продолжување на сите предмети, обезбедува одговорност за сите кои се огрешиле пред законот и истиот е темел за градење силно и независно ...
сите 283 | | | веќе видена

Граѓаните кои имаат патни документи од други држави, може да патуваат и да излегуваат од државата со тие пасоши, ова е содржината на телеграмата која од МВР ја ...
сите 136 | | | веќе видена

Поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски во утрешното интервју за „Слободен печат“ зборува за случајот „Рекет“ и нејзината ...
сите 98 | | | веќе видена

Во исчекување на новите предизборни и изборни коалиции а во насока на внатрепартиските калкулации за тоа како дел од партиите ќе го трчаат изборниот процес и ...
сите 129 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Пред еден месец во хеликоптерска несреќа животот го загуби легендарниот кошаркар, Коби Брајант, неговата ќерка Џиџи и уште седум особи.И натаму јавноста не ...
сите 92 | | | веќе видена

Психолозите често зборуваат за три клучни фази во кои партнерите поминуваат низ различни емоционални состојби.Романтична љубовВо оваа фаза го идеализирате ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров: САД сакаат Русија да забрани ракета што беше тестирана во рамките на ИНФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: