Казните се ригорозни: Пријавете ако работодавецот бара да вратите К-15

3 копии

Владата на Република Македонија го усвои Предлог-законот за практиканство и документот наскоро ќе се најде пред Собранието. „Законот ќе овозможи целосно да се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Владата на 107. седница го усвои и до Собранието ќе го достави предлог-законот за практиканство. Законот ќе овозможи целосно да се искористи потенцијалот на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Целосно искористување на потенцијалот на практичната работа, како и овозможување голем број млади невработени лица без практично искуство, одреден временски ...
| | веќе видена | слични

Една година откако законски е регулирано исплаќањето на минимална плата во износ од 12.000 денари, а многу е јасно дека се прават злоупотреби. Дел од ...
| | веќе видена | слични

Ефектите од зголемувањето на минималната плата на околу 12.000 денари се позитивни и оваа висина може да ја поднесат работодавците во Македонија, но треба да ...
| | веќе видена | слични

Освен тоа се уште има кршење на работничките права и дел од платата мора работниците да ја враќаат. Ова го покажува студијата која ја направи Институтот за ...
| | веќе видена | слични

Македонската економија во моментов нема да може да издржи ново покачување на минималната плата или пак доколку се случи тоа покачувањето би било минимално. Ова ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 278 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 91 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Казните се ригорозни: Пријавете ако работодавецот бара да вратите К-15

Од:
До кого (е-маил):
Порака: